Saaremaal elab kolm hunti ja kaks ilvest (13)

Saaremaal elab kolm hunti ja kaks ilvest

SAAREMAAL HARULDANE: Meie metsades elab väidetavalt kolm hunti.
Foto: Repro

Loendusandmed näitavad Saaremaal ka kolme hundi ja kahe ilvese olemasolu.

Kas Saaremaal peaks olema rohkem hunte, selle kohta on arvamusi seinast seina. Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna peaspetsialist Kaarel Roht ütles selle kohta nii, et kuna Saaremaa metsad ei ole suurte laamadena, vaid liigendunud, siis tema arvates mahuks meie metsadesse kõige enam 10 hunti ja seda ennekõike Lääne-Saaremaal.

“Oht on aga selles, et Saaremaa on üks suuremaid lambakasvatuspiirkondi ja miks see hunt peab metsas siga või kitse taga ajama, kui lammast on palju lihtsam murda,” märkis Roht.
Kaarel Roht ütles, et käesoleval aastal on Saare maakonnas kevadiste loendusandmete põhjal 800 põtra, 1500 punahirve, 5500 metskitse ja 1300 metssiga.

Rebaste ja kährikute arvukus on tõusmas, mäkrade arvukus aga hoopis langemas. “See, et mägrad järjest rohkem tühjade majade või suvilate alla elama asuvad, ei tähenda veel seda, et nende arvukus on suurenenud,” rääkis Kaarel Roht. “Nemad on ära õppinud sellise tõsiasja, et neis paigus on väga hea elada.”
Ka hirvede arvukus on meil piiri peal ja selle tõttu ongi põtru kohati vähe. Hirv on karjalise eluviisiga ja ka jooksuaeg septembris langeb tal kokku põdra omaga.

“Hirv on olemuselt aktiivsem, liigub rohkem ringi, ka hirvepulli möirged on tugevamad, see kõik tõrjubki põtra,” ütles Roht. Ta lisas, et aladel, kus hirvede arvukus on tõusuteel, tuleb nende küttimisse suhtuda tõsiselt.
Metssigade ohjeldamise peamiseks probleemiks peab ta aga vähest koostööd jahimeeste ja põllumeeste vahel. Roht tõi näiteks Saksamaa, kus ka maaomanikele on riigi poolt pandud teatud kohustused, et jahipidamine igal pool võimalik oleks.

Saaremaal on ulukite arvukus juba aastaid liiga suur olnud ja nende järelkasvu pole suudetud piirata. Alates 2005. aastast on Saare maakonna jahimeestele küttimislimiidid antud miinimumina, emiste laskmise kohustust on suurendatud. Jahimehed peavad ulukite arvukust vähendama ja kui seda ei suudeta, rakendab riik selleks erimeetmeid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)