Kuressaare haigla hoidub koondamisest ja palgakärpest (3)

Kuressaare haigla hoidub koondamisest ja palgakärpest

SUPP JÄÄB LAHJEMAKS: Viktor Sarapuu Kuressaare haigla köögis askeldamas. Piltlikult öeldes tuleb edaspidi haiglas keeta lahjemat suppi, sest raha toorainete ostmiseks jääb vähemaks.
Foto: Peeter Kukk

Kui mandri haiglates on haigekassa rahastamise vähendamise tõttu jutuks arstide palgakärbe ning õdede ja põetajate pea kohal ripub koondamise kirves, siis Kuressaare haigla loodab sellest pääseda.

“Tõenäoliselt katsume 2010. aastal vähendada neid kulusid, mis on seotud investeeringutega. Kindlasti ei asu me kärpima arstide palka ega koondama õdesid või hooldajaid,” rääkis Kuressaare Haigla SA juhatuse esimees Viktor Sarapuu Oma Saarele.

Sarapuu on tulevikust rääkides murelik, ent ei taha pilti ka tumedates toonides maalida. Tema sõnul tuleb kõik emotsioonideta üle vaadata ja juhinduda sellest, et arstiabi kvaliteet ei kannataks: “Meie jaoks on iga inimene kallis ja tähtis ning püüame sellest põhimõttest juhinduda.”
Haiglajuhi sõnul aitab optimismi üleval hoida teadmine, et headel aegadel sai tünni kogutud rasva, mida nüüd vajaduse tekkides saab käiku lasta. “Oleme elanud kogu aeg mõttega, et viimast senti ei tohi ära kulutada,” ütles Viktor Sarapuu.

Kas haigekassa poolt peale sunnitavad kärped võivad löögi alla seada neli valvearsti ametikohta? Haiglajuht hajutas selles osas kahtluse.
“Praegustes oludes on ülimalt oluline elanikkonnale arstiabi osutamine. Kaalume ja vaatame veel kord kriitiliselt üle oma rahalise seisu. Praegu on mõte, et neli valvearsti jäävad ka 2010. aastal. Ei kujutaks teisiti ette Saare maakonnas abivajajate teenindamist,” rääkis Viktor Sarapuu.

Tema kinnitusel saab lõpliku otsuse rahade osas teha siis, kui haigekassa on ette andnud lõplikud kontrollarvud, kui palju üldhaiglatel, kuhu kuulub ka Kuressaare haigla, väheneb ressurss või raha, mille eest teenust ostetakse. 
“Kui see pool on paigas, siis saan täpsemini öelda, kas mõne raviteenuse osas järjekorrad pikenevad ja millise eriarsti juurde pääsemiseks tuleb senisest kauem oodata. Selgus peaks saabuma selle nädala lõpul või uue algul,” rääkis Sarapuu.


AÜ-d protestivad

Eesti Ametiühingute Keskliidu juhatus mõistab teravalt hukka valitsuse kärpepoliitika tervishoius, mis oluliselt halvendab tervishoiuteenuste kättesaadavust, seab ohtu ravi kvaliteedi ja ähvardab kaasa tuua tervishoiutöötajate Eestist lahkumise uue laine.

“Tervishoiuteenuste hindade langetamine lööb valusalt patsiente ja meedikuid ning tekitab korvamatut kahju kogu tervishoiusüsteemi usaldusväärsusele. Haigekassa reservidest pole kasu haigel, kes üha pikeneva järjekorra tõttu ei pääse arsti juurde. Samuti haiglatel, kes ei saa ravida inimesi, kui meedikud lahkuvad töölt.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)