Kiligunde ehitab palkmaju Vilsandist Otepääni (3)

Kiligunde ehitab palkmaju Vilsandist Otepääni

KEERUKAS, AGA PÕNEV OBJEKT: Ehitajatele Reigo Toompuule (vasakul), Andreas Tammele ja Koit Rannale on Tihuse objekt eriline.
Foto: Peeter Kukk

Palkmaju ning vee- ja kanalisatsioonitrasse ehitav Kiligunde OÜ on vahest rohkem tuntud mujal maakonnas kui koduvallas Kihelkonnal. Praegu on Kiligunde (Kihelkonna kunagine nimi) ehitajad ametis firma jaoks sajandi objektil Muhus.

Tihuse hobuturismitalu uus hoone on sarikapeo ootel. Järgmise aasta jürikuu keskpaigaks peab Hellamaa külla kerkiv rookatusega palkmaja avamiseks valmis olema.
Kiligunde OÜ omanik ja tegevjuht Andres Jõeorg peab Muhu populaarse hobusekasvataja Martin Kivisoo tellimusel ehitatavat toitlustus- ja majutushoonet ehitusfirma jaoks sajandi ehituseks. “Nii suurt ja omapärast objekti pole me varem ehitanud ja arvatavasti lähema saja aasta jooksul ei ehita ka,” konstateeris Andres Jõeorg.

Seitsme tegevusaasta jooksul pole palkmajade ehitaja Kiligunde OÜ endale erilist reklaami teinud. Selleks pole lihtsalt vajadust tekkinud. Siiani pole Vikil suure ühismajandi aegses traktorite ja autode töökojas maju kokku klopsivatel meestel tööpuudust karta olnud. Nüüd tuleb aga kolm korda üle vasaku õla sülitada, et mitte firma head käekäiku ära sõnuda. Andres Jõeoru sõnul terendavad uued pakkumised ees. Hiidlasedki on Kiligunde üles leidnud. Kui läbirääkimised õnnestuvad, siis kerkib naabersaarele juba järgmisel aastal üks kena Saaremaa männipalkidest maja.

Esimesed tellimused sai Kiligunde vilsandlastelt

Koduvallas on Viki külas baseeruv Kiligunde OÜ tegutsenud vaid Vilsandi saarel. “Oleme seal ehitanud põhiliselt uusvilsandlastele, kes saarele suve- või ka päriskodu soovinud. Saarevaht Jaan Tätte elab ka meie ehitatud majas,” teavitas Andres Jõeorg.
Kuidas siis Tallinnast päriseks Vilsandile kolinud endine näitleja ja praegune näitekirjanik, muusik ja saarevaht end Kiligunde ehitatud majas tunneb?

“Kas maja peab sooja ja katus vihma?” esitasin saarevahile eile aasiva küsimuse. “Olen ülirahul,” kõlas lühike konkreetne vastus.
Vilsandil on koguni seitse Kiligunde firmamärgiga ehitist. Uusehitistele lisaks renoveerisid Kiligunde meistrimehed ka ühe pukktuuliku. Tõsi küll, päris lõpetatuks ei saa seda tööd veel lugeda. Kevadel kinnitatakse tuuleveskile tiivad.
Väikesele meresaarele ehitusmaterjali vedamine oli omaette ooper. Õnneks läks kõik korda. Suurel veokil tuli palgikoormaga päris mitu korda meretee ette võtta.

Ehitusfirma omanikuks ja selle juhiks sai aastakümneid riigitööl juhtivatel kohtadel olnud Andres Jõeorg puhtjuhuslikult. “Üks sõber sai Saaremaalt endale maatüki ja tahtis sinna maja peale ehitada. Ehitusfirma leidmiseks palus ta mind appi. Uurisin siis üsna tükk aega, tutvudes palkmaju ehitavate firmade tegevusega. Lõpuks läks asi kummaliseks ja lausa müstiliseks, alates hindadest ja lõpetades ehituse kvaliteediga. Mõtlesingi siis, et hakkan ise asjaga tegelema. Hakkasin ja siiamaani tegutsen. Meie töödest-tegemistest liigub teave suust-suhu ja küllap see ongi parim hinnang.

Tellijad on rahule jäänud ja see on kõige tähtsam,” märkis Andres Jõeorg.
Firmajuhi sõnul alustas ta kodukandis tegutsemist heal ajal, sest enamik palkmaju ehitavad firmad olid tol ajal välismaale “kolinud”.
“Sain tööle kogemustega mehed, kes olid välismaal tööl käimises pettunud, kuna sealt ei saanud nad palka kätte. Minul endal ei olnud ju mingit kogemust. Kõik on aga õpitav,” rääkis Jõeorg.

Klappis seegi, et vana töökoja eest ei küsitud kõrget renti. Palkide muretsemisega läks samuti ladusalt, ja mida siis veel tahta. Õppinud mehed, ehitusmaterjal ja varjualune palkide töötlemiseks olid olemas. Ole mees ja hakka pihta! Seda ei lasknud Andres Jõeorg endale mitu korda öelda. Piltlikult öeldes võttis ettevõtlik kihelkondlane härjal sarvist ja see tähendas sedagi, et valda oli sündinud uus ettevõte.
Kihelkonna valla kodulehelt võib lugeda, et valla majanduse arengu põhisuunad on turism, kalandus, puidutööstus ja ökoloogiline põllumajandus.

Kuhu võiks paigutada ehitamisega tegeleva Kiligunde? Puidutööstuse alla? Olgu sellega, kuidas on. Andres Jõeorg ei arva vallaametnikest ei head ega halba. Firmajuhil pole nende juurde asja olnud. Tundus siiski, et ettevõtlusega tegeleval vallaelanikul on pisike kibeduseussike kusagil naha vahel.
“Vallast pole keegi huvi tundnud ega küsinud, kuidas sul läheb. Ometi on mõnigi vallaametnik vahel endale vastu rinda löönud ja öelnud, et Kihelkonnal on ettevõtlusega kõik korras,” nentis Jõeorg.

Maja jaoks läheb keskmiselt 120–130 tihumeetrit palki

Peamise ehitusmaterjali, palgi ostab Kiligunde saarlastelt. Praegu ületab pakkumine nõudluse. Hind oleneb palgist. Ehitusfirma maksab tihumeetri eest 800–1000 krooni. Kui ühe keskmise maja ehitamiseks läheb vaja ligikaudu 130 tihumeetrit palki, siis tuleb ehitajal üksnes peamise ehitusmaterjali eest välja käia 130 000 krooni.

Ka katuseroo ostab firma sisse. Maja ehitamisel kasutab Kiligunde üsna palju alltöövõttu. Rookatuse tegijad ja teised meistrimehed vormistatakse tööle vastavate lepingute alusel. Firma oma hingekirjas on vaid kaks töötajat – tegevjuht ja tema abi.
Kui palju rookatusega palkmaja maksab? Kõik oleneb projektist, töömahust, ehitamise keerukusest ja paljust muust, mis objekti hindamisel määravaks saab.
Kiligunde ei ehita üksnes hooneid, vaid teeb objekti juurde ka vajalikud kommunikatsioonid.

Andres Jõeoru sõnul on firmal praegu käsil kõige kallim tellimus. Tihuse turismitalu juurde tuleb päris suur kompleks. Peremehe tahtel pandi söögisaali püsti ehtne tammepuu, mille neli oksa sihivad põhja, lõunasse, itta ja läände.
“15. aprilliks peab see valmis olema. Siis sõidavad kaarikud õue. Selle maja aura on hoopis teistsugune. Tellija suhtumine samuti. Juba maja koha valik oli eriline,” ütles Andres Jõeorg.

Kiligunde klientideks ei ole üksnes saarlased ja muhulased. Tellijate hulgas on ka teistest rahvustest inimesi. “Eestlastega võrreldes tahavad venelased endale suuremat maja. See peab olema kindlasti kõrgem ja vahest ka pindalalt natuke suurem. Arhitektuuri osas nad erilisi nõudmisi ei esita,” märkis firmajuht.
Kiligunde ehitatud majad sobivad maastikule. Nende välimus on inspireeritud kohalikust taluarhitektuurist. Seitsme aastaga on Kihelkonna valla firma ehitanud 17 suuremat ja väiksemat maja.


Kiligunde OÜ

Palkmajade ehitus, vee- ja kanalisatsioonitrasside rajamine.
Kaks töötajat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 588 korda, sh täna 1)