5. lasteaed lükatakse ümber (11)

5. lasteaed lükatakse ümber

EHITUSPRAAK SELGUS LAMMUTAMISEL: 5. lasteaia hoone seisukord sai juba ehitamise järel hindeks “3”. Ülemise pildil Riho Kalve, Urve Tiidus ja Urmas Sepp tõdemas, et sellise majaga pole muud teha kui maha lõhkuda.

Eile lõpetasid Kuressaare linnavalitsus ja Facio Ehituse AS töövõtulepingu, mille järgi oli Facio ülesandeks renoveerida Kuressaare 5. lasteaed. Lasteaed on omal ajal nii kehvasti ehitatud, et mõistlikum on see nüüd vundamendini maha lammutada ja üles ehitada täiesti uute konstruktsioonidega.

Küsimus edasise suhtes kerkis päevakorda, kui lasteaia taastajad avasid vanu konstruktsioone. Siis ilmnes, et lasteaed ei ole kohati ehitatud vastavalt projektile, kandvates seintes on suured praod ja kohati puudub ka vundament. Konstruktsioone uurinud spetsialistid soovitasid kogu hoone enne ülesehitamist vundamendini maha lammutada.

Neid töid ei saa aga eelmise hanke võitja niisama edasi teha, sest uue hoone rajamine vajab uut projekti ja lisaraha. Seetõttu peab linn korraldama lasteaia ehitamiseks uue avaliku riigihanke.

Hinne “3”

Linnavalitsusele teadaolevalt oli lasteaia vastuvõtuaktis juba 1983. aastal märgitud hoone seisukorraks “rahuldav”. Hoone lammutamise vajadusele viitasid mõned kohalikud ehitajad juba eelmise hanke väljakuulutamise ajal, kuid neid ei võetud kuulda.
Kuressaare abilinnapea planeerimise ja ehituse alal Urmas Sepp ütles eile, et need jutud olid tõendamata ega põhinenud ühelgi dokumendil.

Sepp selgitas, et jutte kehvast ehituskvaliteedist ei saanud varem kontrollida, sest sel ajal oli lasteaed töös ning ehitatud ei olnud ühtlaselt kehvasti, vaid kehv vundament paiknes juhuslikes kohtades.
“Siis oleks tulnud kõik lahti lammutada, seda ei oleks enne saanud teada,” rääkis Sepp. Tema sõnul oli ka selle aja kohta kurioosne, et lasteaeda ei ehitatud projekti järgi.

Lasteaia taastamine peatub nüüd vähemalt kaheks kuuks, mis kulub uue riigihanke väljakuulutamiseks, hanke pakkumiste laekumiseks ja võitja väljakuulutamiseks. Välistatud ei ole võimalus, et keegi hankel osalejatest hanke tulemuse edasi kaebab, mis lükkab ehitustöid veelgi edasi.
Linnavalitsus on Sepa sõnul eeltöö teinud ja seetõttu julgesid nii Urmas Sepp kui ka linnapea Urve Tiidus eile kinnitada, et 1. septembriks 2010 saab lastead valmis.

Ja mitte lihtsalt valmis. “Meie eesmärk on ehitada järgmiseks 50 aastaks maja, mis on kvaliteetne ja hästi vastupidav, mis on lastele kõige parema keskkonnaga, parema ruumikasutusega,” rõhutas Urve Tiidus.
Linnavalitsus tasub Facio Ehitusele seniste tehtud tööde eest 1,4 miljonit krooni. Facio tegevdirektori Riho Kalve sõnul on seni tehtud lammutustöid, alustatud katusetööde materjalide varumise ja tugevduskonstruktsioonide tegemisega ning soojustatud vundamendi välisperimeeter. Seni varutud materjalid antakse üle linnale.

“Ma arvan, et me ei ole kahju kannatanud,” ütles Urve Tiidus, pidades silmas asjaolu, et neid töid tulnuks teha nii ehk naa.
Kuna hanketulemusi ei juleta ennustada, ei osatud eile öelda, kui palju lasteaia ehituse hind muutub, kuid hinnanguliselt võib see Urmas Sepa sõnul kallimaks minna 30–40%. Linnapea lubas, et ehitusega jäädakse siiski KOIT-kavaga etteantud piiridesse. Rekonstrueerimist rahastav EAS on linnapea sõnul nõus toetama ka lasteaia täielikku ülesehitamist.
Facio esindaja Riho Kalve kinnitas eilsel pressikonverentsil, et Facio osaleb ka lasteaia ülesehitamise uuel hankel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)