Kommifirma jättis maha rea võlgu (13)

Kommifirma jättis maha rea võlgu

RAHA ASEMEL KOMMI: Osale toorainetarnijaist maksis Viru Kaubandus lehmakommidega.

Suuri õhulosse lubades Kuressaares kommitööstusega alustada üritanud ettevõte Viru Kaubandus ei ole jätnud maksmata mitte ainult oma töötajatele, nagu eilsed lehed kirjutasid, vaid on võlgu jäänud ka koostööpartneritele.

Viru Kaubanduse tegevusest Kuressaares on Oma Saareni jõudnud mitmeid lugusid, millest ükski ei lõpe õnnelikult. Veidi õnnelikumad on ettevõtjad, kel õnnestus firmalt kaupade või teenuste eest raha asemel kommi saada. Näiteks Ensert müüs neile tootmiseks vajalikku suhkrut, kuid raha selle eest jäi saamata.

“Vahetasin suhkru kommide vastu ja jumal tänatud, et vahetasin,” sõnas Enserdi juht Märt Käesel. Tema suhtumine firma juhti Urmas Vellestesse oli algusest peale kahtlustav, sest oli kuulnud ülemere kolleegidelt, et mehe firma on mitmetele võlgu jäänud. Käeselil Vellestele enam pretensioone ei ole, aga suhkru eest saadud kommidest on pooled veel müümata.

Suvest saati ootab Viru Kaubanduselt suhkru eest tasu AS Haljas. Ettevõtte juhatuse esimees Vello Tafenau sõnas, et ka nemad on tasuks saanud tasaarvelduse korras komme, kuid vaid osaliselt. Raha nad saanud ei ole. Praegu loodab ettevõte, et saab ka teise osa samamoodi korda ajada, ehkki ka neil on eelmised kommid veel müümata.

Remondi eest võlgu

EBC Ehituse juhataja Ago Arge tunnistas, et ka ehitajad sattusid Urmas Velleste hea ärarääkimise oskuse võrku. “Ütleme nii, et finantsprobleeme on olnud,” sõnas ta. Enne kui endise Nasva Pagari ruumes kommitootmine alata võis, tuli remonti teha ning töö sai endale samas majas asuv EBC Ehitus.
“Ootame oma raha juba mitu kuud,” ütles Arge. “Alguses oli jutt, et augusti lõpuks klaarib ära. Oleme ainult lubadusi kuulnud.”

Tehtud töö eest ei ole tasu saanud ka Urmas Johanson, kes juba juunis kutsus Velleste käest petta saanud inimesi ühinema, soovides lehte panna kuulutuse: “Nostalgiliste kommide Lehmake tootja Urmas Velleste pettuste ohvrid – ühinegem! Tehtud töö on väärt tasu, mitte lubadusi.”

Johanson tegi avatava kommi-küpsise-saiatsehhi seadmetele mehaanikutöid, kuid palka ei saanud. Kogu summa oli Johansoni sõnul 3696 krooni ja 40 senti. Ta teadis ka, et esialgu küpsiseid tootnud naised ei ole oma palka kätte saanud. Johansoni ei häirinud toona see summa, vaid põhimõte, et üks mees teda petab. “Paistab, et vennal on komme kiiresti rahad tasku pista ja võlad teistele jätta,” ütles Johanson siis.

Prügileping katkestati

Käitumiskultuuri näitab seegi, et firma ei suvatsenud Saaremaal isegi prügiveo eest maksta. OÜ Prügimees esindaja tunnistas, et Viru Kaubandus oli firma klient, kuid selline, kes soovis tasuta teenust ja oli hästi pikalt võlgu. 

Viru Kaubandusel jäigi Prügimehele teenuse eest tasumata, ka pärast mitmeid lubadusi. Kuna Velleste lõpuks isegi ei reageerinud Prügimehe meeldetuletustele, viis Prügimees pärast 10. septembrit konteineri minema. Prügi oli hakatud vedama aga juba juunikuust. Konteineri kadumisest sai teada ka linna heakorra järelevalvespetsialist Heino Vipp, kes kohe ka Urmas Velleste poole pöörduda proovis, kuid pole temaga kordagi ühendust saanud.

Olles kümneid kordi juhti tabada üritanud, läks Vipp kohapeale ja tuletas töötajatele meelde, et firma prügimajandus tuleb korda teha. Vellestega ta ei kohtunudki, kuid töötajate sõnul olid need oma ülemusele juba korduvalt öelnud, et prügilepingu puudumisest tuleb probleeme.

Kommivabriku töötajad rääkisid Oma Saarele, et kui pärast konteineri kadumist ettevõttes kontroll käis, peideti prügi kiiruga hoone tagumistesse ruumidesse ära. Eile sai Urmas Velleste sõna ka kohalikus Kadi raadios, kus lubas, et järgmisel nädalal kohtub ta osa endiste töötajatega ja maksab neile töötasu välja. Ettevõtete võlgade kohta ei öelnud ta midagi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)