Kapo juht Aeg tuli tagasi oma kooli

Kapo juht Aeg tuli tagasi oma kooli

VÕÕRAS DOKUMENT TOOB TRAHVI: Raivo Aegi sõnul ei ole ööklubisse võõra dokumendiga mineku eest maksimumkaristust määratud, küll aga võib sellega kaasneda rahatrahv, tingimisi karistus või kohustus teha ühiskondlikke töötunde.

Eile andis Saaremaa ühisgümnaasiumi 12. ja 8. klassi õpilastele tunni kaitsepolitseiameti peadirektor Raivo Aeg. 1980. aastal SÜG-i lõpetanud Aeg proovis õpetajaametit “Tagasi kooli” nädala raames.

Aeg on ka varem koolides tunde andmas käinud, kuid siis on tegemist olnud kas kodanikupäeva tähistamisega või korrakaitse- ja noorteprobleemide arutamisega. SÜG-is andis 62. lennu vilistlane Raivo Aeg tunde esimest korda.
Eelmisest aastast kapo peadirektorina töötav ja varem politseiametit juhtinud Raivo Aeg oli tunni teemaks valinud Eesti sisejulgeoleku. 45 minuti jooksul said õpilased teada, mida tähendavad ja mille poolest erinevad sisejulgeoleku ja siseturvalisuse mõisted. Samuti andis Aeg ülevaate korrakaitsest ja kuritegevusest, keskendudes eelkõige ohtudele ja riskidele, mis võivad varitseda noori kas kurjategija või ohvri rolli sattudes.

Raivo Aeg rääkis abiturientidele, kuidas mõnikord võib tekkida kiusatus kasutada võõrast dokumenti, näiteks ööbaari sissepääsemiseks või poest alkoholi ostmiseks. “Kui te kasutate võõrast dokumenti, siis te kasutate võõrast identiteeti. Te olete sisuliselt selle varastanud,” selgitas Aeg. See on kriminaalkorras karistatav ja halvimal juhul võib ees oodata kolm aastat vanglakaristust.

Samuti kuulsid noored saar-lased koolitunnis seda, et karistuse võib kaasa tuua ka võõra identiteedi kasutamine internetis ehk kellegi teise nime all e-kirja saatmine, kodulehe loomine, blogi pidamine või kommentaaride kirjutamine.
Raivo Aeg tegi juttu ka alkoholi ja narkootikumide seosest kuritegevusega, peatus põgusalt koolivägivalla ja liiklusohutuse teemadel ning selgitas õpilastele Eesti riigi julgeoleku-struktuuri ja selle toimimise põhimõtteid.
Kapo juht kinnitas, et õpilastele tunniandmine ja selleks valmistumine erineb tavapärastest esinemistest, kui on teada konkreetne teema ja kuulajaskond. Aegi sõnul oli väga raske hinnata, kas tema jutt pakkus lastele huvi ja pinget või mitte.

“Enamik kuulas ikkagi suhteliselt huviga ja püsisid üleval, aga paari tukkujat oli ka märgata,” ütles Raivo Aeg pärast 12. klassi tundi. “Aga eks oli ka varajane hommik ja kõik polnud veel jõudnud ärgata,” lisas ta.
Aegi hinnangul on “Tagasi kooli” väga hea algatus inimeste kooli toomiseks, et nad näeksid tänaseid tingimusi haridusasutuses, kus on kunagi ise käinud. Ta pidas oluliseks ka seda, et lapsed teaksid, kes on kunagi nende koolis õppinud ja mida need inimesed nüüd teevad. “Kindlasti see inspireerib ja motiveerib praegusi õpilasi,” ütles Aeg, kes lubas kutse saamisel ka järgmisel aastal mõnda Saaremaa kooli tundi andma tulla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)