Ajakirjanik arvab: Kas metssiga lindpriiks? (33)

Metssigade arvukus näitab viimasel ajal tugevat tõusutrendi. Üheks põhjuseks on kindlasti asjaolu, et juba oma viisteist aastat puudub neil Saaremaal looduslik vaenlane – hunt. Ükski väikekiskja seda rolli täita ei suuda. Ka on sigade arvukuse tõusule suuresti kaasa aidanud viimaste aastate lühikesed ja lumevaesed talved.

Kui karvane notsu on kusagil maakamara või põllu segi pööranud, on süüdi jahimees. Kui kirjutatakse artikleid jahindusest, ei väsi kommenteerijad nimetamast jahimehi tapjateks, kes oma tapakirge ulukite peal välja elavad.
Ka mina olen rohkem kui kaks aastakümmet jahimees olnud ja näinud nii mõndagi. Olid ajad, kus metssigu lubati küttida püünisaedadest. Sellest patust on minu käsi puhas, sest säärast jahipidamisviisi pean ka mina mõrvaks. Ma ei suuda tulistada ulukit, kes on inimese lähedusest paanikas ja kellelt on võetud kõik võimalused põgeneda.

Sel ajal oli laskmisel lubatud ka kasutada jahipüssile monteeritavaid prožektoreid, sest üheksal juhul kümnest liigub metssiga pimedas. Aga ka selle võimaluse lõpetas seaduseandja ära, seega saab seajahti pidada vaid normaalse nähtavuse korral.
Kes arvab, et jahimehed on laisaks läinud, võib küttimisandmeid küsida nii jahiseltsidelt kui ka keskkonnaametilt. Aga ilmselt peetakse seajahti ikkagi vähe, sest jahimehed teevad seda ju oma vabast ajast ning oma kulu ja kirjadega.

Mis aitaks olukorda parandada? Panna metsa tagasi püünisaiad ja anda jahimeestele õigus kasutada prožektoreid? Küllap tõstaks see loomakaitsjad tagajalgadele. Või ehk leiab keskkonnaministeerium mingi abinõu seajahi toetamiseks?

Minu arvates on vaja leevendada jahimeestele esitatavaid nõudeid. Pidevad enesetõestamised ja keeruliseks aetud laskekatsed ongi põhjuseks, miks paljud talumehed ei ole ise jahimeheks hakanud. Eesti mees ei ole nii loll, et kui ta kord on oma jahimehekatsed ära teinud, siis peab psühhiaater teda iga natukese aja pärast ikkagi üle kontrollima, et ega ta ometi vahepeal hulluks pole läinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)