
KASVATAJATE PALVE: Mõnes lasteaias on kasvatajate palve pandud vanematele meeldetuletuseks ka uksele.
Seadusemuudatus, mis näeb ette, et haigestunud lapse vanemale ei hüvitata haiguslehte enam täielikult, vaid üksnes 80% ulatuses, võib viia selleni, et rahahädas ja töökohakaotuse hirmus lapsevanemad viivad lapsed lasteaeda pooltõbistena.
“Saaremaal seda probleemi [uuest korrast tulenevat] veel ei ole,” kinnitasid kui ühest suust ajakirjanikega vestelnud lasteaiajuhatajad, arvates, et uus kord on veel liiga vähe aega kehtinud, et tagajärgi märgata oleks. Pigem hakkab selline võimalik tendents tunda andma aasta lõpus. Köhivate ja nohuste lastega on hädas nii mõnedki lasteaiad, aga seda juba aastaid.
Kohe jälle haigeks
“Sain oma lapse just terveks ravitud, viisin lasteaeda ja ta jäi seal jälle haigeks,” rääkis Oma Saarele murelik lapsevanem, kelle arvates võib üks põhjus olla, et teised vanemad viivad oma lapsed lasteaeda pooltõbistena.
“Kui lapsed lähevad esimest aastat lasteaeda, siis nende vanemaid me ikka hoiatame, et tuleb tihti haiguslehel olla,” ütles Kuressaare perearst Kerli Jaagosild, lisades, et sügisesed ja talvised haigused on meie kliimas paratamatus ja neid lapsi, kes esimesel lasteaia-aastal haigeks ei jää, on ikka väga vähe.
Palutakse lapsed koju viia
Perearstide sõnul on haige kõige nakkusohtlikum just siis, kui mingeid väga silmatorkavaid sümptomeid veel märgata ei ole. Tatise ninaga laps pole tegelikult enam nakkusohtlik, kuid siiski haige.
“Vahel on nii olnud, et haigus ilmneb päeva jooksul,” tõi Muhu lasteaia juhataja Reet Hobustkoppel näite, lisades, et nemad on siis küll kohe vanematele teatanud ja palunud lapse koju viia.
“Meie lasteaiakasvatajad on küllaltki usinad haigeid lapsi koju saatma,” ütles perearst Sille Väli, lisades, et see on juba selline kahepoolne valve, et kasvataja saadab lapse koju ja arst ei luba siis enam lasteaeda.
Väli sõnul on lapsevanemad siiski ikka pigem veidi kauem kodus, kui viivad tõbise lapse lasteaeda. “Lapse tervis on natuke tähtsam kui see 20 protsenti palgast, mille vanem kaotab,” märkis Väli.
Nohu on ka haigus
Mõnel Kuressaare lasteaial on uksel silt “Nohuseid ja köhivaid lapsi mitte tuua”. Sellise lisateavituse põhjuseks on see, et paljud lapsevanemad ei peagi nohu ja köha haigusteks, kuigi ka need tuleb välja ravida.
“Ka nohu ja köha on haigused ja kel vähegi võimalik, võiks oma last siis mõned päevad kodus turgutada,” arvas Pihtla lasteaed-algkooli juhataja Elna Õunpuu, kellel hetkel küll ei ole probleemi sellega, et keegi tõbise lapse lasteaeda tooks. Seda, et nohu ja köha on haigused ning vajavad ravi, kinnitas ka perearst Sille Väli. Samas ei pruugi iga nohu olla viirushaigusest tulenev.
“Vanem võiks panna end väikese lapse olukorda – sest kui on nohu, siis on pea paks ja paha olla ning täiskasvanu ise eelistaks siis kindlasti kodus rahus ja vaikuses olla, mitte suures kollektiivis,” lisas Õunpuu.
Ise haigena tööle
Probleem ei ole üksnes laste haigena lasteaeda toomine, paraku venitavad ka täiskasvanud ise haigestumise korral koju jäämisega. Näiteks tunnistas ühe maakonna kooli õppealajuhataja Oma Saarele, et koolides õpetajad tõepoolest ei jää iga väiksema haigussümptomi korral koju, kuigi on oht, et nad võivad nakatada ka õpilasi.
Selle põhjuseks on kindlasti ühelt poolt see, et õpetajale on raske kiiresti asendajat leida, ja teisalt ka see, et keegi ei taha seni, kuni haigus pole veel päris maha murdnud, oma päevapalgast ilma jääda. Hüvitist hakkab haige saama ju alles neljandal päeval pärast haiguslehele jäämist.
Evely Aavik, Raul Vinni
väikese lapse ema
ei vii keegi last kergekäeliselt lasteaeda eriti kui lapsel on nohu,kõha või veelgi enam palavik .aga mida teha ka ema tahab tööl käia.
“kergekäeliselt” on küll nüüd väga vale sõna! ma ei usu, et ükski ema oma tõbise lapse niiöelda “kergekäeliselt” lasteaeda viiks, aga kui ikka majanduslik olukord on nii kurvas seisus, siis tuleb seda vahel teha… siiski, õige väljend “kergekäeliselt” asemel peaks olema RASKE SÜDAMEGA!
Nõus eelmise kommentaariga. Kerge meelega ei vii ju keegi, aga kui palju on selliseid töökohti, kust sa lihtsalt ei saa päevapealt ära jääda. Ja milline tööandja vaatab su peale hea pilguga, kui alalõpmata haiguslehel oled.Sama seis on ka vanemate oma haigustega, ikka pingutatakse viimase võimaluseni.
Fraas “kergekäeline” saab vaid ilma lasteta rikka isiku aravmus olla!
Nõus eelmistega. Aga tõesti- kuhu sa paned lapse, kui alles hommikul ilmneb väike nohu? Sa ju ei te, kas see läheb üle suureks haiguseks! Ja kui pead ikka tööle minema, pole last ju kuhugi panna: See on igavene probleem- on olnud enne ja ka nüüd on. Minu töökoht ei ole võimaldanud hommikul kohe haige lapsega koju jääda, sest töö iseloom on selline. Ja vanavanemad käivad sageli ka tööl ( seda enam, mida kõrgemale tõstetaks pensionivanus) või elevad hoopis teies linnas/külas. Ja tänapäeval on palk eluspüsimise alus, ka selleks, et haigele lapsele ravimeid osta. Ärge süüdistage vanemaid- keegi ei vii haiget last kergekäeliselt lasteaeda- katsu tööl olla, kui tead, et laps võib haige olla!!!
tähelepanek tööandjatele, olge tolerantsemad töötajate suhtes!
ka laps tahab õnnelik olla, mitte pidevalt nohuse nina ja köhaga olla!
Tallinna lasteaedades on sama jutt ja tahtmine-kahjuks kehtib see meie lapse rühmas vaid lastele, kasvatajad on köhivate ja nohustena kõik kenasti tööl. Kahepalgelisus.Läks uude rühma minnes kohe mitu head nädalat seletamist, et laps köhib, kui õhk kuiv-pole viirust ega muid patsille.
Samas tekitab selline asi kahetisi mõtteid- tööl on vaja käia ja alati pole hoidjat võtta, kuid tahaks ka terve lapse kõrvale terveid lapsi. Muidu ravime ja kosume ning alustame jälle otsast peale.
Päikest endisesse kodulinna ja ikka tervist ka!
Ei ole alati nii üheselt võtta, et tähtsad on ainult töö ja raha.Kõigil ei ole selline töö, et tunnipealt tormad lasteaeda oma nohusele lapsele järgi.Ja ma usun, et päris haiget last ikka keegi juba hommikul lasteaeda ei vii.Ja on ka vahel kasvataja pidanud oma nohuse ninaga ja köhaga sunnitud oma päeva tööl olema, sest muidu on rühma uksed päris kinni.Olukordi on erinevaid , kõike ei saa päris üheselt võtta.
“et töö ja raha on tähtsamad, kui
oma lapse tervis.”
Aga kas laps kasvab ilma peavarju ja toiduta???
Kui tööl tahti lastakse ei saa seda enam lapsele pakkuda.
——–
Üksteise kirumisel pole mõtet. Probleem on ju töökohtades. Kui kellegil on lahendus pakuda – palun!
meie perearst aga väidab, et nohu ja köha pole haigus ja hoolduslehele saan jääda alles siis kui lapsel ka palavik
mina arvan,et väikese nohupoisi või köhapoisi puhul ei peks veel lps koju jääma muidugi kui tal just palavikku ei ole.tõesti ka perearst ei anna emale nohu või väikese kõhapoisi puhul hoolduslehte.aga mida siis lõpuks ikkagi teha???
Lugedes kommentaare tuleb välja, et töö ja raha on tähtsamad, kui oma lapse tervis. Milleks siis üldse laps muretseda, kui tema jaoks aega pole.
Olen ise olnud olukorras, kus ise olen lapse koju jätnud ja terveks ravinud ja kui terve lapse lasteaeda viin, siis järgmine päev jälle laps haige, kuna teised vanemad arvavad, et kõha ja nohu pole probleemiks lapse lasteaias käimisel.