Tõbised lapsed viiakse kergekäeliselt lasteaeda (12)

Tõbised lapsed viiakse kergekäeliselt lasteaeda

KASVATAJATE PALVE: Mõnes lasteaias on kasvatajate palve pandud vanematele meeldetuletuseks ka uksele.

Seadusemuudatus, mis näeb ette, et haigestunud lapse vanemale ei hüvitata haiguslehte enam täielikult, vaid üksnes 80% ulatuses, võib viia selleni, et rahahädas ja töökohakaotuse hirmus lapsevanemad viivad lapsed lasteaeda pooltõbistena.

“Saaremaal seda probleemi [uuest korrast tulenevat] veel ei ole,” kinnitasid kui ühest suust ajakirjanikega vestelnud lasteaiajuhatajad, arvates, et uus kord on veel liiga vähe aega kehtinud, et tagajärgi märgata oleks. Pigem hakkab selline võimalik tendents tunda andma aasta lõpus. Köhivate ja nohuste lastega on hädas nii mõnedki lasteaiad, aga seda juba aastaid.
Kohe jälle haigeks

“Sain oma lapse just terveks ravitud, viisin lasteaeda ja ta jäi seal jälle haigeks,” rääkis Oma Saarele murelik lapsevanem, kelle arvates võib üks põhjus olla, et teised vanemad viivad oma lapsed lasteaeda pooltõbistena.
“Kui lapsed lähevad esimest aastat lasteaeda, siis nende vanemaid me ikka hoiatame, et tuleb tihti haiguslehel olla,” ütles Kuressaare perearst Kerli Jaagosild, lisades, et sügisesed ja talvised haigused on meie kliimas paratamatus ja neid lapsi, kes esimesel lasteaia-aastal haigeks ei jää, on ikka väga vähe.

Palutakse lapsed koju viia

Perearstide sõnul on haige kõige nakkusohtlikum just siis, kui mingeid väga silmatorkavaid sümptomeid veel märgata ei ole. Tatise ninaga laps pole tegelikult enam nakkusohtlik, kuid siiski haige.
“Vahel on nii olnud, et haigus ilmneb päeva jooksul,” tõi Muhu lasteaia juhataja Reet Hobustkoppel näite, lisades, et nemad on siis küll kohe vanematele teatanud ja palunud lapse koju viia.

“Meie lasteaiakasvatajad on küllaltki usinad haigeid lapsi koju saatma,” ütles perearst Sille Väli, lisades, et see on juba selline kahepoolne valve, et kasvataja saadab lapse koju ja arst ei luba siis enam lasteaeda.
Väli sõnul on lapsevanemad siiski ikka pigem veidi kauem kodus, kui viivad tõbise lapse lasteaeda. “Lapse tervis on natuke tähtsam kui see 20 protsenti palgast, mille vanem kaotab,” märkis Väli.

Nohu on ka haigus

Mõnel Kuressaare lasteaial on uksel silt “Nohuseid ja köhivaid lapsi mitte tuua”. Sellise lisateavituse põhjuseks on see, et paljud lapsevanemad ei peagi nohu ja köha haigusteks, kuigi ka need tuleb välja ravida.
“Ka nohu ja köha on haigused ja kel vähegi võimalik, võiks oma last siis mõned päevad kodus turgutada,” arvas Pihtla lasteaed-algkooli juhataja Elna Õunpuu, kellel hetkel küll ei ole probleemi sellega, et keegi tõbise lapse lasteaeda tooks. Seda, et nohu ja köha on haigused ning vajavad ravi, kinnitas ka perearst Sille Väli. Samas ei pruugi iga nohu olla viirushaigusest tulenev.

“Vanem võiks panna end väikese lapse olukorda – sest kui on nohu, siis on pea paks ja paha olla ning täiskasvanu ise eelistaks siis kindlasti kodus rahus ja vaikuses olla, mitte suures kollektiivis,” lisas Õunpuu.

Ise haigena tööle

Probleem ei ole üksnes laste haigena lasteaeda toomine, paraku venitavad ka täiskasvanud ise haigestumise korral koju jäämisega. Näiteks tunnistas ühe maakonna kooli õppealajuhataja Oma Saarele, et koolides õpetajad tõepoolest ei jää iga väiksema haigussümptomi korral koju, kuigi on oht, et nad võivad nakatada ka õpilasi.

Selle põhjuseks on kindlasti ühelt poolt see, et õpetajale on raske kiiresti asendajat leida, ja teisalt ka see, et keegi ei taha seni, kuni haigus pole veel päris maha murdnud, oma päevapalgast ilma jääda. Hüvitist hakkab haige saama ju alles neljandal päeval pärast haiguslehele jäämist.

Evely Aavik, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)