Noore autojuhi sündroom (10)

Noore autojuhi sündroom

 

Üks kogenud autoõpetaja õpetas mulle kunagi ammu, et liikluses ei ole niivõrd ohtlikud algajad autojuhid, kui need, kes juba enam-vähem sõita oskavad.

Nimelt tekib nendel petliku enesekindluse tunne: nad oskavad ja teavad justkui kõike, on lausa eksimatud, kuid kahjuks ei oska veel ohte ette näha ja kaasliiklejatega arvestada. Millegi sellisega on minu arvates tegemist ka meie riigi (liiga) kauaaegse juhtpartei – Reformierakonna puhul. Just sellepärast ei saa ma (enam) selle erakonna liikmete poolt ka kohalike omavalitsuste valimistel hääletada, ehkki hindan kõrgelt Kuressaare kahe viimase linnapea tegevust linna elu edendamisel ja pean neist inimestena väga lugu.

Tooksin siinkohal ka mõned selle sündroomi avaldumise näited.
1. See erakond püüab kogu võimu enda kätte kontsentreerida, arvestades teistega ainult nn lehmakauplemise tasandil. Sellest tuleneb üha ägenev tsentraliseerimine, bürokratiseerimine, võimu keskendamine Pealinna (sh “oblastite” taasloomine). Viimase aja üks ilmekamaid näiteid on riikliku raamatupidamise tsentraliseerimise ja isegi erastamise plaan.
2. See erakond pukseeris väga alatute võtetega valitsusest välja sotsiaaldemokraadid, kes püüdsid riigivalitsemisele veidigi sotsiaalsemat mõõdet anda.

3. See erakond on jäärapäiselt kinni tulumaksu alandamise kontseptsioonis, kuigi – nagu nüüdseks lapselegi selge – eesti rahvale see mingit tulu ei anna, tulud kanditakse põhiliselt laia maailma.
4. See erakond püüab kogu Eesti riiki erastada, “õhemaks” muuta, nagu nad ise ütlevad, mis aga tihtipeale tähendab lihtsalt riiklike struktuuride sõpradele-tuttavatele mahamüümist. Naljaga pooleks olen mõelnud, et riigireetmiseks on kolm põhilist moodust: Viktor Kingissepa moodi, Herman Simmi moodi, Reformierakonna moodi.

5. Sellel erakonnal puudub igasugune Eesti riigi ja rahva arenguvisioon; teda ei huvita, et Eestimaa (peale paari suurema linna) jookseb tasapisi inimestest tühjaks, kõik nooremad ja arukamad, kel vähegi võimalust, panevad ajama. Nende pagejate kohta ei peeta vajalikuks isegi täpsemat arvestust pidada.
6. Selle erakonna ministrid hämavad (viimasel ajal eriti justiits- ja välisminister) või lausa valetavad (seoses nn muuseumireformiga kultuuriminister ja tema kantsler).
7., 8., 9…. Aitab lõpututest reformidest – hakkame jälle normaalselt elama ja töötama!

Kuna pooldan Kuressaare linna seniste arengusuundade jätkumist, siis hääletan siinsete reformistide seniste koalitsioonipartnerite poolt.

Olavi Pesti


Miks peab valima minema?

Inimesed peaksid valima minema, kui nad on asjasse süvenenud ja endale selgeks teinud, keda ja miks nad valivad. Lihtsalt mingi reklaamlause pärast valima minna ei ole mõtet.

Mina ei ole kunagi valimas käinud ja ei lähe ka sel aastal. Pole lihtsalt ennast asjaga kurssi viinud ega jälginud. Ei usu, et ma oleksin väga adekvaatne valija.
Tulevikus ikka lähen.

Kaie Kand
mitmevõistleja

 

Meie talvine valgusevaegus muudkui ronib ja ronib lähemale. Ning madalrõhkkondi tuleb mitu korda rohkem kui kõrgeid.
Kuidas nüüd elada, et mitte olla hämar ja tusane?
Ennekõike tuleb pühapäeval minna valima. Mina käisin eelhääletusel ja valisin õige.

Ja ajutine lootusetus asendus lootusega, et saame ise elu teha kenamaks küll.
Valige õige, siis tuleb kevad kiiremini!

Jüri Tuulik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)