Linnapeakandidaatide debatt: miks ei võiks Edgar Savisaar Kuressaare e-linnapea olla? (16)

Linnapeakandidaatide debatt: miks ei võiks Edgar Savisaar Kuressaare e-linnapea olla?

DEBATT OTSE-EETRIS: Saatejuht Vambola Paavo (vasakul) ning Kuressaare linnapeakandidaadid Sandor Sinimeri, Toomas Takkis, Urve Tiidus ja Kalle Laanet.

Eile Kadi raadio “Valimisstuudios” kohtunud Kuressaare linnapeakandidaadid üksteisega teravuste vahetamise ja poriloopimiseni ei jõudnud. Kõige rohkem elevust valmistas Keskerakonna linnapeakandidaadi Kalle Laaneti naljana mõeldud vastus IRL-i esinumbri Toomas Takkise küsimusele e-linnapea kohta.

“Miks näiteks Edgar Savisaar ei võiks Tallinna kõrval ka Kuressaare linna juhtida?” vastas Laanet muiates Takkisele, kes tundis huvi keskerakondlaste poolt välja käidud e-linnapea isiku vastu. Laaneti vastus ei jätnud ükskõikseks praegust linnapead, Reformierakonna kandidaati Urve Tiidust: “Kalle, te ju ometi ei taha, et Edgar Savisaar tuleb teie asemele siia, kui tahate ise linnapeaks saada?”

Debatti alustasid erakondade esindajad aruteluga selle üle, kas linnapea volitused peaksid kestma 4 või 8 aastat. Urve Tiiduse arvates piisab 4 aastast. “Linnapea ametikoht ei ole kindlasti ühe inimese ambitsioonide ja oma ego teostamise koht,” ütles Tiidus. Kalle Laanet pidas 8 aastat liiga pikaks perioodiks ja ütles, et vahepeal on valimiste näol vaja uut särtsu anda.

Toomas Takkis nõustus, et valimised teevad elu huvitavamaks, kuid lisas, et linnas millegi ärategemiseks on vaja rohkem aega kui üks valimisperiood. “Et asja märkimisväärselt edasi viia, on vaja olla võimul ühe seltskonnaga, ühtede vaadetega kauem,” rääkis Takkis, kelle sõnul on selle kohta heaks näiteks Jaanus Tamkivi poolt kolmel valimisperioodil juhitud Kuressaare linn. Erakonna Eestimaa Rohelised linnapeakandidaat Sandor Sinimeri oli seisukohal, et otsuse volikogu ja linnapea volituste kestuse kohta peaks tegema rahvas.

Küsimus linnapea ametikoha muutmisest apoliitiliseks, et valida hoopis avaliku konkursiga linna direktor, jättis Kuressaare linnapeakandidaadid eriarvamusele. Urve Tiiduse sõnul ei ole võimalik, et täiskasvanud inimesel puudub maailmavaade. Kalle Laaneti arvates peaks linna juhtima inimene, kes saab sellega väga hästi hakkama – ükskõik, kas tegemist on apoliitilise isiku või poliitikuga.

“Kas ta kannab K-kaubamärki või R-kaubamärki või IRL-i oma, ei oma mingit tähtsust,” lisas Laanet. Toomas Takkis juhtis tähelepanu sellele, et mõnes omavalitsuses on erakondlikkus hakanud linnapea tegevust segama. Takkise sõnul ta seda Kuressaares täheldanud ei ole, aga näiteks Tallinnas kasutatavat maksumaksja raha oma erakonnale ja iseendale propaganda tegemiseks.

Sandor Sinimeri ütles, et Eestimaa Rohelised soovivad omavalitsuste juhtimise apoliitiliseks muutmist ning linnu ja valdu võiksid juhtida oma ala väga head spetsialistid, kes ei pea tingimata olema poliitikud. “Poliitiline linnapea esindab poliitilist maailmavaadet ja on ikka kuidagipidi kallutatud,” rääkis Sinimeri.

Kuressaare linnapeakandidaadid tutvustasid raadiokuulajatele oma seisukohti ka Kuressaare turu arendamise, avalike käimlate, kohaliku kultuurielu, turismi edendamise ja linna turvalisuse osas ning vastasid kuulajate esitatud küsimustele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)