Linna 5. lasteaeda ähvardab remondi asemel lammutamine (31)

Linna 5. lasteaeda ähvardab remondi asemel lammutamine

SEISAB ÕHUS: Projekteerija ja arhitekt soovitavad avastatud puuduste valguses renoveerimise asemel täiesti uue lasteaia ehitamist. Väidetavalt puudub mitmel kandval seinal toetav vundament.

Kuressaare 5. lasteaia renoveerijad on töö käigus avastanud asjaolusid, mis teevad senise plaani järgi renoveerimise märkimisväärselt keerulisemaks – näiteks on seintest leitud ootamatuid ja suuri pragusid ning paljudel kandeseintel ei olevat vundamentigi olemas. Nendest asjaoludest tulenevalt on arhitekt ja projekteerija esitanud linnale nägemuse, mille kohaselt oleks mõttekam lasteaia praegune hoone maha lammutada ja ehitada hoopis täiesti uus maja.

Facio Ehituse AS-i tegevdirektor Riho Kalve rääkis, et linnavalitsusele kui tellijale esitati tõepoolest projekteerija ja arhitekti ekspertiisi tulemused, kus on viidatud sellele, et pärast lammutustööde tegemist ilmnenud olukord on oluliselt hullem, kui alguses arvati.

“Me tegime oma lepingujärgseid töid, lammutasime põrandaid, seinasid jne, mida lammutama pidi. Ja kui märkasime, et kandvatel seintel pole vundamenti all, seintes on sellised praod, mida enne näha ei olnud, siis kutsusime projekteerijad kohale, et nad annaksid hinnangu olukorrale,” rääkis Kalve. “Nemad andsid oma hinnangu tellijale ja hindasid olukorra väga halvaks.”

Kalve tunnistas, et uue hoone ehitamine tuleb kulukam, kuid kui palju kulukam, ei osanud ta öelda, sest selleks oleks vaja näha konkreetset eskiisi.

Tulenevalt uutest avastustest läheb ka renoveerimine tema sõnul kallimaks, kui esialgu arvestatud. “Et hoone viia sellisesse olukorda, et sinna ka lapsi sisse viia, on vaja teha oluliselt suuremaid investeeringuid, kui esialgu ette nähti,” sõnas Kalve. Ilma lisatöödeta pole tema sõnul võimalik hoonet korda teha.

Samas märkis ta, et kui otsustatakse uus hoone ehitada, saab tellija parema lõpptulemuse. “Saab uue hoone, mis kestab ajas paremini, on oma kasutusmugavustelt parem ja ekspluatatsioonikuludelt kindlasti ökonoomsem,” ütles ta ja lisas, et peab reaalseks ka uue ehituse puhul tööde lõpetamist 1. septembriks.

Uued avastused ei olnud aga väga uued Facioga hankel konkureerinud ehitusfirmade jaoks. Tesmani juht Lembit Soe sõnas, et nemad rääkisid maja lammutamise vajadusest juba neli kuud tagasi, sest teadsid, millises olukorras lasteaia hoone tegelikult on. “Meie ettepanek oleks toonud esimeses voorus lisatööd, aga tulemus oleks olnud korralik,” ütles Soe.
Tema sõnul on suur probleem nüüd aga selles, et ametnike poolt halvasti ettevalmistatud asja tõttu on reaalne oht, et EAS ei anna projekti muutmise pärast tööde jaoks enam raha.

Kuressaare abilinnapea Urmas Sepp oli seisukohal, et kui Facioga konkureerivad ehitajad hanke ajal rääkisid vajadusest lasteaiahoone maha lammutada, siis oli see vaid nende arvamus ning neid seisukohti ei põhjendatud. Tema sõnul uuriti ja mõõdeti ning küsiti eksperthinnanguid hoone olukorra kohta linna poolt juba enne hanget, kuid seda, mis praegu selgunud, ei osanud keegi ette näha.

“Projektis on ka tugevduslahendused sees, mis puudutavad pragusid, mis olid näha,” rääkis Sepp. “Kui hoonele on kunagi tehtud projekt ja seal pidi olema vundament ja seda pole, siis kes oskas seda arvata?”
Põhimõtteliselt oli 25 aastat tagasi ehitatud 5. lasteaia majas tegutsetud vaid 10–15 aastat, kui hakkasid ilmnema tõsised probleemid.

Mis puudutab võimaliku uue lasteaiahoone ehitamist, siis see teeks olukorra linna jaoks palju keerulisemaks. Näiteks kehtivad Sepa sõnul normid, mille järgi ei tohi nii suurt uut lasteaeda üleüldse enam ehitadagi. Kui praegu tohib normide järgi tema andmeil olla lasteaias kuus rühma, siis peaks lammutamise korral ehitama sinna kaks lasteaeda ning kahe hoone ehitamine on igal juhul kallim kui ühe.

Mis nüüd edasi saab?

Sepp rääkis, et nüüd tuleb ilmnenud asjaolude valguses edasised sammud läbi rääkida kõigi pooltega, kaasaarvatud EAS. Ta avaldas kahetsust, et need asjad praegu välja tulid. “Oleks meil ehitustööd käinud normaalse tempoga, oleks info hoone kehva kvaliteedi kohta olnud kuu aega tagasi käes,” sõnas Sepp, viidates Facio töödegraafikust kinnipidamise probleemidele.

“Hetkel arvan, et olukord ei ole lootusetu,” sõnas Sepp. “Aga kõik sõltub edasistest arengutest ja hinnangutest ja kõigist osapooltest.” Igal juhul tuleb kiiresti tegutseda, sest lasteaed peaks valmis olema järgmise aasta 1. septembriks.

Sergo Selder, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)