Laigulistes mundrites mehed vallutasid sügisese Saaremaa

Laigulistes mundrites mehed vallutasid sügisese Saaremaa

MIDAGI MÄLESTUSEKS: Saaremaal 1917. aastal toimunud Albioni sõjalist operatsiooni uurinud Balti kaitsekolledži õppurid külastasid eile ka Kuressaare linnust ja tegid mälestuseks mõned fotod.

Teisipäeval ja kolmapäeval liikus Saaremaal ringi kümneid laigulistes mundrites mehi. 70 Balti kaitsekolledži õppurit tulid saarele selleks, et koos õppejõududega vaadata üle Esimese maailmasõja ajal ellu viidud operatsiooni Albion toimumiskohad.

Tartus asuvas Balti kaitsekolledžis maakaitse taktikat õpetav kolonelleitnant Aivars Spriedejs rääkis Oma Saarele, et õppeasutuse tegevusplaani kuulub ka nende paikade külastamine, kus on aset leidnud Balti regiooni olulised lahingud.

“Sel aastal valisime Saaremaa, sest 1917. aasta oktoobris toimus siin kuulus sõjaline operatsioon Albion, mille käigus sakslased vallutasid Lääne-Eesti saared,” selgitas Lätist pärit Spriedejs. Ta lisas, et enne siiatulekut tutvusid kaitsekolledži õppurid põhjalikult operatsiooni käsitlevate kirjalike materjalidega ning Saaremaal sõideti ringi ja vaadati oma silmaga üle Albioni operatsiooniga seotud olulisemad sündmuskohad.
Kolonelleitnant Aivars Spriedejsi sõnul viibis Saaremaal 70 Balti kaitsekolledži õpilast 17 riigist. “Suurema osa grupist moodustavad kolme Balti riigi esindajad, aga osalejaid on ka näiteks USA-st, Kanadast, Norrast, Taanist, Saksamaalt, Ukrainast, Gruusiast, Moldovast ja Horvaatiast,” rääkis Spriedejs.

Eric Sibul, kes õpetab Balti kaitsekolledžis militaarteooriat ja -ajalugu, on sündinud Ameerika Ühendriikides ja teeninud aastaid USA mereväes, kuid tema vanemad on pärit Võrumaalt ja lahkusid Eestist 1944. aastal. “Albioni operatsioon on uurimiseks ja õppimiseks huvitav, sest see oli väga hästi planeeritud ja sakslaste jaoks edukas,” selgitas Sibul. “Tegemist on hea näitega manöövrilisest sõjapidamisest ja militaarplaneerimisest,” lisas ta. Eric Sibula kinnitusel on iga sõjaväeohvitseri jaoks oluline õppida varasematest operatsioonidest – lugeda, analüüsida ja näha, kus kõik tegelikult toimus. Kuna operatsioon Albion toimus 1917. aasta oktoobri keskpaigas, said osalejad Saaremaal viibides aimu ka sel ajal valitseda võinud ilmaoludest.

“Kuressaare, Väikese väina tamm, Tagalaht, Pammana, Oti mõis,” loetles Eric Sibul kahe päeva jooksul külastatud kohti. Eile jagasid kaitsekolledži õppurid oma tähelepanekuid Albioni operatsiooni kohta ning toimusid teemakohased arutelud. Õpperetke Saaremaale lõpetasid osalejad Kuressaare linnuses.

Nii kolonelleitnant Aivars Spriedejs kui ka Eric Sibul avaldasid lootust, et Balti kaitsekolledži õppegrupil õnnestub Saaremaale tulla ka järgmisel aastal. “Põhitähelepanu jääb ikkagi Albioni operatsioonile, aga võib-olla uur-ime lähemalt ka mõnda Teise maailmasõja aegset sündmust. Saaremaa on väga huvitav ja paeluva ajalooga paik,” ütles militaarteooriat ja -ajalugu õpetav Sibul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 66 korda, sh täna 1)