Leib on talu peremees

Leib on talu peremees

PÕNEV JA HARIV: Näituse avamisel oli lastel võimalus mängida põrandal täringumängu “Kuidas valmib leib”.

Eile jõudis Muhu muuseumist Sakla seltsimajja Eesti põllumajandusmuuseumi näitus “Leib on talu peremees”.

Eesti põllumajandusmuuseumi giid-pedagoogid Ruth Metsallik ja Kerle Arula tutvustasid näituse avamisel Valjala põhikooli I, II ja IV klassi õpilastele, nende õpetajatele ja teistele külastajatele põhjalikult leivategemise ajalugu maaharimisest leivaküpsetamiseni välja.
Eriti suurt huvi pakkus lastele põrandal mängitud täringumäng “Kuidas valmib leib”, kus teekonnal on takistused ning küsitakse küsimusi ja kinnistatakse teadmisi.

Lapsed said mekkida ka Eesti põllumajandusmuuseumi ehtsas leivaahjus ja Sakla seltsimaja elektriahjus küpsenud leiba. Üheskoos mängiti ka ringmänge.
Sakla raamatukoguhoidja Agnessa Sepp rõõmustas, et põllumajandusmuuseumi näitus ka Saklasse jõudis: “Oleme uhked selle üle ja täname Eesti põllumajandusmuuseumi töötajaid, et nad võtsid vaevaks kohale tulla.”

Sepp lisas, et väljapanekut võiksid uudistama tulla just kohalikud ja ümberkaudsed elanikud, eriti lapsed. Põhjaliku ja hariva näituse stendid tutvustavad rukki kasvatamise ajalugu, viljakülvi, -koristust, rehepeksu, jahvatamist ja leiva küpsetamist.
Näitusel on eksponeeritud ka endisaegseid põllutööriistu ja leivataigna tegemiseks vajalikke anumaid. Lisaks on seltsimajas laual leivateemaline kirjandus ja voldikud.

Näitus on eelnevalt ringi rännanud Ungaris, olnud üleval Peterburis ja Tallinnas. Väljapaneku on koostanud Mare Viiralt. Saklasse jääb näitus kuuks ajaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 76 korda, sh täna 1)