Saaremaa moeloojad tulid FIBIT-ilt hinnaliste kohtadega

Saaremaa moeloojad tulid FIBIT-ilt hinnaliste kohtadega

 

Eelmisel nädalavahetusel osalesid Saaremaa noored moeloojad pealinnas FIBIT-i nimelisel moefestivalil, mille raames toimus ka noorte tulevikudisainerite loomingu demonstratsioon Future. Eelnevalt valis žürii FIBIT-ile välja kümme kollektsiooni üle Eesti ning nende hulka mahtus kolm saarlaste oma.
Viru keskuses toimunud moevõistlusel läks meie tüdrukutel kenasti. Teele Koel võitis oma kollektsiooniga “Faatum” 2. koha ja Merilin Heinsoo kollektsiooniga “Ekstsess” 3. koha (pildil).
Millised emotsioonid hõbeda ja pronksi omanikke valdasid, räägivad nad ise.

Merilin Heinsoo kartis lavale minna

Kuidas tunne on pärast sellisel suurel moeshow’l 3. koha võitmist?
Ma ei läinud sinna üldse mingit kohta saama. Tegelikult oli see väga suur üllatus, tohutult hea meel, ei oskagi kirjeldada. Lihtsalt väga-väga hea meel.

Kuidas sa üldse FIBIT-ile pääsesid?
Saatsin oma kollektsiooni ja oma andmed sinna ja nädala-paari pärast tuli vastus, et olen finaali pääsenud. Sinna suunas mind meie kooli (Kuressaare gümnaasium – toim) käsitööõpetaja Raili Kaubi, tema ütles mulle, et selline asi toimub ja et ma võiksin osa võtta.

Kuidas modellide valimine käis?
Ma ise ei saanud midagi valida. Öeldi, et võta need ja kõik. Aga siis oli probleem, et üks modell oli liiga normaalse suurusega ja kleit oli tema jaoks natuke väike. Järgmisel päeval toodi mulle siis väiksem modell, kellele see õnneks selga läks.

Millised olid sinu emotsioonid lava taga?
Kui olin riided oma modellidele selga saanud, siis oli kõik juba hästi. Asi oli selles, et esimesele modellile sai kleidi kohe selga panna, aga järgmised tulid alles lavalt ja nende riietamiseks oli aega ainult paar minutit. Õnneks oli proovis kõik kenasti sujunud ja jõudsime kenasti, see nagu rahustas mind maha.

Mis tunne oli koos oma kollektsiooniga lavale tulla?
(Naerab.) See oli nii jube. Olin korra varem proovis ka laval käinud, see võttis natuke närvi maha. Muidugi oli mõnus, selline uhke tunne, et kõik plaksutavad mulle. Ma natuke kartsin, aga minu modellid olid mulle toeks seal.

Kas üritus vastas ootustele?
Ma ei osanud üldse mitte midagi oodata. See oli hoopis midagi teistsugust kui Supernoova. Seal oli aega kõike valida ja teha, said ise täpselt öelda, millist soengut ja meiki oma modellidele soovid jne. Aga siin oli kõigil ühine soeng ja meik. Kõigeks oli väga vähe aega, kogu aeg käis selline möll. Mulle see just meeldiski, et selline möll käis. See oli midagi sarnasemat nendele päris moeshow’dele.

Mille järgi sinu kollektsioon sellise nime – “Ekstsess” – sai?
Ausalt öeldes, ma võtsin lihtsalt sõnastiku lahti, lappasin ja valisin sõna, mis mulle meeldis. Ma tegelikult kartsin negatiivset reaktsiooni sellisele nimele, sest ekstsess tähendab piiridest üle astumist. See tundus sobivat, sest praegu on majanduslikult selline raske olukord ja mina nagu mängin rahaga. Aga õnneks seda negatiivset reaktsiooni ei tulnud.

Mis sind üldse inspireerib moodi looma? Kas mõte lööb korraga pähe või tuleb kogu kollektsioon aegamisi?
Ma ei teagi, mis mind selleks inspireerib. Kui tuleb mingi mõte, siis ma ei hakka seda kohe teoks tegema. Mõtlen veel ja tuleb veel muid ja paremaid mõtteid pähe. Välja võib tulla hoopis midagi muud, kui algselt mõttes oli. Kõik see tuleb aegamööda.

Kas selle õppeaasta KOOL LOOK-i jaoks on juba mõni idee olemas?
Jaa, mõte on juba olemas. Idee on ja olen juba vaikselt alustanud ka. Riiete arvule otseselt ei ole veel mõelnud, aga algne plaan on, et ikkagi vist viis komplekti. Aga see selgub edaspidi, kõik tekib aegamööda.

 

Teele Koel sai innustust

Mis tunne on pärast suurel moeshow’l teise koha võitmist?
Ülimalt hea. See annab julgustust ja innustust edaspidigi selle alaga tegeleda.

Kuidas sina FIBIT-ile pääsesid?
Tallinna spordi- ja noorsooametile tuli saata kavandid või fotod oma kollektsioonist ja sealt edasi valis žürii osalejad välja. Üritusest kuulsin kolm aastat tagasi käsitööõpetaja käest, kes soovitas osaleda. Tegelikult oli see mõeldud keskkoolinoortele, aga ma käisin veel 9. klassis. Sellest suurt numbrit ei tehtud, sest seda isegi ei küsitud siis.

Kuidas sa oma modellidega rahule jäid?
Üldiselt jäin rahule. Tüdrukud olid väga toredad ja oli näha, et nad võtavad asja tõsiselt.

Millised emotsioonid valdasid sind lava taga?
Etenduse ajal oli lava taga peamine see, et modellid õigeks ajaks riidesse saada ja seda võimalikult kiiresti, kuna aega oli väga vähe. Ärevus oli ikka sees, kuna liikumist ma kahjuks üldse ei olnud näinud ega osanud arvata, mis laval toimuda võib.

Mis tunne oli koos oma kollektsiooniga lavale minna?
Lavale sai kahjuks ainult koos ühe modelliga mindud, teised asusid jällegi riideid vahetama. Ei oskagi öelda, kuidas seal olla oli. Oleks terve kollektsiooniga lavale läinud, oleks uhkem tunne olnud, aga muidu oli täitsa tore. Kaua ma seal muidugi olla ei suutnud, mis ma seal laval ikka niisama seisan.

Kas üritus vastas sinu ootustele?
Jah, seda küll mõnede agadega, kuid lõppkokkuvõttes oli hästi korraldatud üritus.

Millised olid need mõned agad?
Häiris see, et meid keset koolinädalat Tallinna proovidesse taheti. Lavaproovis mindi üle aja ja kuna ma järjekorras eelviimane olin, siis libiseti liikumisest nii kiiresti üle, et ma ei saanud midagi juurde öelda ega saanud üldse aru, milline see liikumine siis välja nägema hakkab. Rääkimata veel muusikaga läbitegemisest. Nii palju siis sellest proovist, mille pärast mandrile sõita tuli…

Mille järgi sinu kollektsioon nime sai?
Alati on raske sellist tabavat nime leida. Tihti meeldib mulle võõrsõnade leksikoni sirvida, kuid tavaliselt ma sealseid sõnu ei kasuta. Faatum tuleb aga just sealt ja tähendas vanadel roomlastel saatust. Väga sügavmõtteline nimi, mille üle saaks pikemalt mõtiskleda.

Nii sinu kui ka 3. koha võitja Merilini kollektsioonis on kasutatud metalli. Mis on sinu kollektsiooni kõige raskem ese ja kui palju see umbes kaalub?
“Võtmekleit” kaalub 7 kilo ja tuli välja, et lõpukleidi kaalumisel näitas kaal sama palju. Mõlemal kleidil on kasutatud võtmeid, tavalisi võtmeid, mida on kokku umbes 1000. Nende kokkusaamisel aitasid mind paljud inimesed ja asutused ning ma tänan neid väga abi eest.

Mis sind üldse inspireerib moodi looma? Kas idee tuleb korraga pähe või sünnib kollektsioon aegamisi?
See, mis ideid annab, võib olla mis tahes. Ideed tulevad aegamisi ja isegi kui terve kollektsioon on üles joonistatud, tuleb selle valmimise käigus ikka muutusi ette.

Mis konkurssidel veel käinud oled ja kuidas läinud on?
Future FIBIT-il käisin juba kolmandat korda ja esimest korda saavutasin auhinnalise koha. Veel olen käinud Paides MoeP.A.R.K-il, kust sel aastal sai samuti 2. koht koju toodud.
2008. aastal tuli Pärnus vabariiklikul Koolimoel peavõit, Fashion Fusion’il Tallinnas eriauhind ja viimasel viiel aastal olen Saaremaa maakondlikul moekonkursil saavutanud kaks esimest kohta, kaks teist kohta ning grand prix’. Peale selle on olnud veel mitmeid esinemisi ja näitusi nii Saaremaal kui ka mandril.

Kerttu Olesk ja Kristi Kandima

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)