Eelolev nädal möödanikus

Nelikümmend viis aastat tagasi, 1964. aasta 14. oktoobril, leidis Moskvas aset sündmus, mis oli üllatuseks kogu maailmale, infosulus viibivatest nõukogude inimestest rääkimata. Nimelt tagandati sel päeval kõikidelt ametikohtadelt Nikita Hruštšov – mees, kes oli Nõukogude Liitu valitsenud alates 1953. aastast, s.o pärast suure juhi Stalini surma.

Veel päev enne riigipööret oli Hruštšov, kes viibis Musta mere ääres Pitsundas puhkusel, vestelnud kosmoselaeva Voshod 1 meeskonnaga (Voshodi kosmoseepopöast räägime kohe allpool). Ning vaid paar kuud varem oli Nõukogude Liidu kinoekraanidel linastunud propagandafilm “Meie Nikita Sergejevitš Hruštšov”, kus võeti kasutusele termin “Suur aastakümme”. Sellega taheti tähistada Hruštšovi võimu kümnendat aastapäeva.

Kõigest sellest hoolimata saadeti Hruštšov 1964. aasta oktoobri keskel hoopis erru, kusjuures ametlikuks põhjenduseks toodi tema “tervislik seisund”. Mis puudutab aga “suurt aastakümmet”, siis see asendati peatselt uue terminiga – vastutustundetuse ja voluntarismi periood.
Siinjuures meenub üks stseen 1967. aastal linastunud Leonid Gaidai (1923–1993) kultusfilmist “Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused”, kus üks peategelastest kasutab vestluses sõna “voluntarism”, mille peale teine teeb talle pahase märkuse: “Minu majas paluksin mitte ropendada…”

Võib vist oletada, et miljonid inimesed polnud tookord sõna “voluntarism”, mis oli peamiselt kasutusel kui filosoofiline kategooria, kunagi kuulnudki. Küllap sobis see NSVL-i võimudele hästi – sest mida vähem rahvas toimuvast taipab, seda parem ju võimukandjatele.

Nelikümmend viis aastat tagasi lõppes Kremli paleepööre putšistide võiduga. Siinkohal tasub veel meelde tuletada, et esimene katse Hruštšov võimult kõrvaldada tehti seitse aastat varem, 1957. aasta suvel, mil ettevõtmise taga oli kommunistliku partei vanem põlvkond eesotsas Molotovi, Malenkovi ja Kaganovitšiga.

1964. aastal oli olukord mõnevõrra teistsugune – tookord olid juhtohjad nooremate stalinistide kätes. Vanema põlvkonna lugejatele peaksid nende inimeste nimed, kes Hruštšovi toona võimult tõukasid – Suslov, Brežnev, Kossõgin, Podgornõi jt –, midagi ütlema. Nimetatud meestega tuli kaasa rohkearvuline parteinomenklatuur, kes oli Hruštšovi peale väga solvunud.

Põhjust solvumiseks oli piisavalt: oli ju Hruštšov vahetult enne 1964. aasta oktoobripööret teinud sammu, mis ohustas nomenklatuuri eluaegseid ametikohti. Nimelt kavatses ta kehtestada vanuselise piirangu inimestele, kes on riigi kõrgematel ametikohtadel. Just see samm saigi Hruštšovile saatuslikuks, mitte aga tema mõttetud katsed kasvatada Murmanski oblasti tundrates maisi või Kariibi raketikriis 1962. aastal või viljaostud Ameerika Ühendriikidest.

Paar päeva enne äsjakirjeldatud riigipööret, s.o 1964. aasta 12. oktoobril, startis Nõukogude Liidus Türatami kosmodroomilt, mida salastatuse tõttu nimetati Baikonuriks, kosmoselaev Voshod 1. Kuigi kosmoselennud olid tookord juba tavaliseks saanud, oli see lend siiski ajaloolise tähtsusega.
Nimelt oli tegemist esimese lennuga, kus kosmoselaeva pardal oli mitte üks, vaid koguni kolm inimest – laeva komandör Vladimir Komarov, pardainsener Konstantin Feoktistov ja meedik Boriss Jegorov. Kõlas soliidselt ja tookord oli see paraja suurusega sensatsioon. Kuid lugeja jaoks peaks siinkohal veidi kogu selle loo tausta avama.

1963. aasta lõpus olid ameeriklased ametlikult teatanud, et kavatsevad maailmaruumi lennutada kosmoseaparaadi Gemini (tõlkes Kaksikud), mille pardal on kaks astronauti. Kuna aga Nikita Hruštšov oli 1961. aastal ühel parteikongressil püstitanud utoopilise eesmärgi lühikese ajaga Ameerikale järele jõuda ja seejärel lennuka tempoga mööduda, ei saanud Kremli tookordne juht kuidagi lubada, et just jänkid saadavad esimesena maailmaruumi aparaadi, mille pardal on mitu inimest. Seepärast lennutasidki venelased suure kiiruga kosmosesse aparaadi, milles oli korraga kolm inimest. Edu missugune!

Tegelikult oli see suur avantüür ja enneolematu risk, mille Nõukogude Liidu kosmosetehnika looja Sergei Koroljov (1907–1966) võttis Hruštšovi kategoorilisel nõudmisel. Voshod 1 oli ette nähtud ühe inimese jaoks, sellesse topiti aga kuidagiviisi kolm meest, mistõttu neil tuli lennata skafandrita, jäädes lootma vaid laeva hermeetilisusele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)