Benjamin Siirak unistab olümpiast

Benjamin Siirak unistab olümpiast

 

Tänavu kevadel Kuressaare gümnaasiumist Audentese spordigümnaasiumi õppima läinud 16-aastane Benjamin Siirak on noorte purjelauaklassis Techno 293 U17 juba kahekordne Eesti meister, proovinud maailmameistrivõistlustel jõudu oma ala parimatega ja unistab salamisi pääsust olümpiale.

Purjelauaspordiga on Benjamin tegelenud kolm aastat ja praegu treenib ta Hawaii Expressi purjelauakoolis. Aastaid kergejõustikupoiss olnud Benjamin tegi purjelauaga tutvust tänu emale.

“Ema tuli selle idee peale, see oli tema lapsepõlveunistus,” kinnitab Benjamin, pajatades, et nad läksid ühel päeval kogu perega Nasvale lihtsalt surfamist õppima, ning tema oli see, kellele see spordiala nii meeldis, et hakkaski trennis käima. Tema esimene treener oli Johannes Kaju. Juba esimesel treeningsuvel osales Benjamin Eesti meistrivõistlustel ja saavutas teise koha.

Purjelauaga sõitmine on terve teadus

Purjelaud Techno 293 on noorte purjelaud, millel alla 15-aastased surfarid kasutavad 6,8- m² purje ja alla 17-aastased 7,8-m² suurust purje.
“Selles klassis sõidetakse igasuguste ilmastikuoludega,” räägib Benjamin, lisades, et järgmisel aastal sõidab ta juba RSX klassis, mis on ametlik olümpialauaklass.

Purjelaudur peab oskama sõita erinevate tuulenurkadega ja merel sõitmine on terve teadus. “Kõige esimene märk on alati vastutuult või siis poolenisti vastutuult,” selgitab Benjamin, lisades, et seejärel tuleb tavaliselt järgmisena sõita allatuult ning hästi vaikse tuulega sõidetakse otse. “Siis peab väga palju pumpama ja see võtab suhteliselt läbi,” nendib ta.

Purjelauaga sõitjal peab pea töötama nagu raal ja kõik otsused tuleb vastu võtta kiiresti ja olenevalt olukorrast. Just sellepärast purjetamises üldiselt kohe kiireid tulemusi ei saavutata, kuna tegemist on alaga, kus väga palju loeb kogemuste pagas.
Noort Saaremaa surfarit treenib Hawaii Expressi purjelauakooli juhataja Jaak Lukk.

Suvel Suurbritannias maailmameistrivõistlustel

Lisaks sellele, et Benjamin on oma vanuseklassis võitnud juba kahed Eesti meistrivõistlused, võistles ta tänavu suvel ka maailmaklassi parimatega.
Suurbritannias Weymouthis toimusid 24.–29. augustini Techno 293 klassi 2009. aasta maailmameistrivõistlused ning Eesti purjelauduritest oli Techno 293 U17 klassis võistlemas just Benjamin Siirak. Kokku oli seal 350 võistlejat.

Kuna tegemist on kohaga, kus kahe aasta pärast on olümpiamängud, siis kohe pärast tähtsat tiitlivõistlust suleti rand kaheks aastaks, et kellelgi maailmas ei oleks tulevasel võistlusel eeliseid.
Benjamin kuulub nende paljude õnnelike hulka, kes seal rannas veel võistelda said.
Rannajoont ennast peetakse Inglismaa üheks kõige ilusamaks ja seda just sellepärast, et seal on väga eriline kiviklibu. Weymouthi ranna eripära on veel see, et tegemist on Euroopa kõige ohtlikuma rannaga, kus puhuvad tõsiselt karmid tuuled ja kus kirjanduse andmetele tuginedes on olnud kõige rohkem laevahukke.

Aastal 2012 on seal olümpiamängud. “Plaan oleks minna küll – kes sinna siis minna ei tahaks,” ohkab Benjamin, teades, et sõel olümpiale pääsemiseks on väga tihe, kuid iial ei või teada, mis kahe aasta jooksul juhtuda võib.

Audenteses on hea õppida ja treenida

Kevadel lõpetas Benjamin Kuressaare gümnaasiumis üheksanda klassi ja asus õppima Tallinna Audentese spordigümnaasiumis. Lootustandva sportlase õpingute ja toitlustamise eest maksab olümpiakomitee. Sportlane ise saab pühenduda vaid treeningutele ja õpingutele. Tal on võimalik kasutada kõiki sportimiseks vajalikke ruume ja talle on koostatud isiklik treeningkava. Benjamin treenib viiel päeval nädalas, kaks tundi korraga ja päevas tuleb treeningtunde kokku neli.
“Võiks isegi juba rohkem teha,” räägib poiss.

Hooaeg lõpeb varsti

Novembri alguses lõpetatakse hooaeg ja uus algab alles juunikuus. Niikaua teeb Benjamin siseruumides jõuharjutusi ja loodab soojale kevadele, et võimalikult varakult merele saaks. Eelmisel aastal käis tema klubi Hispaanias uusaastaregatil.
“See on kõige parem vahepealne võistlus, mis ei lase vormi ära,” märgib Benjamin, kes tahaks sel aastal kindlasti ka ise minna, juhul kui leiab endale sponsorid.

Soojade maade surfaritel on see eelis, et nad saavad harjutada aasta läbi. Benjamini vanemad on arvamusel, et kui poeg sellel alal tõeliselt areneda tahab, tuleb ühel hetkel soojale maale kolida.

Surfamine on kallis spordiala

Selle spordialaga tegelemine on aga väga kallis. Benjamini järgmise aasta võistlusvarustus maksab uuena 70 000–80 000 krooni vahel. Tavaliselt ostavad noored, kes võistlevad, kasutatud varustust, sest sponsoreid on väga vähestel. Benjamini ema Virge Siiraku sõnul on sponsorid enamasti ikka vanemad ja vanavanemad.

“Eestis on see sponsorlus alles lapsekingades,” ütleb Virge Siirak, selgitades, et kui mujal maailmas on see auasi, siis siinne suhtumine on valdavalt see, et pead ise hakkama saama.
Benjamini on lisaks sugulastele siiani toetanud ka koduvald Pihtla. Abiks ja toeks on olnud füsioterapeut Kersti Põder, kes on alati enne suuremaid võistlusi aidanud massaažiga, et lihased liigselt pinges ei oleks.
Väga soojade sõnadega räägib Benjamin oma kergejõustikutreeneritest Endel Tustitist ja Andres Laidest, kes on talle alati nõu ja jõuga toeks olnud ja teda tema sporditeel igati innustanud.

Võõras naine kinkis raha

Benjamini on toetanud ka täiesti võõras vanem naine, kelle juures Benjamin käis abiks katust värvimas. Kui naine juhuslikult teada sai, et tema maja juures töötav noormees võistleb ja on koguni Eesti meister, kinkis ta poisile toetuseks üsna arvestatava rahasumma.

Spordist ja õppimisest Benjaminil palju aega üle ei jää. Kuid aktiivse noormehena on ta muusikakoolis õppinud ka kitarri ja trummi mängima. Neid oskusi rakendas ta seni Kuressaare nelipühi kirikus ülistusgrupis mängides. Et pillimänguoskused ei ununeks, võttis ta kitarri Tallinna kaasa ning neil on Audenteses õppivate Saaremaa poistega plaan vabal ajal koos musitseerima hakata.

Lisaks Benjaminile läks sel aastal Saaremaalt viis tublit noort sportlast Audentese spordikooli õppima, kaks Tartusse ja kolm Tallinna, ning saarlased saavad omavahel väga hästi läbi ja hoiavad kokku.
Oma koju Pihtla vallas jõuab Benjamin kaks korda kuus. “Nädalavahetusel tahan puhata,” ütleb ta, lisades, et üritab ka raamatuid lugeda. Kahe kodus veedetud päeva jooksul jõuab Benjamin käia metsas seenel, niita koduõues muru ja lappida puid. Vanemat venda ootavad nädalavahetustel koju kaks nooremat õde, 12-aastane Blanche ja 7-aastane Gloria.


SAAVUTUSED:

2007
Suvel Eesti meistrivõistlustel Lohusalus II koht
Septembris Tallinna Nädala võistlustel 6.

2008
Võitis Samsungi karika
Eesti meistrivõistlustel I koht
Poolas esimene välisvõistlus, kus Benjamin sai 6. koha

2009
Saksamaa Baltic Cup’i sari, ei saanud lõpueksamite tõttu kõikidel võistlustel osaleda ja jäi seitsmendaks.
Eesti meistrivõistlustel I koht
Inglismaal MM-il 80. koht

Tallinna lahel jõudis septembris lõpule EJL olümpiapurjetamise Eesti karikasarja viimane etapp Tallinna Nädala regatt. Noorte purjelauaklassis Techno 293 U17 tuli regati võitjaks Benjamin Siirak (Hawaii Expressi purjelauakool). Karikasarja võitis Benjamin Siirak.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 194 korda, sh täna 1)