Esimene korteriühistu pankrotimenetlus rauges

Esimene korteriühistu pankrotimenetlus rauges

 

Kuressaare kohtumajas lõpetati eile korteriühistu Mereranna tee 1 pankrotimenetlus ning ajutisel pankrotihalduril tuleb likvideerida ja kustutada korteriühistu registrist kahe kuu jooksul.

“Tegemist oli pretsedendiga, sest varem ei ole Saaremaal ükski korteriühistu oma pankrotti kohtult taotlenud,” ütles ühistu ajutine pankrotihaldur Saima Laumets, lisades, et samas on seda tehtud mujal Eestis.
Ainulaadseks teeb juhtumi ka asjaolu, et ühistu ei olnud hetkel veel maksejõuetu, kuid on halduri hinnangul seda tulevikus, võlad tühjade korterite eest aina kasvavad. Kohus otsustas pankrotimenetluse lõpetada pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu, mis oli ühistule parim võimalikest lahenditest.

“Kuna põhiline ongi see, et poolte korterite omanik on pankrotis ja see rahanõue 163 000 krooni ei saa kunagi rahuldatud,” tõi Saima Laumets välja põhjuse, miks oli vaja likvideerimine ette võtta. “See ühistu on rahast ilma ja see on pankrotimenetluse aluseks.”
Kudjapel Mereranna tee 1 asuva 32 korteriga elamu korteriühistu asutati 2007. aasta märtsis. Maja 17 korteri omanik kinnisvaraarendaja Masterinvest OÜ läks aga tänavu aprillis pankrotti ning jättis ühistule kommunaalteenuste eest maksmata.

Korteriühistu jäi elamule osutatud teenuste eest omakorda võlgu kinnisvarahaldusega tegelevale firmale Able Grupp OÜ. Seega on ühistul nõue Masterinvest OÜ vastu 163 301 krooni, mis on esitatud ka pankrotinõudena.

Masterinvest OÜ pankrotihalduri Raivo Piirla sõnul on pankrotinõuded pankrotipesa vastu mitmeid kordi suuremad, mistõttu on üpris tõenäoline, et korteriühistu pankrotipesast raha ei saa. Seetõttu esitaski korteriühistu kohtule pankrotiavalduse, sest seda raha neil võimalik saada ei ole ning sellist rahasummat ei ole võimalik tasuda ka maja teistel korteriomanikel.

“Mitte keegi ei pea maksma teiste inimeste kulusid,” rõhutas Saima Laumets, samas lisades, et iga ühistu peab küll koguma tagavararaha mustadeks päevadeks, juhuks, kui tekib probleeme.
Ajutine haldur ei tuvastanud võlgniku tegevuses kuriteo tunnuseid, rasket juhtimisviga või muud asjaolu.

“Minu prognoos on selline, et neid korteriühistuid hakkab veel tohutult pankrotti minema,” oletas Laumets, tuues peamiseks põhjuseks selle, et inimesed on töötuks jäänud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 85 korda, sh täna 1)