Vallaametnikud jahtisid eile Olena Voolu protestivaid kitsi (25)

Vallaametnikud jahtisid eile Olena Voolu protestivaid kitsi

KITSEJAHT: Veterinaar Egon Jürissonil õnnestus valget kitse uinutinoolega tabada kohe hommikul, ent must kits pages jahtijate eest ning tema püüdmisega tegelesid ametnikud terve päeva.

Osa Kaarma valla ametnikke tegi eile pea täistööpäeva Auriga lähistel, üritades kinni püüda Olena Voolule kuuluvaid kitsi, kes elutsevad juba mitu kuud Kuressaare linna sissesõidutee ümbruses ja Auriga kaubanduskeskuse juures.

Algselt prooviti kitsi lihtsalt meelitamisega kätte saada, kuid juba veidi metsistunud loomad ei lasknud inimest rohkem kui paari meetri lähedusse. Seetõttu tuli appi kutsuda uimastipüssiga veterinaar Egon Jürisson. Üks kahest kitsest saadi kätte kella 10 paiku, kuid teist ei tabanud uimastinool korralikult ja loom pages metsa. Kui ajakirjanik kella 15 paiku abivallavanem Kairi Niidiga rääkis, oli teine kits veel kätte saamata.

Ohtlikud loomad

Kaarma abivallavanem Kairi Niit ütles, et kuna Olena Vool üleeilseks oma loomi Auriga juurest ära ei viinud, nagu nägi ette veterinaar- ja toiduameti ettekirjutus, siis on vallal õigus kitsed ära viia. “See ei ole normaalne,” märkis Kairi Niit, viidates, et kitsed uitavad vabalt ringi juba pikemat aega, käies Auriga keskuse juures magamas ja reostamas. Niit sõnas, et vallavalitsusse helistatakse praktiliselt iga päev, kodanikud juhivad kitsede hulkumisele tähelepanu.

Kitsede püüdmise juures viibinud Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürisson ütles, et loomi võib uinutada, kui nad muutuvad ohtlikuks. Olena Voolu kitsed on sõna otseses mõttes ohtlikud, kuna hulguvad tiheda liiklusega maantee ääres. “Iial ei või teada, millal nad teele ette joosta võivad,” märkis Jürisson.

Saaremaa veterinaarkeskuse peaspetsialist Andro Jürisson selgitas, et kitsede püüdmisel kasutati spetsiaalset uinutit, mis neid otseselt magama ei pane, kuid teeb uimaseks. Nii näiteks leiti esimene uimastinoole saanud kits metsast, kui ta kümmekond minutit pärast nooletabamust end pealtnägijate sõnul sõna otseses mõttes puu najale tukkuma sättis.


Olena Vool: See on kitsede protestiaktsioon

Olena Vool on rääkinud, et ta on loomade keelest mõistnud, et Auriga ümbruses patseerimisega väljendavad kitsed oma protesti. Protest kestab niikaua, kuni inimesed on ühiste jõududega ehitanud loomadele hooned, kus talvituda.

Esialgu pole peale kitsede rohkem loomi Auriga ette protestima tulnud, kuid välistada seda ei saa. “Kui see asi ära ei lahene, siis ma usun, et ka hobused tulevad linna ja lehm võib-olla,” ütles Vool.
MTÜ Olena Loomapark eestvedaja Olena Vool tahab praegu lageda taeva all viibivatele loomadele ehitada Muratsisse soojustatud hooned ja tarandikud.

Olgugi et Voolul pole ehitamiseks raha, taotleb ta vallalt ehitusluba. Oma Saare andmetel on omanik, kelle maatükil Vool toimetab, andnud loa vaid karjatamiseks ning ei taha mingist ehitamisest kuuldagi. Praeguseks Muratsisse kerkinud varjualuste vastu ei saa vald midagi ette võtta, kuna nii väikeste ehitiste tarbeks ei pea vallalt luba küsima.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)