Lugeja kiri: Ise süüdi (1)

Elan kriminogeenselt aktiivses piirkonnas. Möödunud suve jooksul ei ole vist möödunud nädalatki, kui vandaalid ei oleks korda saatnud mõnda pahategu. Ajalehest oleme saanud lugeda, et on algatatud väärteomenetlus, ja nii korduvalt.

1. oktoobri ööl kahjustati minu vara. Pöördusin politseisse, patrull tutvus sündmuskohaga, kirjutasin avalduse väärteomenetluse alustamiseks, vestlesin politseiametnikuga. Politseimajast tulin ära teadmisega, et ise olen süüdi – iga kodaniku kohus on ise kaitsta oma vara. Kuidas see tegelikkuses peaks toimuma?

Kõige lihtsam lahendus – ära oma midagi sellist, mida keegi võiks kahjustada. Kui oled näiteks auto omanik, pead kindlasti omama ka garaaži. Kui sul ei ole garaaži, siis ära öösel maga. Kui magad, siis süüdista iseennast, kui auto on hommikul sõiduks kõlbmatu.
Kui oled näiteks küülikukasvataja ja leiad hommikul tühjad puurid – ise oled süüdi. Miks sul ei ole puuride uksed tabalukkudega kinni? Veel kindlam oleks näiteks okastraadist aed puuride ümber võruda.

Kui sa oled ettevõtja, siis ei ole mõistlik öösel magada – kontrolli oma valdusi. Või palka turvafirma. Hommikul avastatud lõhutud vara ei ole asitõend, mis aitaks kurjategijaid tabada. “C. S. I. kriminalistide” seriaali vaatajana on mul kujunenud ilmselgelt väär arusaam, et kurjategija võib olla kui tahes nutikas, kuid mingi asitõend temast ikka maha jääb.

Aga paar pätistunud külapoissi on omandanud nii suure vilumuse, et nendest ei jää kuriteopaigale ainsatki asitõendit, mis võiks politseid juurdluses edasi aidata. Tabamatuse ja karistamatuse tunne õhutab uutele “kangelastegudele”. Rahulikult magavad ilmselt nende poiste vanemad – teatavasti hunt kodu lähedalt ei murra.
Teised inimesed – olge valvsad! Või süüdistage iseennast.

Niina Ojasaar
seaduskuulekas maksumaksja
Pihtla vallast

P. S. Üks hääl on garanteeritud Pihtla valla volikokku kandideerijale, kes vähemalt lubabki Kõljala ja Kaali külas elu turvalisemaks muutmiseks midagi ette võtta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)