Eelolev nädal möödanikus

Sada kuuskümmend aastat tagasi, 1849. aasta 7. oktoobril, suri Baltimore’is ameerika kirjanik Edgar Allan Poe (sünd 1809). Asjatundjate väitel oli ta esimene ameerika kirjanik, kes saavutas ülemaailmse kuulsuse.

Tegemist oli süngevõitu romantikuga, kel oli kalduvus müstikasse. Selle kinnituseks nimetaksin vaid ühe, minu arvates tema kõige tähelepanuväärsema teose – väga kummalise ja müstilise sisuga poeemi “Ronk” (The Raven). Muide, eesti keelde on selle tõlkinud Saaremaa mees, keeleteadlane Johannes Aavik (1880–1973). Ta on tõlkinud ka teisi Poe’ põnevusjutte, et sel viisil – nii vähemalt võib kirjanduslikest teatmeteostest lugeda – oma uudissõnu propageerida.

Seitsekümmend aastat tagasi, 1939. aasta 5. oktoobril, kirjutasid Läti Vabariik ja Nõukogude Liit Moskvas alla nn vastastikuse abistamise paktile ehk baaside kokkuleppele. Eestiga oli Moskva samasuguse lepingu sõlminud juba 28. septembril. Kokkuleppe alusel tõi Nõukogude Liit Läti aladele sõjaväekontingendi, mille suurus võis ulatuda kuni 25 000 sõjaväelaseni. Tegelikult puudus Läti valitsusel võimalus kontrollida, kui palju toodi sõjaväebaasidesse sõdureid näiteks meritsi.

Punaarmee sissemarss Lätisse algas 29. oktoobril ja edasised sündmused kulgesid juba meile tuntud stsenaariumi järgi – nagu eesti rahvas, nii esitasid ka lätlased (ja leedulased) 1940. aasta augustis punaväelaste valvsa pilgu all diktaator Stalin-Džugašvilile “palve”, et neid võetaks vastu Nõukogude Liidu koosseisu.

Kuuskümmend viis aastat tagasi, 1944. aasta 7. oktoobril, lõppes Ameerika Ühendriikides Washingtoni lähistel asuvas Dumbarton Oaksi väikelinnas nelja riigi – USA, Suurbritannia, Nõukogude Liidu ja Hiina Vabariigi – ligi poolteist kuud kestnud konverents. Sündmuse ajalooline tähtsus seisneb selles, et konverentsil langetati otsus moodustada senise Rahvaste Liidu asemele uus ülemaailmne organisatsioon, mille peamine ülesanne oleks rahu ja julgeoleku tagamine. Nii pandi alus ÜRO kujunemisele, mille põhikiri allkirjastati 1945. aasta 26. juunil. Jõustus see dokument aga 1945. aasta 24. oktoobril.

Kuuskümmend viis aastat tagasi, 1944. aasta 8. oktoobri hilisõhtul, toimus Tehumardi küla lähedal Saksa ja Nõukogude väeüksuste vaheline öölahing. Ajalookirjanduses tuntaksegi seda Tehumardi öölahingu nime all ja tegemist oli Teise maailmasõja ühe verisema lahinguga Saaremaa pinnal, mille käigus kaotas kumbki pool umbes 200 sõjameest.

Sada kolmkümmend viis aastat tagasi, 1874. aasta 9. oktoobril, kirjutasid 22 riigi esindajad Šveitsi pealinnas Bernis alla kokkuleppele, mille alusel loodi Ülemaailmne Posti Liit (Union générale des postes). Inimeste jaoks tähendas see seda, et näiteks kirjade saatmine riigist riiki muutus väga lihtsaks – vaja on vaid ümbrikule kirjamark kleepida ja seda marki tunnustatakse kõikides riikides. 1948. aastal muudeti Posti Liit ÜRO allüksuseks ja täna võtavad selle tööst osa kõik maailmaorganisatsiooni liikmesmaad.

Samal päeval, 1874. aasta 9. oktoobril, sündis Peterburis tuntud kunstnik, filosoof, kirjanik ja rännumees Nikolai Roerich. Elu viimased 26 aastat veetis ta Indias, kus valmisid tema tuntumad teosed, mille loomine oli innustatud peamiselt vana-vene ja india mütoloogiast. Nikolai Roerich suri 1947. aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)