Kasside hoiukodus möllav viirus sunnib uksi sulgema (5)

Kasside hoiukodus möllav viirus sunnib uksi sulgema

HAIGUSTE KASVULAVA: Tänavalt korjatud kassid on enamasti parasiitidest nakatunud ja nende organism on nõrk, seetõttu on need loomad vastuvõtlikud igasugustele haigustele.

MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu on sunnitud Kaarma vallas Aula-Vintris asuva ainsa kasside hoiukodu selleks talveks sulgema, kuna seal pesitsev viirus teeb loomade eest hoolitsemise väga keeruliseks.

“Viirus tuli meile sisse ühe haige kassiga aasta tagasi enne jõule, hakkas levima loomalt loomale, vaibus veebruaris ja kevadel seda polnud, kuid uued sissetulnud kiisud tõid viiruse ilmselt tagasi ja on meile nüüd palju peavalu valmistanud,” rääkis Oma Saarele Saaremaa lemmikloomade turvakodu juhataja Helen Kuleša.

Praegu elab Saaremaa ainsas kasside hoiukodus viis kassi. “Nemad elavad seal seni, kuni neile kodu leitakse. Vaktsineerime nad ära, et nad ei nakatuks,” lausus turvakodu juhataja.
Helen Kuleša märkis, et kasside ravimiseks kulub väga palju ravimeid ja viiruse tagajärjel on mitu kassipoega surnud. Viirushaiguse sümptomid on silmade paistetus, mädane või vesine eritis silmadest ja ninast ning loidus, mõnikord ka kõhulahtisus ja oksendamine.

“Paha on ka see, et inimene, kes võtab meilt looma, võib ka selle haiguse kaasa saada, kuigi anname talle näiliselt terve kassi. Viirus lööb välja alles paari nädala jooksul ning siis on inimene hädas ja pahane, et sai haige kassi ja peab teda ravima,” ütles Kuleša.
Lemmikloomade turvakodu juhataja sõnul ei ole sellistes tingimustes võimalik hoiukodu pidamist jätkata ega laiendada, seda enam, et kassid elavad Aula-Vintris vabatahtliku abistaja juures, kes mingit tasu ei saa.

Kuleša avaldas lootust, et kasside hoiukodu avatakse uuesti kevadel ja mõningaste ümberkorraldustega. “Sissetulevad kassid peab saama kuidagi eraldi paigutada ja kindlasti tuleb neid hakata vaktsineerima. See tähendab aga, et saame kodutuid kiisusid tulevikus veelgi vähem vastu võtta kui seni.”
Seni on Aula-Vintri hoiukodust möödunud aastal läbi käinud 64 kassi, sel aastal 49.

Turvakodu tegutseb praegu tänu annetustele ja mõne omavalitsuse toetusele. Oma varjupaika Saaremaal veel ei ole ja see teeb kodutute loomade aitamise raskeks.
Helen Kuleša lisas, et inimesed, kellel on võimalust kasside eest hoolt kanda, võiksid ühendust võtta.


Ehituspoe töötajad algatasid koerte heaks korjanduse

Auriga keskuses asuva ehituspoe K-rauta klienditeenindajad Riivo Laanet ja Anti Pärnamägi algatasid korjanduse MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu koerte hoiukodu abistamiseks. “Iga inimene peab head tegema ja me siis mõtlesime, et mis see võiks olla,” rääkis idee algataja Riivo Laanet. Mõte koerte varjupaiga jaoks annetusi koguda tuli paarimees Antilt. “Üllatavalt hästi on see käima läinud. Ei uskunudki, et nii palju annetatakse,” märkis Laanet.

Saaremaa lemmikloomade turvakodu juhataja Helen Kuleša ütles, et plaanis on korrastada Valjala vallas Veeriku külas asuvat koerte hoiukodu. Olemas on juba kaks väga korralikku kuuti ja vaja on veel tugevaid, turvalisi aedikuid nende ümber.

“Tahaks teha aediku aluse korda, et see imaks paremini niiskust, ning uued aedikud peaksid tulema tugevamad ja suuremad kui praegune,” sõnas Kuleša. Eelmisel suvel võetud hinnapakkumise põhjal võib aedik maksma minna umbes 1000 kr/m koos kõigi postide, paigaldamisteenuse ja materjalidega. Eks järgmisel kevadel, kui läheb juba reaalselt ehituseks, tuleb uued hinnapakkumised võtta.

K-rautas saab koerte heaks annetada esialgu kuni jõuludeni. Varem on taolist heategevusüritust korraldanud ööklubi Diva. Korjanduskast on üleval ka Rae poes. Praegu on Valjala hoiukodus kaks koera.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 126 korda, sh täna 1)