Elupäästjast luureohvitser ootab kohtusse minekut (3)

Eilne Eesti Ekspress avaldas loo “Luureohvitseri pihtimus: Afganistanis elupäästja, Eestis kohtualune”, milles juttu saarlasest luureohvitseri kapten Rene Toomse kriminaalasjast, põhjuseks väidetav riigisaladuse lekitamine Afganistani missioonil.

Riigiprokuratuur süüdistab kapten Toomset riigisaladuseks tunnistatud teabe ebaseaduslikus edastamises ja sellele ebaseadusliku juurdepääsu võimaldamises. Toomse oli Afganistanis Kandahari õhuväebaasis NATO ISAF-i sõjaväelisel missioonil ESTHUMINT-2 üksuse ülemana edastanud avaliku ehk krüpteerimata e-posti kaudu salastatud teavet inimesele, kellel puudus riigisaladusele juurdepääsu luba.

Samuti jättis Toomse salastatud dokumendid tööruumiks olevas konteineris asuva laua peale ja võimaldas seeläbi salastatud dokumendiga tutvuda kõrvalistel inimestel, märkis süüdistus.
Interneti militaarfoorumis selgitab kapten Toomse, et tegemist ei olnud ühegi seaduse ega reegli kohaselt saladusega, vaid tegemist oli ohuhoiatusega USA tsiviilfirmale.

Kuna Toomse sõnul ei olnud Eesti riik suutnud missioonipiirkonda üles seada turvalist sidet, sh ka e-meili, siis oli ainuke viis kommunikeeruda avalik ja turvamata kanal. Kuid just see e-meil võis USA erafirma töötajad päästa terroristide rünnakust. “NATO AJP-2 kohaselt langevad turvanõuded, kui info puudutab ohtu sõbralike üksuste elule ja tervisele,” märgib Toomse foorumis.

Mis puutub aga töölauale jäetud salastatud dokumentidesse, siis on Toomse hinnangul terve baas Kandaharis turvaala ning “vist seepärast ei ole riik raatsinudki sinna saladuse hoidmiseks seife osta, mul tõesti ei olnud sellist palka, et seda oma raha eest teha”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)