Lihtne küsimus (3)

Ostan parvlaevapileti ID-kaardiga – reaalsus või unistus?

Riigikogus toimuval Saare maakonna kuul tegi maavanem ettepaneku, et Saaremaa ja Muhu elanikud võiksid edaspidi kasutada parvlaevadele sooduspileti ostmisel ID-kaarti. Mida arvab sellest Tuule piletikeskuse arendusjuht Ragmar Saksing? Milliseid uusi tehnilisi lahendusi see nõuab?
ID-kaart on Eestis kasutatav identifitseerimiseks ja digitaalallkirjade andmiseks mõeldud kiipkaart. Kui hakata kaarti kasutama parvlaevapileti ostmisel, siis muutub see Tuule piletikeskuse arendusjuhi Ragmar Saksingu sõnul isikut tõendavast dokumendist pangakaardi sarnaseks ja hakkab kuluma. “See ei ole piltlikult öeldes mõeldud igapäevaseks uste avamiseks. Saarlase pileti puhul on tarvilik kontrollida, et sõidetakse konkreetse autoga, ID-kaart ei anna selleks mingit lahendust,” kommenteeris Saksing.

Saaremaa ja Hiiumaa parvlaevasadamates loodav reisijate ja sõidukite registreerimise infosüsteem on oma olemuselt läbipääsusüsteem. See peab igale reisijale reageerima paari sekundi jooksul. Andmekandjatelt info lugemise kiirus on sadamates palju aeglasem, kõike tuleb kontrollida keskserveri kaudu. Sadamad asuvad meil äärealadel ja sageli on seal internetiühendusega probleeme. “Kui peaks tekkima tõrkeid, siis võtab kontroll, kas inimene elab ikka Saaremaal või mitte, palju aega. Inimesed muutuvad pika järjekorra tekkimisel rahutuks ja probleemid on varmad tulema,“ rääkis Saksing.

Tuule piletikeskuse arendusjuht märkis veel, et igapäevaste kaubavedude osas tuleb ette inimeste asendamisi. Autojuht võib ootamatult haigestuda ja sõitu peab sel juhul minema keegi teine.
“Kui on tehtud nimeline broneering, siis on lugu keeruline. See ei pruugi lihtsalt toimida, kui kodust tuleb hommikul kella 6 ajal väljuda. Kindlasti ei saa loota, et kõiki asju hakatakse siis läbi interneti parandama,” kommenteeris Ragmar Saksing.

Paljudel inimestel, kes ei ela Eestis püsivalt, puudub üldse ID-kaart, osal võib see olla ka rikutud. Saksing osutas veel ühele probleemile: “ID-kaardilt saame teada inimese isikukoodi. See seab piletimüügil kassadele turvalisuse nõude. Konfidentsiaalne isikukood vajab säilitamist ja kaitsmist võõra pilgu eest. Tuleb tagada, et koodid ei satuks kolmandate isikute kätte. Lisaturvanõuded nõuavad aga täiendavaid investeeringuid.”

Tuule piletikeskuse arendusjuht leiab, et ID-kaart ei sobi rakendamaks seda transpordi läbipääsusüsteemides, samas ei välista see kaardi kasutamist erinevates internetipõhistes piletimüügisüsteemides.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 78 korda, sh täna 1)