Pöide valla parimaks leivameistriks tunnistati Jaan Valk Koigi külast

Pöide valla parimaks leivameistriks tunnistati Jaan Valk Koigi külast

AUHIND LEIVAMEISTRILE: Pöide valla päevade eestvedaja Maire Käärid annab parimale leivaküpsetajale Jaan Valgule üle auhinna – leivakujulise lauakella ja Koplimäe mahetalus valmistatud jahu.

Juba kolmandat aastat järjest toimuvatel Pöide valla päevadel valisid kokkutulnud salajasel hääletusel 8 küla 17 esitatud leiva hulgast parimaks koduleivaks Koigi küla Eekri talu peremehe Jaan Valgu küpsetatud leiva.

“Tore oli see, et just ehtne maaleib tuli esikohale,” rõõmustas Pöide valla päevade eestvedaja Maire Käärid. Ta lisas, et üks asi on, kui tehakse neid magusaid ja lihaleibasid, aga päris maaleib on ikka midagi muud. “Siin naised ütlesid ka, et see oli nii ehtne, et lapsepõlv tuli kohe meelde.”

Võidu tõi Jaan Valgule küpsetatud leiva ehedus ja maalähedus. “Leib, keev vesi, Sangaste rukki jahu ja natuke soola ja rohkem mitte midagi, ei juuretist ega midagi,” tutvustas leivameister Jaan Valk, kes on leivaküpsetamisega enda sõnul tegelenud 40 aastat, ajakirjanikule lihtsat retsepti. “Õppinud ma seda kusagil ei ole, pigem on lapsepõlves kodust külge jäänud,” lausus ta. Leivameistri sõnul teeb ta leiba iga kümne päeva tagant. “Ega ta nõnda ära ei kuiva nagu poeleib. Poeleiba ma ise üldse ei osta.” Mehe sõnul saab head leiba just Sangaste rukki jahust.

Maire Käärid meenutas tunnustatud leiva küpsetamise lugu: “Kui Koigi küla inimesed kokku tulid arutama, et peaks esitama konkursile koduleiva, vaatasid mehed naiste peale ning naised ütlesid, et nemad ei oska, kui siis ainult oma tarbeks. Siis vaatasid aga kõik Jaani otsa, tema aga ütles, et ei ole enam ammu teinud, ärge minu otsa vaadake.

Sai siis Jaani palutud, et mõtle ikka hästi. Jaan vastu, et tal pole rukist. Mina siis ütlesin, et ostan talle seda Koplimäe mahetalust. Ja nii ta tegi siis esimese telli katsetamiseks ja kui teist korda tegi, siis jagas külaperedele juba proovimiseks laiali. Aga tundus veel natuke nätske ja siis külavanem helistas Jaanile, et peaks natukene veel küpseda laskma, ja nii valmiski võiduleib.”

Pöide valla parima koduleiva küpsetaja sai auhinnaks leivakujulise ja Pöide valla signeeringutega lauakella ning Koplimäe mahetalu jahu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 69 korda, sh täna 1)