Juhtkiri: Monstrummuuseum? Mõtleme veel!

Juhtkiri: Monstrummuuseum? Mõtleme veel!

 

Ootamatu otsus koondada 15 maakonnamuuseumi ühtse juhtimise alla tekitab suurt vastuseisu. Miks seda tehakse? Arvata võib, et riik loodab niimoodi mingi hulga raha kokku hoida. Selles kontekstis tundub veider kultuuriministri ütlus, et ühendamisega tugevdatakse muuseumide positsiooni. Hoiame raha kokku ja loome tugevamad ja paremad muuseumid?

Tegelikult me ei tea, mis juhtuma hakkab ja kuidas muuseumidel monstrumasutuse all minema hakkab. Ei tea, kas sellega kaasneb fondide ümberkolimine ühishoidlasse, kus ajalugu hoitakse nagu kõiki mune ühes korvis. Ei tea, sest otsus on liigagi kiirustades tehtud.

Oma Saart häirib, et selliseid otsuseid on Eestis võimalik üleöö teha. Sellised otsused, mis mõjutavad kõiki maakondi, tuleb kindlasti põhjalikult läbi arutada inimestega, kes on asjaga kõige otsesemalt seotud. Ehk meie puhul Saaremaa muuseumi töötajatega. Ennustame, et napilt kahe kuuga läbiviidud liitmise tulemuseks on esialgu suur segadus, mille all kannatab otseselt muuseumide igapäevane töö. Ei taha mõeldagi koondamistest. Me oleme sarnast asja juba näinud hoolekandeasutuste liitmise puhul.

Aga mis asi on see muuseumi igapäevatöö? Ühest küljest on see piletimüük muuseumi uksel, kuid teisalt on muuseum kohaliku vaimu või identiteedi kandja. Muuseum on sümbol ja mõnes mõttes uks meie sisse vaatamiseks. Sellist rolli saab täita vaid see, kes on oma otsustes aheldamata. Tark ei torma. Ehk arutaks selle liitmise kõigiga läbi!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)