Masu ajal võiks kaaluda rentimist (3)

Masu ajal võiks kaaluda rentimist

 

Mõne aasta tagune ostuhullus on hääbunud. Lisaks jahenenud kinnisvaraturule on kahanenud müük peaaegu kõigis valdkondades.

Väiksema sissetuleku või töökaotuse tõttu on inimestel raske säilitada oma varasemat elustiili, kuigi nii väga ju tahaks. Veelgi hullem on olukord siis, kui võlgu ostetud asjade eest on kaelas stressi tekitavad laenud.

Ostu asemel rent

Üheks võimaluseks hoida majanduslikult raskel ajal veidi raha kokku on kaaluda mõne kauba puhul ostmise asemel rentimist. Kui eluruumi või auto rentimine on juba üsna tavaline, siis muudes valdkondades inimesed sellise võimaluse peale eriti ei tule. Eelkõige tasub mõelda rentimise kui alternatiivi peale juhul, kui kallist või erilist asja läheb vaja aastas vaid mõned korrad või hooajaliselt. Näiteks võib hekisae, aiamööbli või batuudi hoolikas ületalve hoidmine vahel olla väga keerukas ja tekitada lisakulusid.

Halvasti hoitud ja hooldamata asjad kaotavad väärtust; need roostetavad, pleegivad, hallitavad või purunevad külma tõttu. Samuti oleks tark mõni moodne spordivahend, filmikaamera või muusikariist esmalt hoopis mingiks perioodiks rentida, veendumaks, et seda peres ikka tõesti kasutama hakatakse. Siis läheb ka hilisem ost rohkem täppi, sest teate juba üsna selgelt, milliste omadustega asja soovite ja mida mitte. Ei tasu unustada ka seda, et mood muutub ja tehnika areneb iga aastaga.

Ka väikelastele oleks otstarbekas mitmeid asju rentida, sest tihti kasvavad nad oma mänguaiast, kärust, jalgrattast või suusasaabastest enne välja, kui need esemetena ära kuluvad. Siis on kahju häid asju ära visata. Ja jõuamegi veel ühe tõeni – rentimist pooldav mõtteviis on väga keskkonnasõbralik ja säästlik, sest asjad teenivad nende tootmiseks kulutatud ressursid auga lõpuni tasa!

Pane asjad teenima!

Kuid rentimisel on ka teistpidi suund. Nimelt võib oma vara väljarentimine olla masu ajal hea lisasissetulekuallikas. Inimesed püüavad kohati üsna edutult müüa oma parematel päevadel soetatud kalleid nišitooteid ja luksusesemeid. Liiga odavalt ei taheta ka müüa, sest makstud kõrge hind on veel meeles. Mitmete esemete puhul ei ole müümine otstarbekas, kuna nende turuväärtus on oluliselt langenud, kuid samas on nende tarbimisväärtus jätkuvalt kõrge. Vahel võib ese olla omanikule lõplikuks loobumiseks liiga armsaks saanud ja tagatipuks võib seda ju kunagi jälle vaja minna!

Sellistel juhtudel on mõistlik kaaluda oma vara väljarentimist. Näiteks kuuri all seisev motoroller võib noorema poja suuremaks sirgumist oodates perele vahepeal väljarendituna lisatulu teenida. Nii eraisikutel kui ka ettevõtetel on sageli mitmeid esemeid, mida nad ise pidevalt ei kasuta ning mis seisavad suurema osa ajast kasutult. Nende soetamiseks või väljaarendamiseks on tehtud aga kulutusi ja aeg-ajalt on neid tõesti ka vaja. Hea majandamise korral leiab peremees neile lihtsalt pidevama rakenduse. 

Ei maksa unustada ka selliseid olemasolevaid võimalusi, millele ei ole tehtud erilisi kulutusi, kuid mis oskuslikul pakkumisel võiksid veidi lisateenistust pakkuda. Näiteks võiks siin tuua kena telkimiskoha suvekodu maadel.
Seega ei ole rentimisteenuse kasutamine mitte ainult kokkuhoiu saavutamine, vaid ka võimalus oma sissetulekute otseseks suurendamiseks ilma uute investeeringuteta.

“Teie, eestlased, olete vist väga rikkad,” ütles mulle mõni aasta tagasi külla sõitnud itaallasest tuttav. Kui pärisin, millest ta seda järeldab, vastas ta, et te ostate ju väga kalleid autosid, noortel on isiklikud eluasemed ning teie kodudes on kallid “imemasinad”, mida te suurt ei kasuta.

Rentimine selle kõige laiemas mõistes ei ole tõesti millegipärast seni olnud eestlastele omane. Kui autod, korterid ja teatud tööriistad välja jätta, siis muud rendivõimalused ei kuulu Eesti inimeste elustiili juurde. Erinevalt Lääne maailmast on meil pigem tähtsustatud ja hinnatud omamist. Võimalik, et praeguses majandusolukorras on õige aeg hakata mõttemalle muutma.

Rendi ennast ka

Kui rentimise mõistet veelgi laiendada, siis saab välja rentida ka oma erioskusi. Isikliku mootorsae või muu head käsitsemisoskust vajava tööriista võib välja pakkuda koos oma tööjõuga. Mõnikord on teisel inimesel ju mõttetu omandada hetkega mõni harva vajaminev professionaalne oskus.

Selleks, et viia kokku renditeenuse pakkujad ja potentsiaalsed tarbijad, on internetis loodud keskkondi, mis koondavad mitme valdkonna renditeenused ühte kohta. Neis keskkondades saavad nii eraisikud kui ka väikeettevõtted ise oma kauba või teenuse rentimise kuulutuse hõlpsalt välja panna.
Väljarentimine on hea võimalus panna oma oskused ja seisev vara lisatulu teenima.

Roman Loov
Rendi.ee tegevjuht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)