Heinmetsad saavad lõpuks elektri majja (1)

Heinmetsad saavad lõpuks elektri majja

KIRUMA MEES SAAB ELEKTRI: Mati Heinmets tegi elektri saamiseks aastaid kõva lobitööd ja kritiseeris Eesti Energiat, kuid alles riigi abiga saab tema pere oma kodutallu elektri sisse.

Saaremaa kuulsaimad seni elektrita elanud kodanikud Mati ja Helma Heinmets said kauaoodatud rõõmusõnumi, et riik rahastab kuni 1,37 miljoni krooniga nende Mustjala vallas Kiruma külas asuva kodutalu elektriga varustamist.

“Istusime maha ja olime tükk aega sõnatud,” iseloomustas Helma Heinmets Oma Saarele teda ja abikaasat tabanud emotsiooni, kui nad siseministeeriumi rahastamisotsusest kuulsid.
Heinmets lisas, et siiski on neid seni elektri lubamisel nii palju ninapidi veetud, et ei usu asja lõpuni enne, kui lamp laes põleb.
Praegu kasutavad Kiruma küla Nurme talu elanikud pimedal ajal valguse saamiseks suuri akusid.

Siseministeeriumi kinnitatud elektriliitumistasu toetuse andmise kava põhinimekirjas on 16 taotlejat, neist Saaremaal vaid üks pere – Heinmetsad. Lisaks on seitsme taotlejaga reservnimekirjas Torgu elanik Enno Noot. Reservi jäänud taotlusi menetletakse toetuse andmise järgmises voorus.

Maksimaalne Heinmetsadele lubatav toetussumma on üle 1,37 miljoni krooni, Enno Noodal 1,267 miljonit krooni. Tegelik toetussumma selgub tööde tegemise ja kuluaruannete esitamise järel.
Toetuse omafinantseeringu määr on 10 protsenti liitumistasu osalt, mis jääb alla 200 000 krooni, ja 1 protsent osalt, mis ületab 200 000 krooni, kuid mitte vähem kui 10 000 krooni.

Maaleht kirjutas eelmisel aastal, et Eesti Energia küsis elektri tagasipanemise eest Heinmetsadelt 2006. aastal 224 000 krooni, sest uue alajaama ja elektriliinide ehitamine oleks toonaste kalkulatsioonide järgi läinud maksma 475 000 krooni.
Elekter jäi majja panemata seetõttu, et nii suur summa käis pensionile jäänud paarile üle jõu.

Liiatigi oli Mati Heinmets nördinud, miks ta üldse midagi maksma peab, kui isatalus oli ometigi kunagi elekter sees. Elektriliini jäänused vedelevad siiani metsa all, Nurme ja kõrvaltalu õues on alles elektripostidki, mille küljes ripuvad vooluta traadid.
Omavalitsused edastasid siseministeeriumile 2009. aasta esimesse taotlusvooru liitumistasu toetuse saamiseks 38 taotlust, millest osutusid nõuetele vastavaks 23 taotlust ja mittevastavaks 15 taotlust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)