Purjetajad jäid vaikse tuulega hätta

Purjetajad jäid vaikse tuulega hätta

ÜLLATUS: Vahur Varris (tagumine) tegi saarlastest parima sõidu.

Pärnu sügisregatil tuli ilmsiks Saaremaa ilmade eripärast tingitud tõsiasi. Vaikse tuulega, mida siin eriti ei esine, jäävad Saaremaa purjetajad omadega kimpu. Üllatajaks tõusis klassis Laser 4,7 regati võitnud ja ühtlasi Eesti meistriks tulnud Vahur Varris, kes pole varem nii jõuliselt esinenud.

“Tuleb välja, et me ei oska vaikse tuulega sõita,” ütles Saaremaa Merispordi Seltsi treener Kristiina Klaos Oma Saarele vahetult pärast Pärnu sügisregati lõppu. Roomassaares, kus saarlased treenivad, puhub alati tuul vähemalt 4–5 meetrit sekundis ning trenne vaikse ilma tõttu praktiliselt ära jäänud ei ole. “No meil ei ole neid [vaikseid ilmasid] lihtsalt olemas,” muigas Klaos, kuid lisas, et sõitma peab igasuguse ilmaga. Ta arvas, et noored löövad vaikse tuule korral veidi ka käega – et “selliste tuultega ei tule nagunii midagi välja”.

Reedel puhus Pärnu lahel tuul vaid paar meetrit sekundis. Teisel päeval pidid sõitjad poolteist tundi starti ootama, enne kui sõiduks piisavalt tuult tõusis, kuigi ka siis ei küündinud see üle 4 meetri sekundis. Pühapäeval olid olud veidi paremad, tuul tõusis kuni 6 meetrini sekundis.

Liidritel ebaõnnestus

“Üldises plaanis ei saa võistlusega rahule jääda,” kommenteeris Klaos võistlust, mis oli väiksemate paadiklasside Eesti olümpiapurjetamise karika kolmas ja ühtlasi finaal-etapp. Eriti selgelt tuli allajäämine välja Optimist- ja Zoom8-klassis, kus SMS-i sõitjad olid enne viimast etappi karikasarja liidrid, kuid Pärnus ei jõudnud esikolmikussegi.

Napilt karikasarja liidripositsiooni hoidnud Kristo Õunap leppis Pärnus 11. kohaga. Saarlastest parim oli neljandaks tulnud Hardo Niit. Karikasarja kokkuvõttes langes Õunap liidrikohalt kolmandaks ja Niit tõusis teiseks.
Kahel eelmisel hooajal Eestis Optimist-klassi purjetamist valitsenud Kristo Õunapile oli see viimane sõit selles klassis.

Treeneri sõnul on Õunap Optimistist lihtsalt välja kasvanud. Järgmiseks etapiks saab sõitmine Zoom8-l. Noormees on selles paadiklassis ka juba tegusid teinud, saavutades tänavustel maailmameistrivõistlustel parima eestlasena 17. koha.

Zoom8-klassis karikasarja liidripositsiooni hoidnud Aksel Artus lõpetas Pärnus esikümne. Saarlastest oli parim Artusest koht eespool olnud Ardo Hansalu. Artuse koht oleks võinud olla veelgi halvem, sest kaasvõistleja andis viimasel päeval Artuse kohta sisse protesti, süüdistades teda ebasportlikus käitumises. Kohtunikud andsid õiguse siiski saarlasele. Karikasarjas langes Artus kolmandaks.

Viimased kolm aastat Zoom8-klassi karikaarvestuses esikolmikus olnud ning lisaks kevadiselt EM-lt hõbeda toonud Artust ootab sarnaselt Õunapile ees klassivahetus. Praegu ei ole mereakadeemias tüürimeheks õppiva Artuse sõnul veel kindel, millisesse paadiklassi ta läheb.

Laseritel võidutsesid saarlased

Pärnu regati üllatajaks võib pidada saarlast Vahur Varrist, kes võttis võidu klassis Laser 4.7. Eelmistel etappidel 7. ja 8. koha saanud Varris kogus sõitudes (halvim maha arvatud) 3., 1., 2., 2., 8., 2. ja 9. koha. “Vahur ise sõitis väga aktiivselt,” kiitis treener esimest aastat Laseril purjetavat Varrist. Kuna Pärnus selgitati ka selle klassi Eesti meistreid, sai Varris lisaks regativõidule meistrimedali kaela. Karikasarja arvestuses tõusis Varris võiduga õigel võistlusel (Eesti meistrivõistlustel annab etapivõit rohkem punkte – toim) kolmandaks. Hõbe kuulus samuti saarlasele – Rimo Timmile.

Laser Radial klassis võttis veenva ülekaaluga võidu Kaarel Kruusmägi, kes võitis kaheksast sõidust kuus ning ühel tuli teiseks. Karikasarjas lõpetas Kruusmägi teisena, seejuures osales ta vaid kahel etapil kolmest. Karikasari tema põhiklassis, Laser Standardil saab lõpu kahe nädala pärast toimuval Tallinna Nädalal.
Laser Radiali naiste arvestuses oli kolmas Liina Kolk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)