Linnaarst: rebane pole hulkuvast koerast ohtlikum

Linnaarst: rebane pole hulkuvast koerast ohtlikum

POLE VAJA PUUTUDA: Kuigi rebased ja eriti rebasekutsikad on armsad ning inimesed peavad oma kohuseks linna sattunud loomi toita, oleks targem lähemaid kokkupuuteid nendega vältida.

Linnarebased võivad levitada inimesele ohtlikku parasiiti ehhinokokk-paelussi, kuid Kuressaare linnaarsti Juri Zabellevitši sõnul pole rebased suuremad parasiidikandjad kui näiteks hulkuvad koerad või kassid. “Pigem on viimased nakkusekandjaina tunduvalt ohtlikumad,” ütles linnaarst.

Samas toonitas ta, et ettevaatamatuks ei tohiks linnarebaste suhtes ka muutuda. “Inimesed peavad ise enda pärast muretsema ja vältima füüsilist kontakti rebastega, neile ei peaks süüa andma ja seeläbi nende elu veelgi mugavamaks tegema,” rõhutas Zabellevitš.

Siiski tõdes linnaarst, et teoreetiline oht nakatuda on olemas, kuid tema hinnangul peaks siis lausa käpuli maas roomama. Kui tekib aga kahtlus, et rebase väljaheitega on kokku puututud, tuleb esimese asjana käed korralikult puhtaks pesta. Viimasel ajal on üsna tavaline, et metsloomad kipuvad linnaaedadesse. Zabellevitši sõnul tuleks selle vältimiseks ehitada krundi ümber korralik tugev aed. “Teine asi – võtke koer,” soovitas ta.

Miks rebased linnaruumis tavapäraseks on muutunud, selgitas Juri Zabellevitš sellega, et viimastel aastatel on hulkuvaid koeri järjest vähemaks jäänud ja need ei kujuta endast seetõttu rebastele ohtu.
“Üldiselt on rebastel linnas palju muretum elada kui metsas. Siin on piisavalt toitu ja turvaline,” ütles Zabellevitš.

Oma osa on ka vaktsineerimisel, sest rebased ei haigestu ega sure enam nii arvukalt marutõppe, seega hakkab nende arvukus suurenema. “Kõik loomad ei mahu enam lihtsalt metsa,” nentis linnaarst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 42 korda, sh täna 1)