Esimese koolipäeva killud

Esimese koolipäeva killud

KAARMA KOOLIS: Esimesse klassi astus sel aastal viis mudilast. Neist kolm hakkab õppima Eikla õppehoones, kaks Kaarmal. Katriin Kaunis (pildil esiplaanil) ootas kooliminekut terve suve. Temal oli au helistada ka esimese koolipäeva esimest koolikella.

On esimene koolipäev. Saaremaal läheb esimest korda kooli 278 särasilmset mudilast. Piduriided seljas, lilled käes ning pisike värin hinges. Hea, et saab veel ema või isa käest kõvasti kinni hoida…

Kuressaare Vanalinna kooli aula on rahvast täis

Emad-isad, tulevased koolijütsid ning nende pisikesed õed-vennad. Tähtis hetk on saabumas.
Ja sealt ta tuleb, soliidses ülikonnas soliidses eas koolijuht Sulev Soodla. Veel pisut sehkendamist kõrgete aabitsavirnade taga ja siis on kõik pidulikuks aktuseks valmis.

Meil veab, saame jutule 1.b klassi juhataja Eldin Lemberiga. “Ma olen nii ärevuses, justkui oleksin esimest päeva tööl,” tunnistab õpetaja, kel tegelikult läheb koolis juba 21. tööaasta ning tänavune esimene klass on tal juba kuues. “Mulle tundub, et see ärevus peabki õpetajal sees olema, see annab asjale särtsu juurde.” Oma uute lastega on õpetaja korra kevadel juba kokku saanud. Neid on täpselt 21.

Vanalinna kool võtab tänavu vastu kaks esimest klassi, kokku 43 õpilast. Kõige suuremad ja uhkemad aabitsad saavad klassijuhatajad Maila Aaslaid ja Eldin Lember. Siis kutsutakse ükshaaval ette uued koolijütsid. Direktor Soodla annab kätte aabitsa ja surub kätt. Üheksandikud võtavad mudilase käekõrvale ning lava täitub suurte ja väikeste inimestega. Ühtedel algab viimane aasta selles koolis, teistel esimene.

Saalis sähvivad fotoaparaatide välgud – ikkagi ajalooline hetk pisikeste inimeste eluteel. Kui kooli hümn üheskoos lauldud ning lapsevanemad pühivad silmist liigutuspisaraid, võtab suur poiss väikese tüdruku õlale… Too on pikkade valgete juustega pisike kaunitar. Justkui ingel, kes helistab koolikella ja kutsub mudilased nende elu esimesse koolitundi. Õpetaja ees, lapsed järel, minnakse oma klassi.

Õpetaja Eldin räägib, et ootas neid, oma lapsi, väga. Terve pika suve. Ja lapsed kinnitavad, et nemad tahtsid ka kooli tulla. Nii väga! Õpetajal on lastele tervituslaul. Tahvlil on suur õunapuu, mis esialgu veel tühi. Kõik õunad (laste nimedega) on aga puu all maas. Iga laps võtab oma nimega õuna ja sätib puule. Nii saadakse omavahel tuttavaks.

Kui lapsed on endale pingi ja pinginaabri välja valinud, lüüakse lahti aabitsad. Needki on nüüd hoopis teistsugused kui aastaid tagasi. Esimesel leheküljel lapse nimi ja lapse pilt! Siis esimese õpetaja nimi… Ilus värviline raamat. Esimestel lehekülgedel Eesti hümn. Õpetaja räägib, et selle tähtsa laulu õpivad nad selgeks kohe esimestel koolipäevadel.

Mõne aja pärast lubatakse klassi ka ukse taga oodanud lapsevanemad. Pisikeste koolijütside laudadele ilmuvad lillekimbud. Need on õpetajale.
“Tere tulemast kooli!” tervitab õpetaja Eldin emasid-isasid, kel nüüd tuleb taas läbi võtta koolitarkused, esimesest klassist üheksandani välja. Ja mida rohkem lapsi peres, seda targemaks õnnestub vanematel saada… “Ja arvestage sellega, et mina, õpetaja Eldin, olen tänasest päevast alates ka teie pere liige.”
Ilus päev see 1. september.

Aili Kokk

Pihtla lasteaed-algkooli esimese koolipäeva aktusel andis õpetaja Marika Kirs oma päevasoovid esimese klassi lastele edasi lauldes

Vaevalt et on palju koole, kus oleks laulev õpetaja.
Täpselt samuti on ilmselt vähe koole, kus kogu koolipere mahub ühte klassituppa üheksa koolilaua taha. Kuid Pihtla kool just selline ongi – koos õpivad siin esimene, teine ja kolmas klass. Tänavu on esimeses ja teises klassis mõlemas kolm ning kolmandas kaks õpilast.

Kunagi, juba aastaid tagasi, kui praeguste laste vanemad samas koolis käisid, oli Pihtla kool veel põhikool, kuid pärast õnnetut tulekahju jõuluvaheajal sai 8-klassilisest koolist algkool, mis kuivas aasta aastalt pisemaks, kuni sinna jäi vaid kolm klassi.
“Mina olin selle kooli viimane põhikooli lend, lõpetasin siin kaheksanda klassi 1978, ka minu ema on siin õppinud,” märkis pärast tänavust esimese septembri klassijuhatajatundi Meelis Albert. Isa, kes sel aastal tõi Pihtla kooli oma pere pesamuna Mariliisi. Muide, ka Albertite pere neli vanemat last – Siim, Kristiin, Jaana ja Janne – on kõik lõpetanud Pihtla algkooli.

“Mariliisi puhul oli meil küll esimene eelistus Saaremaa ühisgümnaasium, kuid kuna sinna linnalaste rohkuse tõttu maalapsi ei võetud, siis tulime ikka siia,” rääkis Meelis Albert, lisades, et ühisgümnaasiumi eelistati seetõttu, et pere kaksikud Jaana ja Janne on SÜG-is jõudnud gümnaasiumiosasse ning Mariliis oleks saanud kolm aastat koolis käia koos õdedega.

Nii tüdruku ema Kai kui ka isa Meelis on kogenud, et väikesest maakoolist ei ole raske minna suurde linnakooli. “Lapsed on läinud linnakooli koos sõpradega,” ütles Kai. Meelis lisas, et kõik lapsed on ilusasti suure kooli keskkonda sulandunud, sest on olnud head suhtlejad ning ka õppimises pole mingeid probleeme olnud. “Selles koolis on väga tublid õpetajad, nii lasteaias kui ka koolis,” kiidavad kõik emad-isad.

Ainus, mille üle Pihtla kooli lapsevanemad kurdavad, on see, et koolis võiks olla kolme klassi asemel neli klassi – ühelt poolt oleks kahe klassi üheks liitmine kergem kui kolme ning teisalt oleks üleminek teise kooli lihtsam, sest juba viiendast klassist hakkavad klassiõpetaja asemel tunde andma aineõpetajad.

Lisaks Mariliisile asusid tänavu Pihtla lasteaed-algkoolis õppima Kirke Ly Hell Loomet ja Gloria Siirak. Kõik kolm tüdrukut on muide sama maja lasteaiaosa kasvandikud ning koolimaja on neile tuttav juba väikesest peale.

Rita Loel

Valjalas on koolikell helisenud. Koolimaja suurde spordisaali astuvad 9. klassi õpilaste käekõrval 1. klassi õpilased

Kes julgemalt, kes arglikumalt, kuid kõigi nägudel peegeldub ootusärevus.
Kooli direktor Aive Mõistlik rõhutab, et raskete aegade üleelamiseks peavad kokku hoidma nii pere kui kool.
“Hoida, armastada ja aidata. Kõik oma soojus ja headus neile anda,” kutsub ta haridusteed alustavaid pisikesi koolijütse üles oma koolikaaslasi hoidma. Direktor tänab neid, kes on hariduspõllul palju kündnud.

Lilleõie tööjuubeli – 25 aastat – puhul saavad muusikaõpetaja Helen Aasma, 10 aasta töö eest haldusjuht Ingel Maimann ja eelmise aasta sügisel kooliperega liitunud eripedagoog Janne Tamm. Rõõmsa elevuse toob saali kehalise kasvatuse õpetaja Andre Kuntseli ja huvijuht Anneli Kaljuste 5 aasta tööjuubel. Üllatunud ilmed mõlemal: kas tõesti nii palju?
Pidulik hetk. Pensionile saadetakse 31 aastat koolis peakokana töötanud Silja Sirel. “Ta on meid kõiki südamest armastanud ja meie kõhud on kogu aeg täis olnud,” jagub Aive Mõistlikul kokatädile häid sõnu.

Valjala vallavanem Kaido Kaasik meenutab oma kooliaega, kui seinal oli sildike: “Homme hakkame õppima”. “Mitte homme, vaid seda tuleb teha juba täna,” rõhutab ta. Head soovid tulevad veel kirikuõpetaja Hannes Neliselt ja kooli hoolekogu esimehelt Tiia Lätilt ning siis kuulutab koolijuht õppeaasta alanuks.

1. klassi juhatajale Anne Heinsalule algab uus aasta 1. septembril, mitte 1. jaanuaril. “Ikka on teistmoodi päev ja ärevus hinges,” sõnab tänavu üheksanda uue klassitäie mudilasi vastu võtnud õpetaja. “Need, kes on praegu 9. klassis, on ka minu õpilased,” lausub ta, ise lilli toovatele õpilastele südamlikke kallistusi jagades. “Nad kõik on nagu oma lapsed. Hästi vahvad.”

Ema Ülle Kuusk-Kupits, kellel täna kooli saata esimene ja ainus laps, ütleb, et tema jaoks tuli 1. september ärevalt. “Selles mõttes, et lapsevanemal on pea laiali otsas, et kas kõik asjad on koos, ja see ärevus nakatab lastki.” Tütar Eeva Helga Kupits hõikab kõrvalt aga rõõmsalt: “Jaa, ma tahtsin kooli!”

Ivika Laanet

Orissaare gümnaasiumis algas tarkusepäev hommikul kell 9

Lippudes plagistav tuul pühib ammusel ajal Heino Sõrme loodud koolihümni kõlamise auks helesombusesse taevasse piisava platsi päikese jaoks.
“Meie kooliaasta on alanud päikeseliselt ja ma loodan, et see lõpeb samamoodi. Te olete kõik väga erilised ja te hakkate õppima väga erilises Orissaare gümnaasiumis,” ütleb kooli huvijuht Mare Noot ning annab sõnajärje üle direktorile.

Gümnaasiumi esimene mees Peeter Hansberg tervitab kõiki kooliminejaid ja tunnustab laulu- ja tantsupeol käinute juhendajaid ning vastseid klassijuhatajaid lilleõitega. Suur mälestuskoolikell saab tormilise plaksutamise saatel üle antud 36 aastat Orissaare koolis töötanud ja sellesse oma hinge pannud Evi Männikule, kes sellest sügisest õpetamisvankrit enam ei vea. Vallavanem Raimu Aardam tänab kõiki eelmise eduka ja medalirohke aasta eest: “Ja loodame, et kevadel saate sellelegi aastale tagasi vaadates öelda, et kõik on korda läinud. Olge rõõmsad ja sallivad!”

Kuus pisikest esimese klassi last – Hendrik Ansper, Angela Hints, Ervin Jalla, Iris Kallas, Johanna Nõukas ja Saara Väli – saavad aabitsa ning igaüks enda kõrvale viis abiturienti, kelle ülesandeks on oma väikesed hoolealused neile mitmeks ajaks teiseks koduks saavasse klassi juhatada. “Teil on haruldane võimalus saada endale viis suurt sõpra terveks aastaks, viis suurt õde ja venda. Ja kui juba täna on koolikott raske, siis vaadake vennad välja, ehk aitavad koti koju tassida,” õpetab õppealajuhataja Signe Söömer poolnaljatamisi.

Juba pikka aega õpilasvahetuses osalev Orissaare gümnaasium täiendas selleks õppeaastaks oma ridu eksootilisest Ecuadorist pärit üheteistkümnendiku Vanessa Nicole Vega Lulo ning X klassis õppiva sakslase Jan Philipp Siebertziga. Mõlemad saavad koolirahvale tutvustatud ning direktorilt kooli märgi ja pastapliiatsi.

Edukate, tublide ja aktiivsete lõpuklassi noorte seast pälvivad esimese koolikella helistamise au seekord Timo Saabas ja Roosi Väli. Roosi on ka kevadine loodetav medalikandidaat.
Olgugi, et direktori sõnul nii kasina õpilaste arvuga alustavat kooliaastat varasemast ei mäletagi, sujub avaaktus positiivses tujus. “Loodan, et nii väike laste arv liidab meid kõiki ühiseks toredaks pereks,” ütleb Hansberg ning juba avanevadki kooli paraaduksed.

Elina Kalm

Kaarma koolis alustas esimesel septembril kooliteed viis I klassi õpilast

Nendest kolm hakkab koolitarkust omandama Eikla õppehoones ning kaks õpilast jääb Kaarma kooli majja.
Tarkusepäeva aktuse lõpupoole saab ühele esimesse klassi astujale osaks au helistada sisse esimene tund. Sel aastal helistas kogu kooliperele kella Kätriin Kaunis.

Kätriinile on Kaarma kool tuttav juba ammu, sest sama kooli on lõpetanud tema isa ning selles majas omandab koolitarkust ka vanem vend. Abiks kooliga tutvumisel on olnud ka eelkool, kus Kätriin koos teiste klassikaaslastega eelmisel õppeaastal käis. “Mulle meeldib koolis käia,” on Kätriin uhke. Tema ema lisab, et Kätriin
ootas tõesti koolialgust väga ja asjad palus endale valmis osta juba suve alguses.

Kaarma koolis läksid sel sügisel esimesse klassi Kätriin Kaunis, Viviana Laes, Erik Lopp, Risto Metsamaa ja Karme-Liisa Tall. Esimese klassi juhataja on õpetaja Ruth Rist.

Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 425 korda, sh täna 1)