Maakonnas läheb valimistele 21 valimisliitu (6)

Veidi rohkem kui kuu aja pärast toimuvad kohalike omavalitsuste valimised on Saare maakonnas eelmiste valimiste tulemuse ühel viisil juba üle löönud. Nimelt on valimisliite registreeritud kaks korda rohkem kui eelmistel valimistel.

Üleeile õhtuks, kui kukkus kell valimisliitude esitamiseks valimiskomisjonidesse, oli 14 omavalitsuse peale kirja saanud 21 nimekirja. Ühtegi valimisliitu ei registreeritud vaid Orissaare ja Leisi vallas. Lümandas seevastu tormab valimisvõitlusse koguni kolm valimisliitu.
Vastasseisud jätkuvad

Valimisliitude volitatud inimeste nimesid vaadates võib järeldada, et ka sel aastal saab maakonnas näha nii mõndki huvitavat vastasseisu.
Kihelkonnal asuvad vastamisi kaks juba aastaid piike murdnud seltskonda. Valimisliitu Koduvald kuuluvad näiteks Rene Reinsoo ja Aivar Kallas. Valimisliitu Kihelkonna Elu peaks juhtima Marju Lõbus. Eelmistel valimistel suutsid Marju ja Raivo Lõbus tollal erinevate erakondade nimekirjadesse kuulunud vastased seljatada, saades volikogus absoluutse enamuse.

Rene Reinsoo ütles Oma Saarele, et seekord otsustati valimistele minna valimisliiduga, kuna rahvas valib ikkagi pigem isikut, mitte erakonda.
Kihelkonna naabervallas Lümandas ei olnud eelmiste valimiste aegu ühtegi valimisliitu, kuid nüüd on neid lausa kolm. Tiina Talvi registreeris Jätkusuutliku Lümanda, Jaanika Vakker Elujõulise Lümanda ja Tarmo Pikner valimisliidu Kaunis Kodu.

Pisikeses Ruhnu vallas, kus mõni aeg tagasi jõuliselt praegust vallavanemat kohalt kangutati, on samuti kaks valimisliitu. Vallavanem Aare Sünter ja volikogu esimees on loonud valimisliidu Ruhnu 13, mis peaks arvatavasti viitama järgmisele nelja-aastasele perioodile. Nende opositsionäär Kaarel Lauk kuulub aga liitu Ühendnimekiri, mille ta registreeris koos Priit Kapstaga.

Protestiliidud

Omamoodi grupi moodustavad valimisliidud, mille eestvedajad ei ole varem aktiivsed poliitikud olnud ning pigem vastandavad end hetkel omavalitsuses võimul olijatele.
Torgu vallas registreeritud valimisliidu Taga-Sõrve Kodanik eesotsas seisev Kaupo Vipp on nii mõnigi kord valitseva vallavõimu kohta teravalt sõna võtnud. “Rahvas peaks saama otsustada,” ütles Vipp põhjenduseks, miks huvitava nimega valimisliit loodi. Tema sõnul ei ole Torgu taolises väikses vallas vaid erakonnapõhine volikogu päris normaalne.

Kohalikule kogukonnale rohkem kaasarääkimiseks võimaluste andmise poolt on ka Muhu mees Uno Aavik, kes on tuntuks saanud Koguva karjääri taasavamise temaatikaga seoses. Aavik, kes registreeris neljaliikmelise valimisliidu Muhu Kodanik, ütles, et tema on praeguse Muhu omavalitsuse tegutsemise vastu. “Kogukonnale ei ole antud võimalust kaasa rääkida,” kinnitas Aavik, selgitades, et enne kui omavalitsuses mingi otsus on tehtud, ei ole seda kohalike inimestega läbi arutatud. “Samuti antakse igasuguseid lubadusi, mida ei täideta,” märkis ta, lisades, et kohalikud inimesed peaksid saama oma elu korraldamise juures ikkagi kaasa rääkida.

Mitmes vallas on registreeritud valimisliidud, kus eesotsas on inimesed, kes on mitu valimisperioodi sama valimisliiduga valitsemishoobade juurde pääsenud ning ka eelseisvatel valimistel võib prognoosida edu jätkumist. Nii on näiteks Salme vallas, kus Koostöö liitu kuulub pikaaegne vallavanem ning garanteeritud häältemagnet Kalmer Poopuu. Sama võib öelda Laimjala kohta, kus endine Rahvaliidu seltskond on moodustanud valimisliidu Hooliv Laimjala, mille eesotsas on Aarne Lember. Eelmistel valimistel tegi Rahvaliidu nimekiri Laimjalas puhta töö.

Valijate hääli läheb liidus Kärla Suund püüdma ka pikka aega Kärla vallas suurim häältekoguja olnud Toivo Vaik, kes eelmistel valimistel jäi küll vallavanema kohast ilma ja maan-dus Lümanda vallas samaväärsel toolil, kuid pärast paleepööret koduvallas volikogu esimehe koha endale sai.
18. oktoobril toimuvate kohalike omavalitsuste valimiste lõplikud nimekirjad selguvad 14. septembril. Saare maakonnas valitakse 16 omavalitsuses 178 volikoguliiget.

 

VALIMISLIIDUD SAARE MAAKONNAS

 Kaarma
„Kaarma on ühtne“ (Urmas Lehtsalu)
Kihelkonna
„Koduvald“ (Rene Reinsoo, Aivar Kallas)
„Kihelkonna elu“ (Marju Lõbus)
Kärla
„Kärla suund“ (Toivo Vaik)
Laimjala
„Hooliv Laimjala“ (Aarne Lember)
Lümanda
„Elujõuline vald“ (Jaanika Vakker)
„Jätkusuutlik vald“(Tiina Talvi)
„Kaunis Kodu“ (Tarmo Pikner)
Muhu
„Muhu kodanik“(Uno Aavik)
Mustjala
„Koduvald Mustjala“(Kalle Kolter)
Mustjala külad (Toivo Lõhmus)
Pihtla
„Koduvald Pihtla“(Jüri Saar)
„Muutuste aeg“ (Tiit Kaasik)
Pöide
„Külade liit“ (Jüri Linde)
Ruhnu
„Ühendnimekiri“ (Kaarel Lauk)
„Ruhnu 13“ (Aare Sünter, Vello Kümmel)
Salme
„Koostöö“ (Kaupo Sirel, Kalmer Poopuu)
Valjala
„Parem Valjala“ (Kaido Kaasik)
„Maaelu toetajad“ (Liilia Eensaar)
Torgu
„Taga-Sõrve kodanikud“ (Kaupo Vipp)

Kuressaares on teadaolevalt registreeritud üks valimisliit mille eesotsas on Slavik Bõstrov.


 

Erakonnad taanduvad

Mitmete nimekirjade registreerijatena käivad läbi valdade juhtfiguurid, kes olid eelmistel valimistel ühe või teise erakonna nimekirjas. 2005. aastal olidki erakonnad väga paljudes valdades väljas just oma nimekirjaga. Kuna sel aastal lõpeb erakondade registreerimine valimisteks 14. septembril, siis täpset erakondlike nimekirjade arvu hetkel teada ei ole, kuid spetsialistide arvates on märgata erakondade taandumist või tahaplaanile hoidumist.

Politoloog Rein Toomla Tartu ülikoolist rääkis, et on palju inimesi, kes tahaksid volikokku kandideerida, kuid ei taha end isegi liikmeks astumata mõne erakonna nimekirjaga siduda. Samuti märkis Toomla, et erakondade maine on kõvasti maha käinud ning seetõttu hoiavad ka erakonnad ise neutraalsemat joont, koondades inimesi valimisliitudesse. Toomla sõnul ta ei imestaks, kui tuleks välja, et mõnes valimisliidus on ainult ühe erakonna inimesed.

Politoloog märkis, et kohalike omavalitsuste valimiste näol on pigem tegemist persoonivalimistega kui niivõrd erakondlike eelistuste näitamisega nagu näiteks riigikogu valimistel.
Väikeses omavalitsuses mängib pigem rolli isik ja tema senised saavutused kui ta parteiline kuuluvus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)