Saarlaste suhted prantslastega tihenevad (1)

Saarlaste suhted prantslastega tihenevad

SAARLASED TREMONT’is: (Vasakult) Kaimar Nuut, Ingel Sirel, Sigrid Turja, Ott Kuusk, Susanna Juulik ja Sander Sink.

Prantsuse keele õpetaja Kersti Randmaa asutas koos õpilastega juba viis aastat tagasi MTÜ Prantsuse Sõbrad Saaremaal. Randmaa sõnul võivad temaga ühendust võtta kõik prantslastega koostöö arendamisest huvitatud inimesed ja olla kindlad, et nende soovid saavad Prantsusmaale edastatud.

Heaks näiteks saarlaste ja prantslaste suhete arendamisest on Lümanda ja Tremont’i valla koostöö. “Saarlaste suhtlemine prantslastega saab hoogu juurde,” ütles Karala seltsi esimees Kaja Juulik, pajatades, kuidas juhuslikud prantsuse turistid jäid ühte turismitallu kohe kauemaks pidama, kui said küla kohta teavet prantsuskeelsest voldikust, mis koostati aasta tagasi Tremont’i piirkonnaga suhtlemise tarbeks.

“See oli meie jaoks päris prantsuse suvi,” lisas Kersti Randmaa. Tänavu suvel käisid Saaremaa noored juba neljandat aastat taastamas Tremont’is asuvat iidset viinamarjaistanduse müüri. Taastamistöös osalesid veel rumeenlased ja kohalikud noored.

Töörühmas mitmendat korda osalenud Susanna Juulik rääkis, et sel aastal oli rühmas kuus eestlast ja neli rumeenlast, abistasid ka kohalikud noored. “Kuna müüri taastamistööd said lõpetatud, siis pöörasime erilist tähelepanu müüri üldpildile, korda said kõik servad ja trepid,” selgitas Susanna. “Siiski oli sel aastal näha, et projekti eelarve oli kõvasti kokku tõmmatud, kallist meelelahutust pakuti vähem kui eelmistel aastatel.”

Lümanda vallas omakorda töötasid sel suvel tüdrukud Pariisist. Kaja Juuliku sõnul kirjutati Lümanda muuseumi kaudu tüdrukute Saaremaal võõrustamiseks projekt. Noorte prantslannade ülesandeks oli Lümanda kalmistul korrastustööde tegemine. Kuigi tegu polnud restaureerijatega, olid neiud tublid. “Tagasiside oli hästi positiivne, kuigi mõlemal tüdrukul õnnestus Saaremaal ka puuk saada,” rääkis Kaja Juulik. “Selgus, et nende jaoks oli tegemist päris tundmatu putukaga.”

“Juba Tremont’is käies saime aru, kui palju peavad prantslased lugu kultuuri- ja loodusväärtustest,” rääkis Kersti Randmaa. “Prantsusmaal korraldatakse palju noortelaagreid just selleks, et saaksid tehtud kõikvõimalikud restaureerimistööd.”
Kersti Randmaa kinnitusel on kõige tähtsamad just kontaktid, mis saarlaste ja prantslaste vahel edasi arenevad.

Tema sõnul üllatas Prantsusmaalt pärit külalisi Saaremaal kõige rohkem siinne klienditeenindus. Nende jaoks oli harjumatu, et poes oleva kliendi poole müüjad sageli isegi ei vaata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 99 korda, sh täna 1)