Tahula suurfarmi laienemine teeb naabrid murelikuks (6)

Ümberkaudsete külade elanikud ei ole rahul Kaarma vallavalitsuse otsusega lubada Tahula suurfarmi laiendustööd läbi viia ilma detailplaneeringu algatamise kohustuseta.

“Millistele seadusepunktidele tuginedes on vallavalitsus võtnud vastu otsuse, et Tahula farmi laiendamiseks detailplaneeringut vaja ei ole, jättes sellega praktiliselt kõrvale kohalike elanike ja ettevõtete osalemise arutelus?” küsisid Kaarma vallavalitsusele saadetud kirjas Laadjala, Tahula ja Lilbi külavanemad ja kohalike majutusasutuste omanikud.

Tahula farmi rekonstrueerimise käigus soovitakse juurde ehitada uus laudahoone ligi 500 lüpsilehmale ja lüpsikompleks. Mereranna põllumajandusühistu kavandab lisaks kasutusele võtta kaks vedelsõnniku ringhoidlat.
Kirja autorite sõnul on kohalikud elanikud ja ettevõtted Tahula lauda tegevusest tugevasti häiritud ning lauda laiendamine muudab elukeskkonda nii laudaga piirnevatel aladel kui ka kaugemal, sest läga hais ei tunne maaüksuste ja külade piire.

Kirjas märgitakse, et väikesesse Tahula–Lilbi–Upa–Laadjala piirkonda tuleb seoses Tahula lauda laiendamisega tohutu koormus. Samas on piirkonnas palju elanikke ning seal tegutseb üheksa turismiga tegelevat majutusasutust, mille eksisteerimine sõltub suuresti uue lauda olukorrast, lauta teenindava transpordi liiklusskeemidest ning läga väljaveost ja paigutamise kohtadest.

Kuna Tahula piirkonna suunas laieneb ka elamuehitus, siis tuntakse kirjas huvi, millist teed mööda hakkab toimuma kuni 900 lehmaga Tahula lauda varustamine ja läga laialivedu.
Millega on tagatud, et külateid ei rikuta raske põllumajandustehnikaga, küsivad kirja autorid, lisades, et neile küsimustele ei saa vastust vaid keskkonnamõjude hindamise kaudu.

Kaarma valla ehituse peaspetsialist Peeter Arikas ütles, et ta ei oska antud küsimust kommenteerida, detailplaneeringutega tegelevad spetsialistid on puhkuselt tagasi 1. septembriks.
Mereranna ühistu juht Urmas Lehtsalu lausus Oma Saarele, et kindlasti saavad paljud kirjas tõstatatud küsimused vastuse neljapäeval, kui toimub lauda laiendamise keskkonnamõju hindamise kava avalik arutelu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)