Selts koob kokkutulekud vaipa

    Selts koob     kokkutulekud vaipa

JÄÄDVUSTAMAS AJALUGU: Kangastelgede taha on asunud Orissaare vallavanem Raimu Aardam.

Orissaare vallas tegutsev Kavandi kandi selts pani laupäevasel Kavandi kandi külade teisel kokkutulekul aluse uuele traditsioonile – alustati kokkutuleku vaiba kudumist.

Iga kokkutulek saab oma vaiba, mis pannakse koos kõigi teiste valminud vaipadega seltsimaja seinale vaatamiseks välja.
Kavandi kandi seltsi juhatuse liikme ja päevajuhi Aarne Põlluääre sõnul tekkis vaibakudumise mõte ühel koosolekul kuidagi iseenesest.

“Minu meelest oli see Raili Sema idee. Kuna meie teada pole sellise mõttega vaipa varem kootud, siis tahtsime olla omanäolised ja teha midagi, mida teistel ei ole. Nii ta sündiski,” rääkis Põlluäär.
“Värvidest said valitud soojad kodused toonid ja igale külale oma värv. Kõik, kes kudusid, said oma küla värvi lõime ja kudusid sisse oma nimesildi,” lisas ta.

Laupäevasel kokkutulekul kootud esimese vaiba pikkust ta veel öelda ei osanud, kuna vaip oli telgedelt maha võtmata, kuid silmaga hinnates võis pikkuseks arvata kolm meetrit.
Kokkutuleku keskpäevasel avatseremoonial laulis Orissaare kultuurimaja segakoor Horele, külavanemad heiskasid lipu.
Toimusid pallimänguvõistlused, jõukatsumised külavanematele, masuaja vallavanema saapavise, puu täpsuslõhkumine ning rahvale üks meeleolukas teatevõistlus. Õhtul esinesid Salme rahvamaja tantsutrupp Varbarõõm ja Pärsama kultuurimaja tantsurühm Pärsamaa Tüdrikud.

“Kokkutulek õnnestus hästi ja kõik, kes olid võtnud nõuks kohale tulla, olid väga rahul. Tegevust jätkus ja päev sujus tõrgeteta,” kiitis Aarne Põlluäär. “Õhtuse eeskava ajal kippus vihm küll kimbutama, kuid rahvas ei lahkunud ja esinemised läksid kenasti.”
Kavandi kandi seltsi juhataja Krista Riik rõõmustas, et kokkutulekul oli nii palju osalejaid ja toetajaid. “Külakoolitustel otsitakse ikka seda kogukonnatunnet, kuid meie Kavandi kandis ei pea seda juba ammu otsima, sest meie rahvas hoiab kokku, olgu kaugel või lähedal,” ütles ta.

Tänavusel kokkutulekul oli seltsimaja seinal esimest korda üleval näitus kõikide talude piltidest ning külavanemad tantsisid luuajenkat.
Kõik külavanemad said seltsi logoga (autor Rein Valdner) nimelise rinnamärgi. Märgi pälvisid ka kõik organiseerijad ja aitajad, kuid pidid selle kohapeal kas võisteldes või mängudes osalemisega välja teenima.
Laupäevase kokkutuleku ametlik kingitus oli kaela- või pearätt, mille said kõik osavõtjad.

Pakutud päevasupi keetsid Vallimemmed ning koogid küpsetasid küla noorikud. Kokku oli tulnud ligi kakssada Kavandi, Raugu küla, Hindu küla, Randküla, Rannaküla, Võhmaküla, Järveküla, Suur-Pahila ja Väike-Pahila endist ja praegust elanikku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 126 korda, sh täna 1)