Muhu Lõunaranna – uus pärl sadamate seas (5)

Muhu Lõunaranna – uus pärl sadamate seas

MUHU MUSTER KAUNISTAGU SADAMATKI: Rässa sadamast vastaskaldale sõitnud ettevõtja Tiina Mägus tõi kingitusena kaasa muhumustrilise paadilaua, mis sai sadamakaunistuseks.

Muhu saare lõunakaldal ootab Sind värskelt taastatud Lõunaranna väikesadam, kus on kohad 55 suuremale ja väiksemale meresõidukile. Garanteeritud on imekaunis loodus ning rahulik olemine. Kai peal on saadaval elekter ja magevesi, olemas pesupesemisvõimalus. Avatud on puhvet. Võimalik kasutada head sauna. Tasuta WiFi.

Sadamaankrusse on oodatud kõik kuni 1,8-m süvisega meresõidukid. Suurema süvisega (üle 1,8 m) alustele on väljaspool sadamaakvatooriumi paigaldatud kolm ankrupoid. Kindlasti aitame jahilt paadiga maale!
Kaistu lahe sügavama osa parempoolsel küljel koordinaatidel 58°31´19,7´´N ja 23°19´23,6´´E asuvast teljepoist hoia kurss 0° piki 40 m laiust teljepoidega märgistatud laevateed sadama lähistele.

Laupäeval pärast renoveerimist taasavatud Lõunaranna sadama kodulehekülg annab huvilistele just sellist infot. Oma logiraamatus tänab sadamakapten kõiki avamistseremoonial viibinuid.
Ettevõtja Olaf Orgse, Lõunaranna Investeeringud OÜ omanik, alustas vana kalasadama, mille 1980. aastal rajas Saare Kalur, renoveerimist juunis kaks aastat tagasi. Üheksa miljonit krooni (sellest 2,45 miljonit EAS-i toetus) maksma läinud uuenduskuur on hästi õnnestunud.

Sadamat külastanud purjetajad või kaatritega seilajad pole olnud kitsid kiitust jagama. Lõunaranna sadamat võib julgelt pidada pärliks meie sadamate seas.

Võtkem hakatuseks hinnang Kipper.ee-s avaldatust:
Ahoi, merekarud!
Käisime Parisega laupäeval Lõunaranna sadama avamisel. Tuul oli vastu ja aega kulus Tallinnast kuuekesi minnes kaheksa ja pool tundi ning kütust ca 350 liitrit, kui oma “kilekotti” vastutuult kohale pressisime. Vaev sai kuhjaga tasutud. Sadam on erakordselt külalislahke, kiidusõnad kapten Olafile, kes korraldas vägeva avamispeo koos pasunapoiste ja saluudiga. Katsetasime kõik saada olevad teenused oma nahal ära.

Lühihinnang on kümme palli kümnest: valgeks võõbatud kaks ülestikku tõstetud soojakut on hästi merele näha, sissesõidutee punased (väikeste valgete triipudega) keskmärgid paigas, otste vastuvõtt koos tervitusnapsuga, puukerisega saun koos kolme jalgrattaga (kai otsani merre hüppele sõiduks), elekter, vesi jms, lisaks liikuv Olerexi diislipütt mootoritega tulijatele, hommikune kaerahelbepuder ja naabertalu naturaalne tuumajogurt jne, jne.

Kel süvist kuni 2 meetrit, neile julgeb igal juhul otste kinnipanekuks soovitada N58°32’27,38 E23°19’09,94.
Tänud ka kõigile lõbusatele kamraadidele, kes selle peo maha aitasid pidada, eriti Juula meeskonnale, kes oli Lõunaranna uuendatud sadama esimese külalisjahina ka sel korral kohal.

Sadama rajamise mõte tuli ühel paadiretkel

Pidulikul avatseremoonial ütles Olaf Orgse, et sadama renoveerimise mõte tuli talle ühel paadiretkel. “2004. aastal käisime kalal. Sõbrad Mikk ja Lauri olid kaasas. Siis tekkis selline mõte, et kena koht ja miks ka mitte, vana sadam lausa ootas korda tegemist.”
Olaf Orgse ostis täiesti amortiseerunud sadama 2006. aasta alguses. Kohe alustati projekteerimisega ja peagi läks ehitamiseks lahti. Peatöövõtjaks sai ehitusfirma Kehte.

Avamispeol ei jätkunud sadama omanikul ehitusfirma ja selle juhi Kulder Traumanni kohta piisavalt kiidusõnu. Kiita said kõik, kes sadama rajamisele suuremal või vähemal määral kaasa löönud.
Omaniku sõnul maapealsete ehitiste jada veel jätkub.

“Ega see koht nüüd päris valmis ole, on natuke toores veel, tühje platse on palju. Maapealne tegude jada on suhteliselt lihtne teostada. Need ehitised on kõik etteaimatavad. See, mis vees tehtud, on kõige kallim ja vastutusrikkam. Vesi on olemas, silduda saab. Kõik, kellel paadid või purjelaevad, olete teretulnud!” kutsus Olaf Orgse inimesi sadamasse meritsi sisenema.

See on suur asi mitte üksnes Muhumaale

Ettevõtjast riigikogulane Imre Sooäär hindas Olaf Orgse ettevõtlikkust väga kõrgelt, öeldes, et Lõunaranna sadama renoveerimine on suur asi mitte üksnes Muhumaale, vaid Saare maakonnale tervikuna.
“Enne polnudki Muhus ühtegi korralikku väikelaeva sadamat, kuhu külalisjahid saaksid tulla. Tegelikult ongi see ju esimene Muhu purjelaevasadam. Selle üle võivad kõik muhulased uhked olla,” rääkis Sooäär.

Viietärnihotelli Pädaste mõis ühe omanikuna tundis Imre Sooäär heameelt, et maakonna turismimajandus Lõunaranna sadama toel veelgi tugevneb.
Poliitikust ettevõtja on seda meelt, et ühtsuses peitub jõud. “Me peame ühiselt saarte lippu kõrgel hoidma, et meid märgatakse ja siia tullakse. Turistid toovad meile ju raha sisse. Saare maakonnas on veel palju avastamata aardeid peidus, millesse panustada, et saared saaksid tugevaks turismipiirkonnaks mitte üksnes Läänemere regioonis, aga terves Euroopas,” märkis aastatepikkuse turismialase kogemusega Imre Sooäär. 

Juba avamisepäevaks oli uuenenud sadam vastu võtnud 76 külalisjahti. Lõppev nädal on sellele arvule lisa toonud. Eilse päeva seisuga oli vastrenoveeritud sadamat külastanud 78 jahti ja 22 kaatrit. Üllatav on selle juures ehk seegi, et Lõunaranna sadam pole seni end eriti reklaaminudki. Küll kiitis Olaf Orgse Kuressaare sadama kaptenit Oskar Jõgit, kes soovitab linnasadamat külastanud seilajaile Lõunaranna sadamassegi sisse põigata.

“Mida rohkem tehakse koostööd ja üksteist teenustega toetatakse ja võimalusi arendatakse-avardatakse, seda tugevamad me saartel oleme. Seda on ka tegelikult näha. Lõunaranna sadama kaudu on Muhu saart juba üsna palju külastatud. Turistid söövad Muhumaa toitlustuskohtades, külastavad vaatamisväärsusi ja jätavad siia raha, ostes suveniire jne. Kindlasti peaksime saartel panustama rohkem mereturismile, sest meie külalised viivad siinsete saarte nimed väga kaugetele maadele. Mereturistid usaldavad üksteist. See on kõige parem võimalus saari reklaamida,” arutles Imre Sooäär.

Üle lahe Rässa sadamast kaatriga Lõunaranna sadamasse sõitnud Eesti hotellide ja restoranide liidu juht Felix Mägus rõõmustas samuti sadama taasavamise üle, öeldes, et see rikastab kogu Eestit kui mereriiki. “Sadam meelitab siia külalisi. Selliseid huvisadamaid on väga vähe ja igal juhul on see tore, et üks tubli ettevõtja võttis nõuks selle paiga korda teha. Me alustame iga hommikut sellega, et võtame binokli ja vaatame, kas reidil on uusi laevu näha. Ja kui neid on näha, siis tunneme saabujatega koos rõõmu,” nentis ettevõtja Felix Mägus.

Sadamakapten Olaf Orgse ütles, et sadam ei ole pelgalt külalissadam mereturistide jaoks. Oodatud on kõik kohalikud kalamehed oma kalapaatidega. Peaasi, et oleks kala ja oleks mehi.
“Praegugi on üks kalur, kes iga päev oma paadiga siit väljas käib,” rõõmustas Olaf Orgse.

Veel kiitis Orgse Muhu turismi assotsiatsiooni, mille liikmeks Lõunaranna sadam varsti saab. Kuigi Olaf Orgse tegutseb ettevõtjana ka Tallinnas edasi, hindas mees ise Lõunaranna sadamas tehtut üheks suuremaks kordaminekuks.
“Mul on küll mitmeid ettevõtmisi Tallinnas, aga süda on siin,” võttis Olaf Orgse Muhus tehtu kokku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 198 korda, sh täna 1)