Saaremaa meetootja plaanib eksporti (1)

Meetootmisettevõte OÜ Hany plaanib laiendada oma Leisis asuvat meepakenduskeskust, mis muuhulgas loob eeldused Saaremaa mee ekspordiks.

OÜ Hany tegevjuht Janar Suuster ütles, et ekspordi võimalik sihtkoht on esialgu veel ärisaladus, kuid Saaremaa meel on välisriikidesse turustamiseks potentsiaali küll. Hea maitse ja lõhnaga Saaremaa mesi on koostiselt väga rikkalik, mille tagab Saaremaa mitmekesine taimestik.

Et ekspordi puhul on vaja garanteerida ka teatud miinimumkogused, siis on projekti kaasatud ka Saaremaa mesinike selts. “Saaremaal on vaja meetootmist suurendada ja julgustada mesinikke tootma,” viitas Suuster.
Seni pole OÜ Hany välismaa turule veel jõudnud, ehkki selleteemalisi kõnelusi on peetud soomlastega. Ka on Janar Suuster üritanud mett müüa interneti teel, aga nelja aasta jooksul osteti vaid üks kolmeliitrine purgitäis.

Suusteri sõnul investeerib ettevõte tootmistingimuste laiendamisse 2,7 miljonit krooni, millest poole katab Leader-meede. Laiendamistööd lõpevad järgmisel kevadel, lisaks tuleb uus sisseseade koos võimalusega tuua turule uusi tooteid.

OÜ Hany tooted kannavad kaubamärki “Saaremaa mesi” ja “Saaremaine mesi” ning need on tuntud üle Eesti. Ettevõtte toodang on müügil kõigis suuremates kaubanduskettides, välja arvatud Maxima ja Säästumarket.
Janar Suusteril endal on üle 200 mesitaru, mis paiknevad viieteistkümnes paigas. Ka ostab ta maakonna teistelt mesinikelt mett kokku. Aastas turustab Hany mett 25–30 tonni.


SUURED PLAANID KA MUHULASTEL

* Juba kümne aasta eest tuli Muhumaale mesinduskeskuse rajamise ideega välja mesinik Aimar Lauge.
* Nüüd on projekt valmis, ehitusluba olemas ning LEADER-programmist oodatakse vastust rahastamistaotlusele.
* Mesinduskeskuse rajamise taga on tosinat mesinikku ühendav MTÜ Saaremaa Meetootjate Ühing. LEADER-projektist on võimalik maksimaalselt saada 200 000 eurot, millest üksi jääks kindlasti väheks, ülejäänu panustavad ühingu liikmed.
Keskusesse planeeritakse 30-kohalist õppeklassi ning kaasaegset õppemesilat, et inimesed saaksid tutvuda, milline on kaasaegne mesindus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 156 korda, sh täna 1)