Inspektorid võtsid röövpüüdjad Sõrves fototõendite abil vahele (11)

Inspektorid võtsid röövpüüdjad Sõrves fototõendite abil vahele

SUUR SAAK: Röövpüüdjate püünistesse jäi hulgaliselt angerjaid ja muud kala.

Alates 9. augustist Sõrves Sääre lahes paari nädala jooksul kala lubadeta püüdnud kaks saarlast ei osanud kuidagi kahtlustada, et nende tegevus fotodele jäädvustatakse ning seaduserikkumine selle põhjal tõendatud saab.

“Eks meile ikka antakse röövpüügist teada, kuid nii hästi tõendatud vihjed on haruldased,” ütles Oma Saarele keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhtivinspektor juhataja kohustes Anneli Kirs.
Üleeilseks jõudis keskkonnainspektsioon kahe Saaremaa mehe salapüügi osas algatatud väärteomenetlusega ühele poole ja määras kummalegi 3000 krooni trahvi.

Ilma ühegi kalapüügiõigust tõendava paberita alustasid mehed oma kummipaadiga Sääre lahes paarismõrdadega kalapüüki 9. augustil ja vahele võeti nad eelmisel nädalal.
Igaüks võib vaadata tabatud röövpüüdjate nõutuid nägusid Sõrve linnu-uurijate internetipäevikus avaldatud fotodel, mida iseloomustavad allkirjad “Siin need rüsad ju olid!”, “Nüüd mehed üritavad tragides oma kadunud rüsasid üles leida.” ja “Nõutuna kaldal. Meestel on ikka jultumust keset päeva kogu majakaaluse rahva silme all röövpüüki teha.”.

Inspektorid korjasid püügivahendid välja ja võtsid mehed vahele vahetult pärast seda, kui nad rüsasid leidmata oma kummipaadi Mazda-maasturi kasti tõstsid ja lahkuma asutasid. Kalu ei leidnud keskkonnainspektorid mõrdadest rohkem kui ühe surnud angerja.

Sõrves justkui sõda lahti

Probleeme on lisaks röövpüüdjatele Sääres tekitanud jahimehed. Eelmisel nädalavahetusel oli linnu-uurija Mati Martinsoni sõnul kohati tunne, nagu sõda oleks lahti läinud.

Nimelt võtsid kaks soomlasest jahimeest ühel õhtul nõuks hakata mere ääres kajakaid laskma. Midagi seadusevastast meeste tegevuses küll ei ole, kuna kalakajakaid võib lasta 20. augustist kuni oktoobri lõpuni.
Martinsoni sõnul oli aga küsitav jahimeeste käitumisviis. Paugutamine oli päikeseloojangu aegu kestnud mitu tundi.

“30 pauku lugesin ära, rohkem ei viitsinud,” rääkis Martinson. Ta lisas, et oma saaki jahimehed paraku kokku ei korjanud. “Pärast nii suurt paugutamist peaks kott ju täis saama,” arvas Martinson ja nentis, et tema Soome numbrimärgiga autos liikunud jahimeestel küll mingit saaki ei näinud, kui nood lõpuks lahkuda otsustasid.

“Ega nad siia liha pärast tulegi, vaid ikka jahikirge rahuldama,” rääkis linnu-uurija, arvates, et kuna parte veel ei ole, lasid mehed ajaviiteks kajakaid.
Võõras riigis viibinud kütid olid peale paugutamise endast ka muul moel märgi maha jätnud. Nimelt olid nad ära lõhkunud hobi korras lindude pildistamisega tegeleva Martinsoni roost punutud varje, mis lindude jäädvustamiseks vajalik. “Õllepurkide rida oli järgi,” kirjeldas Martinson, kuidas mehed olid varjest lihtsalt läbi läinud.

Raul Vinni, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)