Golfifirma tulevik vaekausil (4)

Golfifirma tulevik vaekausil

BALTIKUMI GOLFIPÄRL: Nõukogu esimehe sõnul on kõige tähtsam siiani väga positiivne tagasiside väljakul käinud mängijatelt, kes väidavad kui ühest suust, et tegemist on Baltikumi golfipärliga. “Ja seda pärli tuleb hoida ja edasi lihvida,” lausus Jüri Tiitus.

Kuressaare linnavalitsus küsib täna linnavolikogult suuniseid, mismoodi Saaremaa Golfiga edasi talitada. Kas üritada jätkata linnale kuuluvate aktsiate müüki, korraldada täiendav emissioon senistele aktsionäridele või
oodata hoopis valimisi ja jätta otsustamine uuele volikogule ja valitsusele.

“Kõik ajastused on praegu halvad,” tunnistas Oma Saarele Kuressaare abilinnapea Kalle Koov, kes täna linnavolikogu ees golfifirma tuleviku osas sõna võtab.

Koov rääkis, et kuigi linnale kuuluva aktsiate kontrollpaketi enampakkumine küll nurjus, andis see siiski hea kogemuse, mis ei võtnud linnalt ka ülearu palju raha. Linnavalitsus maksis advokaadibüroole Glikman ja Partnerid aktsiamüügi korraldamise eest 55 000 krooni ilma käibemaksuta, millest firma omakorda kasutas umbes poole müügikuulutuste eest tasumiseks. Õnnestunud müük toonuks advokaadibüroole boonusena sisse ligi pool miljonit krooni.

Abilinnapea Koov sõnas, et müügi nurjumist ei tasuks siiski väga traagiliselt võtta, sest ajastus ei olnud kõige parem. “Ma olen üsna kindel, et mitmed potentsiaalsed ostjad käisid suvel meie väljakul mängimas, mitte ei mõelnud aktsiate ostmisele,” lausus Koov. “Ja ehkki ostupakkumist ei tehtud, annavad huvist tunnistust mitmed linnapeale ja advokaadibüroole tehtud telefonikõned.”

Mis edasi saab, on abilinnapea sõnul linnavolikogu otsustada. Võimalik on jätkata aktsiate müüki kas senise 25 miljoni kroonise alghinnaga, seda alandada või müüa alghinda määramata, kuid teha kokkulepped pangalaenu ülevõtmise ja muude eritingimuste osas.

Selge on Koovi sõnutsi see, et talvine periood tuleb üle elada ja vanu võlgu tasapisi kustutada. Nii on Saaremaa Golf suutnud kokku leppida võlausaldajaga AS Level, kes oli jõudnud pankrotiavalduse juba kohtusse viia. Samuti räägitakse laenu teenindamise osas läbi SEB pangaga ja riigimaksuvõlgade ajatamiseks maksuametiga.

Üle-eelmisel reedel istus koos Saaremaa Golfi nõukogu, kes arutas aktsionäride erakorralise üldkoosoleku kokkukutsumist. Koosolek peaks otsustama täiendava senistele aktsionäridele suunatud aktsiaemissiooni korraldamise. Kas ja kui suur täiendav rahasüst õnnestub firmale anda, ei selgu kindlasti enne novembrit.

Kalle Koov lisas, et kui väikeaktsionärid panevad firmale õla alla, ei peaks linn oma aktsiaid tingimata müüma.
“Veelgi enam – emissiooni õnnestumiseks peaks linn andma kindla signaali, et me jätkame golfifirma suuraktsionärina ehk vähemalt 51 protsendi aktsiate omanikuna vähemalt järgmised 2–3 aastat. See on esmajoones vajalik pangale, kindlustamaks, et golfifirmal on üks mõjukas nn suuromanik,” rääkis Koov.

Firma nõukogu esimees Jüri Tiitus ütles Oma Saarele, et firma suurim murelaps on jätkuvalt ettevõtte likviidsus. “Sellest tulenevalt võttis nõukogu ka vastu otsuse kulusid kokku hoida ja see peaks hakkama esimesi tulemusi andma juba sel sügisel,” rääkis Tiitus. “See ei lahenda kohe küll kõiki probleeme, aga see on osa plaanist, kuidas sellega tegeleda.”
Tiituse sõnul oli golfiväljaku esimene täishooaeg tervikuna edukas ja ettevõtte potentsiaal on endiselt väga suur.

“Eks see aasta oli ikkagi rohkem kobamine ja üllatusi oli mõlemast äärmusest,” sõnas Tiitus. “Aga usk ettevõtmisse on säilinud kõigil positiivsena ja see annab julgust lootusrikkalt tulevikku vaadata. Ja loodan, et oleme järgmist hooaega silmas pidades olulisemalt paremal stardipositsioonil, sest oskusi ja kogemusi on kuhjaga juurde tulnud.”


Kommentaar: Eufoorilised ootused ja vale müügitöö

Mahajäämus müügiplaanist oli kõige suurem suve esimesel poolel, teine poolaasta algas juba märksa positiivsemalt.

Kuid aprill, mai ja juuni olid väga tagasihoidlikud ning selle üheks põhjuseks olid minu arvates liiga eufoorilised ootused ning vale müügi- ja turundustöö. Selle tulemusena suutis ettevõte täita vaid ca 50% müügiplaanist, mida on võimatu tagasi teha, ja seetõttu jääb ka aastaks võetud müügiplaan tõenäoliselt täitmata.

Eks see tingi ka ettevõtte juhtimises muutuste tegemist, sest muutunud majandusoludes tuleb osata kohaneda, kui tahame ellu jääda ja edukad olla.

Kuna majandussurutis ja selle kõrvalmõjud ei jäta ka golfifirma tegevust mõjutamata, siis on ettevõtte juhil ja nõukogul otse loomulikult esmatähtis leida need võimalused, kuidas ettevõtet kõige optimaalsemalt majandada ja edasi arendada.

Jüri Tiitus
nõukogu esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)