Saaremaal pole kartulivähki avastatud

Taimetoodangu inspektsiooni teatel pole Valgamaal leitud ohtlikku kartulivähki Synchytrium endobioticum Saaremaal kunagi olnud.

“Saaremaal ei ole kartulivähki kunagi olnud, ka vene ajal mitte,” ütles Oma Saarele taimetoodangu inspektsiooni Saaremaa büroo peainspektor Liidia Puusepp.

Valgamaal leiti kartulivähk eramaal väikesel põllul – kus kartulivähi kolle avastati juba ka Nõukogude ajal –, kuhu oli külvatud omakasvatatud kartuliseeme. Nakatunud kartulimugulate sordilisus ega päritolu tuvastatav ei ole, sama kasvataja uutel sortidel vähki ei avastatud. “Kõik uuemad kartulisordid ongi vähikindlad,” selgitas Puusepp.

Eestis tuvastati kartulivähk esmakordselt 1950. aastal, viimati 1986. aastal. Viimati viidi monitooring saastunud piirkondades läbi 2002– 2003. aastal ja siis olid kontrolltulemused negatiivsed.
Kartulivähk on pärit Lõuna-Ameerikast Andidest ning Euroopasse sattus see haigus 1880-ndatel aastatel.

Euroopas on haigus levinud ning seda on leitud peaaegu kõigist Euroopa riikidest. Kartulivähi eosed säilivad mullas eluvõimelistena aastakümneid, mistõttu on tegu ühe ohtlikuma meil esineva kartulihaigusega.
Kartulivähk on kergesti äratuntav, sest nakatunud mugulatele tekivad köbrulise pinnaga ja tumeda koega erineva kuju ja suurusega väljakasved.

Raskema kahjustuse korral mugul deformeerub. Varre alumise osa pungadest võivad tekkida köbrud, mis muutuvad roheliseks. Nakatunud taime alumised lehed võivad olla ebaloomulikult paksud ja köbrulised.
Kuival suvel võib haigus esineda varjatud kujul – mugulad on kurrulise pinnaga või meenutavad kärna. Järgmisel aastal niiskemates tingimustes annavad need mugulad juba tüüpiliste haigustunnustega taimi.

Kartulivähk võib levida haigestunud seemnekartuliga, mullaharimisriistadega ning muul viisil koos mullaga – näiteks ka jalanõudega ja saastunud mullas kasvatatud istutusmaterjaliga.
Taimetervise osakonna juhataja asetäitja Ülle Metsman toonitas, et ka oma majapidamises kasvatatava kartuli seeme peaks pärinema kindlast allikast ning olema sertifitseeritud ja vähikindel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)