President andis Kuressaares üle kaunite kodude auhinnad

President andis Kuressaares üle kaunite kodude auhinnad

PRESIDENT JA VALLAVANEM: Kalle Kolteri sõnul korraldab Mustjala vald juba mitmendat aastat ka oma heakorrakonkurssi ja annab välja valla kauni kodu märki. “Kui keegi on selle märgi saanud, siis see ilmselt kohustab oma kodu ja aeda ka järgnevatel aastatel korras ning kaunina hoidma,” ütles Kolter.

President Toomas Hendrik Ilves andis pühapäeval Kuressaare kultuurikeskuses üle auhinnad Eesti parimatele kodukaunistajatele, tänades neid suure töö ja hoole eest oma kodude ja kodukandi ilusamaks tegemisel.

Rahvusliku programmi “Kaunis Eesti kodu 2009” 83 laureaadi hulgas pälvisid Eesti kodukaunistamise ühenduse patrooni, president Toomas Hendrik Ilvese tunnustuse Helma ja Mati Heinmetsa Nurme talu Kiruma külas Mustjala vallas, samas vallas asuv Tagaranna kaluriküla (külavanem Taivo Lõugas) ning korterelamu Pargi 4 ja ridaelamu Õie 1 Kuressaares.

Saare maakonna kauneimaks omavalitsuseks tunnistati tänavu Mustjala vald (vallavanem Kalle Kolter, volikogu esimees Toivo Lõhmus).
Nurme talu perenaine Helma Heinmets rääkis Oma Saarele, et kodukaunistamine on pikaajaline protsess ning abikaasa sünnikodu taastamise algusest möödub varsti juba 20 aastat.

“Me ei ole teinud seda kellelegi näitamiseks või tutvustamiseks, vaid enda ja oma suure pere jaoks,” ütles Helma Heinmets. Tema sõnul jookseb ja tegutseb Nurme talu õues 20-liikmelise pere neli põlvkonda ning selle nimel tasub vaeva näha.

Mati Heinmets lisas, et kodukaunistamiskonkursil parimate hulka jõudmine jätkab perekonna traditsioone. “Ka minu vanaisa sai enne sõda kodukaunistamise eest autasusid,” rääkis peremees Mati.
Nurme talu eripäraks on, et elektriliinid sinna tänaselgi päeval veel ei ulatu, kuid see ei olevatki Heinmetsade kinnitusel kodu juures peamine.

Helma Heinmetsa sõnul teevad ühest kodust tõelise Saaremaa kodu hoopis loodus ja kodusoojus. “Minu kadunud ema ütles mulle, et naine on see, kes teeb kodu nii soojaks, et mees ja lapsed jooksevad sinna ummisjalu,” rääkis Helma Heinmets.

Kodukaunistamisel soovitavad Heinmetsad usaldada oma sisetunnet. “Kui naudite seda, mida teete, ja tunnete ennast kodus hästi, siis märkavad seda ka teised,” ütles Nurme talu perenaine. Ta lisas, et presidendi tunnustuse pälvimine tekitas sooja tunde ning teadmise, et tehtud tööd ja vaeva Kiruma küla elluäratamiseks on tähele pandud.

Mustjala vallavanem Kalle Kolter, kes pühapäevasel tunnustusüritusel tänavuste auhinnasaajate nimel ka esines, ütles Oma Saarele, et Saare maakonna kauneima omavalitsuse tiitel on vallale suur au ning Mustjala rahvas on selle üle väga uhke.
“Aasta tagasi kirjutasime arengukavasse, et tahame kunagi saada heakorra poolest parimaks vallaks. See, et saavutasime eesmärgi juba tänavu, valmistab vaid rõõmu,” rääkis Mustjala vallavanem.

Kiidusõnu jätkus tal ka Tagaranna kalurikülale. “Sealsed elanikud on oma kodu eest juba aastaid usinalt hoolitsenud ja saanud aru, et see on väga ilus kant elamiseks,” ütles Kalle Kolter.
“Sealt avaneb miljonivaade merele ning inimesed hoolitsevad ihu ja hingega oma kodude eest,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 83 korda, sh täna 1)