Saaremaa viljakasvatajatel seisab ees kahjumiaasta

Ülepakkumisest põhjustatud teravilja kokkuostuhindade järsk langus jätab Saaremaa teraviljakasvatajad sel aastal kahjumisse.

“Hinnad on nii madalad, et ei ole mõtet kombaini enam põllule ajada,” ütles Oma Saarele Orissaare valla viljakasvataja Aarne Põri.
Eile Valjala taluniku Toomas Tänava köögilaua taga olukorda vaaginud kohalikud viljakasvatajad tõdesid, et võrreldes möödunud aastaga on kokkuostuhinnad langenud peaaegu poole võrra – keskeltläbi 2,2 kroonilt 1,3 kroonile –, toimetulemiseks oleks viljakilo eest vaja kahte krooni.

Veel 2007. aasta sügisel maksti vilja eest koguni kuni 3,3 krooni ja tagantjärele kahetsevadki viljakasvatajad seda, et jäid tollal uskuma headel aegade jätkumist ning koostasid sellest lähtuvalt äriplaanid ja võtsid laenu investeeringuteks. Kuna talunikel on kevadtöödest võlad üleval, siis ei saa nad ka müügiga paremate aegade ootuses viivitada. Madalseisu kestmine toob paari aasta pärast pankrotilaine, usuvad talunikud.

Balticagro AS-i teravilja tootejuht Lea Korem ütles, et hinnalanguse põhjuseks on headest saakidest põhjustatud ülepakkumine terves maailmas ja majanduslangusega kaasnev tarbimise vähenemine. Talunik Jaan Singi sõnul sai hinnalangus selgeks tegelikult pooles juulis, kui levis info Lääne-Euroopa korralikest saakidest. “Meie müügiagent oli Prantsusmaal näinud talinisu ja selle pea oli nagu härjakara,” muigas Sink.

Talunik Kaido Kirstu sõnul toob hinnalangus kaasa virelemise, ent toetustega kaasnevad kohustused ei luba põllupidamisega lõpetada isegi siis, kui talunik seda tahab. “See on täpselt nagu “Õnne 13” seriaalis, kus üks mees tahab oma naisest lahti saada, aga ei saa, sest tal pole kolme miljonit krooni maksta. Ka mul ei ole seda 1,5 miljonit krooni PRIA-le maksta,” lausus Kirst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)