Kolm meest ujub täna Kuramaalt Sõrve

Bruno Nopponen, Henri Kaarma ja Romet Tepper kavatsevad täna ujuda üle 30 kilomeetri laiuse Kura kurgu Lätist Sõrve, teatas Viimsi veeklubi.

Kaks neni on ennegi avamerel pikka maad ujunud. Möödunud suvel ujus Nopponen esimese inimesena üle Soome lahe, läbides 56 kilomeetrit 19 tunniga.
Kaarma katkestas mullu selle distantsi, sest üritas ujuda ilma kalipsota kui veetemperatuur Soome lahes oli kohati vaid 15 kraadi. Irbe väin on madalam ja vesi tunduvalt soojem, ka distants ise on pisut lühem kui möödunud aastal kuid füüsiliselt siiski pea sama raske, sest võistelda tuleb tugevate vooludega. Ka seekord eelistab Kaarma ujuda ilma kalipsota.
Tepper tegi juulis läbi ujumistuuri Mandri-Vormsi-Hiiumaa-Saaremaa-Muhu.
Kolmikut saadab kaks paatkonda. Hinnanguliselt võiks distantsi läbida 9-10 tunniga.
Irbe väin ehk Kura kurk ühendab Läänemerd Liivi lahega ja lahutab Saaremaad Kuramaast. Väina laius kitsamast kohast 30 kilomeetrit.
väin madalam kui kümme meetrit, sügavaim osa asub Kuramaa ranniku lähedal. Kõige raskemaks tegur Kura kurgu ületamise juures ujudes on suur vooluhulk, mis võib ujujad trajektoorilt kõrvale viia.
Kella veerand 11 ajal ütles Bruno Nopponen Oma Saarele, et nad liiguvad alles stardi poole. Tema hinnangul jäi kohale jõudmiseks aega umbes kolm tundi.
“Kui oleks sile veepind, siis ujuksime ilmselt üheksa tundi,” arvas ujuja. Sel hetkel oli merel lõunatuul ning lained tema sõnul “üsna korralikud”. “Kui laine tuleb tagant, väga ei sega,” ütles ta. Selle arvestuse järgi peaksid ujujad Saaremaale jõudma öösel.
Mehed võtavad Lätist suuna Sääre majaka peale. Ujujaid saadab kaks saatepaati.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)