Muinsuskaitse pole rahul Angla tuulikuga (7)

Muinsuskaitseamet saatis märgukirja Leisi vallale, milles tuletab meelde, et sel aastal tuleb Angla Vilidu talu pukktuulikul läbi viia esmased hooldustööd.

Tuuliku üle vaadanud muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Mihkel Koppel tõdes, et tuulik ei ole sisseseadelt tänini täielikus töökorras. “Tuulik on võimeline küll jahu jahvatama, aga mitte jahusid sorteerima. Puuduvad restaureerimisprojektis ette nähtud ventilaator ja tangukast. Sellega seonduvalt kukub kivide vahelt tulnud jahu küll jahukirstu sõelale, kuid tangud, keed ja praht pudenevad sõelalt tuuliku põrandale,” seisab kirjas.

Tuuliku täielikku töökorda seadmiseks tuleb muinsuskaitseameti sõnul valmistada tuulikule puuduv ventilaator ja tangukast, milleks on võimalik eeskuju võtta Angla Reinu tuulikust.
Seniajani kui nimetatud seadmeid ei ole tuulikusse paigaldatud, tuleb sõel jahukirstust eemaldada ja värkli ülekanne jõuvõtuvõllilt lahti ühendada.
Sellises töökorras jahvatab tuulik lihtjahu ehk loomajahu ning jahu sõelumine tangudest, kõlgastest ja keedest peab toimuma tuulikust väljas käsisõela abil.

Sõela jahukirstust eemaldamine kuni ventilaatori ja tangukasti valmimiseni on ainus aus lahendus, kuna tuuliku tööpõhimõtetega tutvuvad turistid ja külalised ei saa nimetatud detailide puudumisel täielikult aru jahude sorteerimise põhimõtetest.
Muinsuskaitseamet tuletab Leisi vallale meelde, et juhul kui puudusi õigeaegselt ei likvideerita, on võimalik teha ettekirjutus ning määrata ka sundraha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)