Saaremaa ajalugu vanadel maakaartidel

Saaremaa ajalugu vanadel maakaartidel

ERINEV VAATENURK: Need kaks kaarti – Inglise merekaart (vasakul) ja Vene merekaart (paremal) – on mõlemad pärit 18. sajandi keskpaigast. Sellest hoolimata pole kahe kaardi täpsus ja õigsus võrreldavad.

Eile Kuressaare linnuse keldrisaalis avatud vanade maakaartide näitusel võib näha, kuidas läbi nelja aastasaja on muutunud inimese ettekujutus Läänemere äärde jäävatest aladest, sealhulgas ka Saaremaast ja Hiiumaast.

Näitust avades ütles Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti suuri tänusõnu kaardikollektsiooni autorile ja omanikule, Saaremaa juurtega sakslasele Karl-Christian Bergmannile. Tutvustanud põgusalt Bergmannide suguvõsa ajalugu, lausus ta: “Kuigi härra Bergmann on elukutselt arst, on tal küljes üks “haigus” – nimelt on ta kirglik kollektsionäär.”

“Peame olema tänulikud inimesele, kes Saaremaad nii väga armastab,” jätkas Pesti, “ja kes juba teist korda siin Kuressaares oma väärtusliku kollektsiooni meile vaatamiseks välja paneb.”
Kaardikollektsiooni omanik Karl-Christian Bergmann märkis, et see kogumishaigus, mida ka tema abikaasa jagab, on kestnud juba enam kui kolm aastakümmet. “Kui kogute kaarte, peate omama head kaupmeest, kes hoiaks silmad kogu maailmas lahti,” rääkis ta ja lisas, et Kuressaare linnuses välja pandud kaar-did on muretsetud Berliinist, Helsingist, Amsterdamist, Moskvast jm.

Ühtekokku on Kuressaare linnuses välja pandud 31 maakaarti. Neist vanim on pärit aastast 1561. Kaart on trükitud Veneetsias ja sel on kujutatud Saksa ordu ala Danzigist Tallinnani. Saaremaa ehk Ossilia ja Hiiumaa ehk Sheole piirjooned ja mastaabid ning samuti nende paiknemine nii mandri kui ka teineteise suhtes on kõnealusel kaardil edasi antud suure ebatäpsuse ja lapseliku naiivsusega.

Noorim kaart pärineb aastast 1834. Tegemist on küllaltki tänapäevase, Stockholmis trükitud Rootsi detailse merekaardiga.
Näitus “Saaremaa ja Hiiumaa vanadel maakaartidel” jääb Kuressaare linnuse keldrisaalis avatuks kuni 3. septembrini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 148 korda, sh täna 1)