Azulejo – Portugali ajalugu läbi aastasadade

Azulejo – Portugali ajalugu läbi aastasadade

Portugali külalised tõid vastuvõtjatele kodumaalt ka väikesed kingitused. Portugali suursaatkonna ajutine asjur André Hugo da Silva de Oliveira ja Portugali saatkonna pressi- ja kultuuriatašee Tiago Marques tänamas proua Urve Tiidust.

30. juulil avati Kuressaare linnuse kaitsetorni III korrusel omapärane näitus, mille vahendajaks on Portugali suursaatkond ja mille põhiliseks ülesandeks võib lugeda Portugalile ajalooliselt iseloomuliku azulejo-kunsti tutvustamist Saaremaal ning üleüldist Portugali–Eesti sõprussuhete tugevdamist.

Azulejo on glasuuritud ja kaunistatud keraamiline ruudukujuline plaat, millest moodustatud piltidel ja mustritel on põhiliselt arhitektuuris kasutatuna oluline dekoratiivne väärtus. Azulejo-keraamika on läbinud erinevaid kunstivoole ning olnud mõjutatud nii islami, Itaalia kui ka flaami kultuurist, jäädes siiski oma olemuselt Portugalile traditsiooniliseks. Ka tänapäeval ei ole azulejo kuhugi kadunud, selle illustreerimiseks on näitusel väljas nii kõige vanemad plaadid kui ka tänapäevase uuendusliku kunsti azulejod.

Näituse pidulikul avamisel võtsid sõna Saaremaa muuseumi esindaja Raul Salumäe, Kuressaare linnapea Urve Tiidus ning Portugali suursaatkonna ajutine asjur André Hugo da Silva de Oliveira. Põhilisteks jututeemadeks olid Eesti ja Portugali kultuuri sarnasused ja erinevused. Rõhutati, et mõlemad riigid asuvad ajalooliselt Euroopa servaalal ning seetõttu oleks meil teineteiselt nii mõndagi õppida.

Härra Oliveira tõi välja ka huvitava vastuolu azulejo-näituse ja Kuressaare linnuse vahel – kuna vanimad azulejod pärinevad 1503. aastast, olles seega uuemad kui Kuressaare linnus, võimaldab veelgi arhailisem näitusesaal ja täiesti erinev kultuur näitust vaadelda teistsugusel taustal kui harilik modernne galerii.

Näitusel on eksponeeritud nii azulejo-plaatide originaalnäidised kui ka plakatid, millel lisaks mosaiikide fotodele on esitatud ka ajalooline ülevaade Portugali azulejo arengust ja erinevatest ajaloolistest etappidest. Näitus Kuressaare linnuse kaitsetorni III korrusel jääb avatuks kuni hooaja lõpuni 13. septembril 2009.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 164 korda, sh täna 1)