Saaremaa veteranid käisid Sinimägedes

Saaremaa veteranid käisid Sinimägedes

SAARLASED: Gunnar Metsma ja Augustin Poopuu – mõlemad mehed teenisid Saksa sõjaväes välja allohvitseri auastme.

Läinud pühapäeval osalesid ka Saaremaa Vabadusvõitlejate ühingu liikmed traditsioonilisel Sinimägede kokkutulekul. Koos 20. Eesti relvagrenaderide diviisi saarlastest veteranidega käisid Sinimägedes ka ühingu nooremad liikmed.

“See on suur rõõm saada üle hulga aja kokku relvavendadega, kellega koos sõditud ja vangilaagris oldud,” tundsid heameelt Vabadusvõitlejate ühingu esimees Augustin Poopuu ja samasse seltsi kuuluv Gunnar Metsma, lisades, et nii palju veterane, nagu oli koos seekord, ei ole olnud enam päris mitmel aastal. Seda enam, et kõige nooremad mehed on praegu 83-aastased.

Sinimägede kokkutulekust võtavad osa nii need mehed ja naised, kes osalesid 65 aastat tagasi Sinimägede lahingutes, kui ka kõik teised veteranid, kes sõja ajal kandsid Saksa mundrit. Lisaks on vanu sõjamehi ühendavatesse organisatsioonidesse koondunud palju nooremaid mehi ja naisi, ajaloohuvilisi ja toetajaid. “Noori on kokkutulekutel aasta-aastalt üha enam,” rõõmustasid ka Saaremaa veteranid, tuues näiteks ka fakti, et tänavust Sinimägede kokkutulekut aitas lisaks 20. relvagrenaderide diviisi veteranide ühendusele korraldada Eesti Leegioni Sõprade klubi.

Sinimägede kokkutulekut ilmestavad aga juba mitmendat aastat lisaks jällenägemisrõõmule nii see, et ainsa riigikogu liikmena osaleb kokkutulekul Trivimi Velliste, kui ka see, et Öise Vahtkonna liikmed üritavad üritusel provokatsioone korraldada.

Velliste sõnul on häbi, et riigikogu ei ole siiani suutnud tunnustada neid mehi, kes olid küll Saksa vormis, kuid võitlesid siiski Eesti iseseisvuse eest. Poliitik lubas, et teeb kõik endast oleneva, et seadus ükskord vastu võetaks. “Loodetavalt ei juhtu sellega sama, mis Vabadussõja mälestussambaga, mis sai valmis mitu aastat pärast seda, kui manalateele olid läinud kõik Vabadussõjas osalenud,” nentis ta.

Sõjameeste ühendused koos muinsuskaitsjatega pöördusid aga kultuuriministri poole palvega võtta Sinimäed kaitse alla, et oleks võimalik lõpetada sõjahaudade rüüstajate ja lahingumängude korraldajate tegevus.
Meeleolukaks tegid tänavuse Sinimägede kokkutuleku vanad rindelaulud, mida laulsid nii vanad kui noored Untsakate ja Sõrve mehe Johannes Tõrsi eeslaulmisel.

Ida-Virumaal Vaivara vallas ja selle lähikonnas 1944. aasta veebruarist kuni septembrini kestnud sõjategevus oli asjatundjate hinnangul üks osavõtjate-, kuid samas ka kaotusterohkemaid, hoides ülejäänud Eesti lahingutest sel ajal prii ning väga paljudel eestlastel avanes võimalus seetõttu sõja ja punavõimu eest läände põgeneda.

Täpseid andmeid Sinimägede kaotuste kohta pole avaldanud kumbki pool, enamus uurijaid on Nõukogude armee poolt surnute ja haavatutena kaotatud sõdurite hulka pakkunud 100 000 ja 200 000 vahel, Saksa poole kaotused olid samuti rasked, ulatudes hinnanguliselt 10 000 inimeseni.
Saaremaa Vabadusvõitlejate ühendus tänab Saaremaa Laevakompaniid ja Saaremaa omavalitsuste liitu, tänu kelle toetusele sõit Sinimägedesse teoks sai.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 154 korda, sh täna 1)