Kalaturg olgu osa saarlase elulaadist (17)

Kalaturg olgu osa saarlase elulaadist

 

Saaremaa on olnud pikka aega ilma kalaturuta. Selle sõna otseses mõttes. See, mis toimub Kuressaare kesklinna turuplatsil, ei ole kalaturg, vaid kala letimüük. Õige kalaturu miljöö saab kätte näiteks Helsingis ja eriti veel siis, kui sinna minna varajasel hommikutunnil.

Olen seal näinud, kuidas inimesed suhtlevad ja teevad kaupa meestega, kes otse merelt tulnud. Lahe huumor ja kalamehejutt käib müügi ajal kala juurde kindlasti ja see on tasuta. Nagu lisaväärtus, mis annab ostetud kalale kuidagi teistsuguse hinguse, tead, et tegu on värskeima kalaga, mida osta saab.

Kala müügipiirangud on ülereageerimine

Ma ei mõista, miks kalamüügiga seoses tekitatud nõukogudeaegsed probleemid liikusid üle meie iseseisvusaega. Paljud mäletavad aegu, kus poelettidel seisis kaustik pealkirjaga “Kala tellimine” ja seda, et kas sinna kirjutati midagi või ei kirjutatud, kala selle järgi ei saanud enamasti mitte keegi.

Küll aga käidi sadamatest kaluritelt kala nõudmas mitteametlikult ja seda ihaldatavat toiduainet sai sealt välja tassitud kuidagi autosse peidetult või tõi mõni sadamategelane “salakauba” pudeli eest läbi aiaaugu kalasoovijale kätte. Vaatad hirmunult ringi, kalakott lohinal järel, ja põõsastesse peidetud auto juurde! Ühesõnaga, põnevust oli kui palju. Kasuks tulid ka kõik pioneerilaagrites omandatud tarkused.

Tobe olukord, kus kaluripaadist kala ostmine on eurodirektiividega ka praegusel ajal keelatud, peab lõppema. Kui seda on võimalik teha kalaturgu rajades, on ka see mingi lahendus. Kalaturg võiks Toris töötada varahommikust ennelõunani. Selle filiaalid aga võiksid asuda näiteks Lääne-Saaremaal, Muhus, Orissaares, Sõrves või mõnes muus sobivas kohas.

Paadist kala müües on see värske, sest ükski kalamees ei tassi enne mereleminekut eelmisel päeval müümata jäänud kala igaks juhuks paati kaasa, et äkki täna ei näkka. Igal kalamehel ei ole võimalik oma paadiga kaugemast maanurgast linna turule sõita ja kui mujal müüa ei lubata, peab ta oma saagi müüma vahendajale, kes selle siis autoga turule toob. Vahendaja aga paneb kindlasti müüki ka selle kala, mis eelmistel päevadel müümata jäi.

Loodus töötab ostja kahjuks

Eks me kõik ole poest ostetud lõhekala grillides kogenud, et päris tihti võiks sõna otseses mõttes kala luude küljest lahti raputada juba enne küpsetamist. Ma ei ütle, et see kala sellepärast veel riknenud on, aga pikast vintsutamisest ja külmlettides jää peal seismisest on osa looduslikest protsessidest niikuinii juba toimunud. Mis seal salata, olen kodus kala pakendist välja võttes avastanud ka olukorra, kus aroom ja väljanägemine viitavad sellele, et minu ostetud kalas on uus elu juba alanud.

Et taolisi olukordi vähem oleks, vajab meie saar nii linna kalaturgu kui võimalust kõigil saarlastest kaluritel kasvõi näiteks keskpäevani otse paadist kala müüa. Ei usu ju keegi, et mõni tund tagasi püütud kala oleks kvaliteedilt halvem kui see, mille rännuteed on viinud poodi kalaletti jääkuubikutele ja mille veest väljatõmbamise aega ei suuda määrata isegi tuntud selgeltnägijad mitte.

Torisse tulgu kalaturg kindlasti!

Seega, MTÜ Tori Kalastajate Ühing kevadine algatus kalaturu rajamiseks, kus oleks ka kalakohvik, on igati väärt ettevõtmine. Taotlus Euroopa kalandusfondist raha saamiseks on asjakohane, sest just nn euronõuded on mitmel pool saanud meie tavaelu takistajaks. Istuda kalapaate oodates kohvikus ja seal maitsta värskelt suitsutatud lesta või ahjuräime – no see oleks võimalus igale kalasõbrale või kalatoidust huvitatud turistile. Lisaks kalaturu melu, mis aktiviseerub kalameestega äri ajades. Kasulik kõigile osapooltele.

Mõnda aega tagasi lugesime lehest, et projekti elluviimisest on ka linnavalitsus huvitatud ja kaalub kaasfinantseerimise võimalusi. Sellise mastaabiga asju ajades võib tulemust oodata õige pea. Minu soov oleks see, et kalaturu asjast saaks tõepoolest asja. Olen täiesti veendunud, et käiksin seal üsna sageli. Kui just kala ostmise mõtet pole, siis kasvõi nautimas seda, mida Saaremaal oleks pidanud kogu aeg nautida saama. Oleme ju ikka saarlased ja seekord õnnestuks võib-olla isegi hiidlastele eeskujuks olla, meile on see ju nii oluline.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 76 korda, sh täna 1)