“Turandot” mõjus oma suursugususe ja säraga

Puccini “Turandot” Läti rahvusooperilt tõi ooperimajja suursugusust, seda nii lavakujunduse, aariate kui ka duettide poolest. Lisaks veel meeldejäävad karakterid ning traagikat täis armastuslugu – kõik see vääris vaatamist ja kuulamist.

Kes siis ei tahaks korrakski piiluda Pekingi keisripaleesse, kus keiser ise on küll nii kaugel ja kõrgel ning kogu etenduse jooksul kõrgest (taeva)trepist kordagi alla ei tule, et oma rahvaga kohtuda? Seevastu palee printsess Turandot (Elena Nebera) on lubanud mehele minna sellele, kes lahendab kolm tema mõistatust.

Kui siiani on kõik peigmehekandidaadid oma õnnetu otsa leidnud, sest nad ei ole olnud piisavalt nutikad, ilmub välja prints Calàf (Carlos Moreno), kes lahendab Turandot’ mõistatused. Siiski ei lähe kõik nii libedalt, sest printsess on otsustanud üldse mitte mehele minna ning Calàfist ilmajäänuna teeb väike armas Liù (Kristīne Gailīite) enesetapu. Õnneks lõpeb kõik hästi ning muinasjutt saab ilusa lõpu – Turandot ja Calàf astuvad koos keisri ja palee juurde kogunenud rahva ette.

Kristīne Gailīite roll ongi väga mõjus ja armas, täpselt samuti nagu keisri ametnike kantsler Ping’i (Raimonds Bramanis), marssal Pang’i (Guntars Ruņģis) ja ülemkokk Pong’i (Nauris Puntulis) etteasted – veidike huumoriga vürtsitatud on nende ilmumine igal juhul. Elena Nebera ja Carlos Moreno duett on võimas ja suursugune, nagu kogu ooper oma koori ja orkestriga.

Turandot ongi kogu etenduse veidi vaoshoitud ja reserveeritud olekuga, kuid armastuse saabudes, siis, kui ta otsustab murda endale antud lubadust ning siiski Calàfile naiseks minna, muutub ta palju helgemaks ja säravamaks.

“Turandot”‘d juhatas ooperimajas kahel õhtul Poola dirigent Tadeusz Wojciechowski, lavastajad olid Guntis Gailītis ja Vladimirs Okuņs (viimane neist tuuri versiooni lavastaja). Läti rahvusooperis esietendus tükk 1994. aastal, kuid oli 1973. aasta produktsiooni revisioon. Maailma esiettekanne toimus Puccini “Turandot”’l aga 1925. aastal Milano La Scalas.

Ooperi kirjutanud Giacomo Puccini elu ajal lõpetamata teose kirjutas tema märkmete põhjal lõpuni tema õpilane Franco Alfano.
Etenduses lõi kaasa ka paarkümmend saarlast, kes täitsid Turandot’ toatüdrukute ning Pekingi linnarahva osasid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)