Saarlane Tanel Sepp läheb asjuriks Afganistani

Saarlane Tanel Sepp läheb asjuriks Afganistani

EI KARDA: Tanel Sepp tunnistas, et alateadlik kartus on tal küll sees, kuid otsest hirmu ta Afganistani minnes ei tunne.

Alates augustist tegutseb Eesti asjurina Afganistanis saarlane Tanel Sepp, kelle ülesanneteks on seal erinevate tsiviilprojektide läbiviimine.

Asjuri koht on tema sõnul Eestil seal esiteks selleks, et tasakaalustada meie sõjalist panust Afganistanis. “See tähendab, et kuivõrd meil on üsna suur kaitseväe kontingent seal, siis lisaks sellele teeksime midagi ka tsiviilpoolelt,” selgitas vastne asjur. “Erinevate projektide läbiviimiseks ongi mõeldud, et oleks koha peal keegi kontaktisik, kes aitaks kaasa ideede otsimisel, partnerluse otsimisel ja jälgiks, kuidas projektid toimivad.”

Tegemist on erinevate Eesti projektidega, näiteks on abistatud Helmandi provintsis Bosti haiglat, ka Kabulis oleme aidanud Kabuli ülikooli. Üks Eesti suuri valdkondi on Tanel Sepa sõnul tervishoid, varustuse hankimine, mis aitab haiglate tööd paremaks teha. Kusjuures tervishoiualast tegevust Helmandi provintsis koordineerib eestlanna Anu Raisma.

Sepp sattus Afganistani asjuriks pärast vastavale kohale kandideerimist. Kriisikolletega tegelemine on saarlasest diplomaadi karjääris olnud tähtsal kohal. Viimased kolm aastat Eesti vabariigi alalises esinduses Euroopa Liidu juures tegeles ta Kosovo, Gruusia, Afganistani, Palestiina, Kongo, Iraagi küsimustega. Sellega seoses ei ole Afganistani poliitilised arengud ning sündmused talle võõrad. Esimeseks ülesandeks saabki asjurile Afganistani poliitiliste sündmuste jälgimine augustis toimuvate valimiste taustal.

Afganistanist jõuavad Eesti lehelugejateni põhiliselt negatiivsed teated. Tanel Sepp tunnistas, et alateadlik kartus on tal küll sees, kuid otsest hirmu ta sinna minnes ei tunne, pigem on põnevil. “Tavaliselt kirjutatakse sellest, kui midagi juhtub, eelkõige sellest, mis halba juhtub,” rääkis ta. “Üsna paljud positiivsed arengud jäävad kajastamata, aga tegelikult on neid arenguid üsna palju.”

Ta avaldas lootust, et saab positiivsete arengute kajastamisele kaasa aidata nii palju kui suudab ning selgitada inimestele, miks me Afganistanis oleme ja mida teeme. Üheks selliseks vahendiks on blogi, mille lingi leiab välisministeeriumi kodulehelt.
Sepp jääb Afganistani üheks aastaks, mis on tema sõnul piisav aeg projektide läbiviimiseks vajalike kontaktide loomiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 127 korda, sh täna 1)