Lehmakeste tootmine on alanud (7)

Lehmakeste tootmine on alanud

MAGUS TÖÖ: Kommipakkijad Evelin, Eve ja Aili ning kommimeister Marju demonstreerivad oma kätetööd.

Nostalgilise kujunduse ja maitsega kommide Lehmake tegemine on endise Nasva Pagari ruumides eelmise nädala lõpust aktiivsemalt käima läinud ning esimesed partiid komme juba ka Saaremaalt mandrile eksporditud. Varem on tootmine olnud katsetusfaasis. Kommide Saaremaa poelettidele jõudmise kohta ütles tootja OÜ Viru Kaubandus juhatuse liige Urmas Velleste, et see juhtub õige pea.

Velleste tunnistas, et on praegusel hetkel protsessiga rahul, ehkki tootmisega plaaniti esialgu alustada juba kevadel. Tootmise edasilükkumise põhjuseks oli vajadus viia tootmisruumid vastavusse toiduainete käitlemiseks ettenähtud nõuetega.
“Kurb on see, et tootmine on viibinud, aga samas on hea meel, sest saime probleemid ära lahendada ning saame toiduainet käidelda edaspidi rahulikult,” ütles Velleste.

Praegu toodetud lehmakommid pakendatakse tsehhis käsitsi, kuid ettevõte on kätte saanud ka pakkimisliini, mis veel Saaremaale jõudnud ei ole. Velleste rääkis, et käsitsi toodetud lehmakommidest tuleb edaspidi klassikaline eksklusiivtoode, mida müüakse erineva kaaluga assortiidena. Laiaks tarbeks tehtud kompvekid pakendatakse pakkeliiniga. Küsimus on tema sõnul tellitud kogustes, mida üksnes käsitsi teha ei jõuaks.

Praegu on kommitsehhis tööl kaheksa inimest ning töö käib ühes vahetuses. “Tulevikus võib juhtuda, et tekib vajadus ka teises vahetuses töötamiseks,” sõnas Velleste, kes esialgu ei soovinud tootmiskoguseid välja tuua.

Käsitsi tehtud kompvekkide hind tuleb aga kõrgem. “Me ei hakka oma kaupa odavalt välja müüma, ei hakka hinnaga võistlema,” ütles Velleste ja lisas, et jaekaubanduses peaks Lehmakese hind tulema siiski odavam kui sissetoodud Ukraina ja Poola kommidel. Lehmake on tegijate sõnul kvaliteetsest ja kallist toorainest tehtud ning ei sisalda nende poolt mingeid säilitusaineid.

Lehmakese tegijad soovivad taastada kompveki sellisena, nagu ta 1972. aastast Rakveres tootmises oli – sama retsepti ja kujundusega. Velleste sõnul on maitse saamisel takistuseks olnud tehnoloogia ja toorainete muutumine aja jooksul ning seda on otsitud väljastpoolt Eestit.
Lehmakese kommi valmistajaks ja tsehhijuhiks on Marju Zurauskiene, kes tegi lehmakomme ka siis, kui neid sama retsepti järgi Lääne-Virumaal viimati 2005. aastal toodeti.

Seni oli Eestis ainus lehmakomme tootev kommivabrik Cautes Tartumaal Nõos. Urmas Velleste on varem Oma Saarele öelnud, et neid kahte kommi ei saa omavahel võrrelda, sest retsept on erinev ja Cautes teeb kommi lõssipulbri baasil. Saaremaal kasutatakse kondenspiima ning selle kommi retsept ja toorainesisaldus olevat sama, mis varem.
Esimene ports Lehmakesi, mis läks müüki ühte Tallinna kauplusesse, müüdi ettevõtmise juhi sõnul maha pooleteist päevaga.

Lehmake on Viru Kaubandusel siin hetkel ainus tootmises olev kompvek, kuid kommivalmistaja Marju Zurauskiene on siin katsetanud ka näiteks pähklite ja rosinatega lehmakomme, mida kommipakkijad eile väga kiitsid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 136 korda, sh täna 1)